Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Ethereum Classic a jeho růst o 300 % za týden. Je to dobrá investice?

Ethereum Classic a jeho růst o 300 % za týden. Je to dobrá investice?

Ethereum Classic a jeho růst o 300 % za týden. Je to dobrá investice?
Zdroj: ICOnow.net

Situace na kryptoměnovém trhu je v současné době alarmující. Retailoví investoři se vrhají po všem, co začne aspoň trochu významněji růst. Často se jedná o mince či tokeny, o které se před pár měsíci téměř nikdo nezajímal a mnoho investorů a vývojářů je považovalo za mrtvé.

Ukázkovým příkladem je Ethereum Classic, které navzdory svým bezpečnostním problémům stoupá na cenové úrovně, jaké tady ještě nikdy nebyly. Za poslední týden cena ETC vyrostla o 300 %!

Vývoj ETC za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
BTC
Normal
Logarithmic
Tržní kapitalizace
$6,11 mld.
Změna za 24h
-5,9%
Cena
$52,53
Aktualizováno 18.6.2021 17:17

Kdo je kdo?

Mnozí se možná domnívají, že Ethereum Classic vzniklo jako hardfork z měny Ethereum, ale opak je pravdou. Druhá největší kryptoměna ETH podle tržní kapitalizace vznikla jako hardfork právě z ETC. Stalo se to v době, kdy bylo na Ethereu spuštěno DAO, tzv. Decentralizovaná Autonomní Organizace. Převratný vynález, kdy akcionáři (držitelé mincí ETC) mohli dávat návrhy na projekty, které byly poté dalšími členy schvalovány a pomocí smart kontraktů byly uvolňovány peníze.

Chvíli po spuštění DAO se ale objevila chyba, která způsobila, že bylo 60 milionů dolarů  přesunuto do nezabezpečeného účtu. Někdo totiž odhalil v systému chybu, které využil, a uzamknuté tokeny si přivlastnil.

Následně proběhlo hlasování, ve kterém se mělo rozhodnout, zda bude tato chyba opravena, historie blockchainu se vrátí pár dní zpět a vše pojede „nanovo“. Jedná se ale samozřejmě o velmi závažnou změnu, která jde proti principu blockchainu jako takového.

Komunita se nakonec nedohodla, rozpůlila se na dva tábory, které oba chtěly něco jiného, a vznikl nový blockchain s vymazanou historií. Nový se jmenuje Ethereum a původní, kde minulost zůstala nezměněna, je právě Ethereum Classic.

Výhody ETC

Mezi výhody ETC patří například to, že je možné ho těžit i doma na grafické kartě. Funguje na algoritmu PoW a při současném růstu zájmu může být slušně profitabilní. Za zmínku rozhodně stojí i to, že ETC má ve svém portfoliu i společnost Grayscale.

Zájem investorů je ale poslední dobou minimální a obchoduje se se zápornou prémií. Pro nové investory může být lákavé i to, že stojí mnohem méně než ETH.

Poslední 51% útok se na ETC odehrál loni v srpnu. Nadace, která za projektem stojí, útok na síť potvrdila a slíbila, že pracuje na dalších bezpečnostních aktualizacích.

Nevýhody ETC

Ethereum Classic nemá téměř žádnou podporu od vývojářů a jejich aktivita je u tohoto projektu minimální. Právě kvůli tomu tomu tento coin trpěl a stále trpí častými 51% útoky, díky kterým bylo již ukradeno několik milionů dolarů.

Jak historie ukazuje, každý parabolický růst o stovky procent byl následován stejně rychlým propadem. Parabolický růst v tomto týdnu způsobil, že na některých směnárnách začaly „docházet mince“ a obchodování muselo být pozastaveno. Jako například na burze Coinbase Pro.

Shitcoinová sezóna

Bitcoinu se v minulých dnech opět nepodařilo překonat rezistenci na 60 000 dolarech a tak se investoři poohlížejí po rizikovějších investicích. Dogecoin stoupá na měsíc, Bitcoin Cash, jako „levnější brácha“ vyrost za týden o 50 % a Ethereum Classic dosáhlo svého ATH 170 dolarů za minci a zařadilo se tak na třináctou pozici kryptoměn podle tržní kapitalizace.

Otázkou není jestli ETC opět spadne, ale spíše kdy a z jaké ceny spadne. Jeho růst ale ještě rozhodně nemusí být u konce.

Proto buďte v investicích do těchto projektů velmi opatrní a investujte do nich pouze takové částky o které jste ochotni přijít.

Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$688 mld.
Změna za 24h
-5,4%
Cena
$36 715
Tržní kapitalizace
$261,6 mld.
Změna za 24h
-6,3%
Cena
$2 248
Tržní kapitalizace
$62,8 mld.
Změna za 24h
+0,05%
Cena
$1
Aktualizováno 18.6.2021 17:17

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo