Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Ethereum Classic a jeho růst o 300 % za týden. Je to dobrá investice?

Ethereum Classic a jeho růst o 300 % za týden. Je to dobrá investice?

Ethereum Classic a jeho růst o 300 % za týden. Je to dobrá investice?
Zdroj: ICOnow.net

Situace na kryptoměnovém trhu je v současné době alarmující. Retailoví investoři se vrhají po všem, co začne aspoň trochu významněji růst. Často se jedná o mince či tokeny, o které se před pár měsíci téměř nikdo nezajímal a mnoho investorů a vývojářů je považovalo za mrtvé.

Ukázkovým příkladem je Ethereum Classic, které navzdory svým bezpečnostním problémům stoupá na cenové úrovně, jaké tady ještě nikdy nebyly. Za poslední týden cena ETC vyrostla o 300 %!

Vývoj ETC za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum Classic
Změna za 24h
-0,86%
Cena
$27,56

Kdo je kdo?

Mnozí se možná domnívají, že Ethereum Classic vzniklo jako hardfork z měny Ethereum, ale opak je pravdou. Druhá největší kryptoměna ETH podle tržní kapitalizace vznikla jako hardfork právě z ETC. Stalo se to v době, kdy bylo na Ethereu spuštěno DAO, tzv. Decentralizovaná Autonomní Organizace. Převratný vynález, kdy akcionáři (držitelé mincí ETC) mohli dávat návrhy na projekty, které byly poté dalšími členy schvalovány a pomocí smart kontraktů byly uvolňovány peníze.

Chvíli po spuštění DAO se ale objevila chyba, která způsobila, že bylo 60 milionů dolarů přesunuto do nezabezpečeného účtu. Někdo totiž odhalil v systému chybu, které využil, a uzamknuté tokeny si přivlastnil.

Následně proběhlo hlasování, ve kterém se mělo rozhodnout, zda bude tato chyba opravena, historie blockchainu se vrátí pár dní zpět a vše pojede "nanovo". Jedná se ale samozřejmě o velmi závažnou změnu, která jde proti principu blockchainu jako takového.

Komunita se nakonec nedohodla, rozpůlila se na dva tábory, které oba chtěly něco jiného, a vznikl nový blockchain s vymazanou historií. Nový se jmenuje Ethereum a původní, kde minulost zůstala nezměněna, je právě Ethereum Classic.

Výhody ETC

Mezi výhody ETC patří například to, že je možné ho těžit i doma na grafické kartě. Funguje na algoritmu PoW a při současném růstu zájmu může být slušně profitabilní. Za zmínku rozhodně stojí i to, že ETC má ve svém portfoliu i společnost Grayscale.

Zájem investorů je ale poslední dobou minimální a obchoduje se se zápornou prémií. Pro nové investory může být lákavé i to, že stojí mnohem méně než ETH.

Poslední 51% útok se na ETC odehrál loni v srpnu. Nadace, která za projektem stojí, útok na síť potvrdila a slíbila, že pracuje na dalších bezpečnostních aktualizacích.

Nevýhody ETC

Ethereum Classic nemá téměř žádnou podporu od vývojářů a jejich aktivita je u tohoto projektu minimální. Právě kvůli tomu tomu tento coin trpěl a stále trpí častými 51% útoky, díky kterým bylo již ukradeno několik milionů dolarů.

Jak historie ukazuje, každý parabolický růst o stovky procent byl následován stejně rychlým propadem. Parabolický růst v tomto týdnu způsobil, že na některých směnárnách začaly "docházet mince" a obchodování muselo být pozastaveno. Jako například na burze Coinbase Pro.

Shitcoinová sezóna

Bitcoinu se v minulých dnech opět nepodařilo překonat rezistenci na 60 000 dolarech a tak se investoři poohlížejí po rizikovějších investicích. Dogecoin stoupá na měsíc, Bitcoin Cash, jako "levnější brácha" vyrost za týden o 50 % a Ethereum Classic dosáhlo svého ATH 170 dolarů za minci a zařadilo se tak na třináctou pozici kryptoměn podle tržní kapitalizace.

Otázkou není jestli ETC opět spadne, ale spíše kdy a z jaké ceny spadne. Jeho růst ale ještě rozhodně nemusí být u konce.

Proto buďte v investicích do těchto projektů velmi opatrní a investujte do nich pouze takové částky o které jste ochotni přijít.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,29%
Cena
$19 284
Graf posl. 7 dní
Graf Algorand
Změna za 24h
+0,33%
Cena
$0,37
Graf posl. 7 dní
Graf KuCoin Shares
Změna za 24h
-0,44%
Cena
$9,13

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo