Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v USA zpomaluje! Jak to ovlivní rozhodnutí Fedu?

Publikováno
Inflace v USA zpomaluje! Jak to ovlivní rozhodnutí Fedu?
Zdroj: fairobserver.com

Inflace v USA postupně slábne. Jakým způsobem ovlivní snižující se ceny energií rozhodnutí amerického Fedu? Zjistíte v našem článku.

V celoroční perspektivě inflace v USA v listopadu zpomalila na 3,1 % z říjnových 3,2 %. Tato skutečnost posiluje naději, že Federální rezervní systém na svém prosincovém zasedání ponechá úrokové sazby na současné hladině. Mohlo by dojít i ke snížení, vzhledem k tomu, že cenová hladina v USA roste jen mírně.

Výraznou měrou se na nízké inflaci podepsaly ceny energií. Mezi říjnem a listopadem klesly o 2,3%, meziročně pak o 5,4 %.

“Další prudký pokles cen benzinu minulý měsíc udržoval celkovou inflaci na sestupném trendu, ale jádrové inflační tlaky zůstávají tvrdohlavější. Jádrová inflace se nezměnila a je stále na 4%,” napsal Michael Pearce, vedoucí ekonom Oxford Economics. “Vzhledem k tomu, že základní inflace bude v příštím roce klesat pouze postupně, očekáváme, že představitelé Fedu tvrdě potlačí naděje trhu, a sazby hned na jaře nesníží”

Index spotřebitelských cen roste pouze mírně

Klesající ceny benzínu hrály klíčovou roli ve slábnoucích číslech inflace za listopad.

Tržní očekávání ohledně snížení sazeb na začátku příštího roku budou pravděpodobně zklamána. Vzhledem k přetrvávající jádrové inflaci bude snižování pravděpodobně odloženo až na září. – Michael Pearce, Oxford Economics

Ceny benzínu s největším meziměsíčním poklesem v kategorii energií se výrazně snižují od prudkého nárůstu na konci léta. Cena energií pak výrazně klesla i ve srovnání s předchozím rokem.

Ceny benzinu klesly o 8,9 %, zemního plynu o 10,4 % a topného oleje o 24,8 %. Zatímco klesající ceny energií zpomalily růst CPI, rostoucí náklady na bydlení kompenzovaly pokles cen energií, což inflaci mezi říjnem a listopadem snížilo pouze o 0,1 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců

FED se řídí podle čísel, nikoli podle nálad

Americká listopadová inflace dosáhla 3,1 %, zůstala tak stále výrazně nad 2% cílem Fedu, většina investorů se ovšem spoléhá na to, že Federální rezervní systém v prosinci sazby nezvýší. Guvernér Fedu Christopher Waller koncem listopadu prohlásil, že stále více důvěřuje tomu, že úrokové sazby jsou nyní na optimální úrovni, aby inflaci odrazily. Po zveřejnění údajů o inflaci panuje na trhu téměř jistota, že se sazby prozatím nebudou měnit.

Trh očekává, že ke snížení sazeb proběhne až v březnu příštího roku, přičemž pravděpodobnost snížení sazeb je zhruba 40 %. Podle Pearce to však nic nemění na skutečnosti, že FED považuje jádrovou inflaci za příliš silnou, než aby sazby uvolnil. “Tržní očekávání ohledně snížení sazeb na začátku příštího roku budou pravděpodobně zklamaná. Vzhledem k jádrové inflaci bude snižování pravděpodobně odloženo až na září.”

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎