Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato, Bitcoin i akcie dosahují nových rekordů. Co stojí za nebývalým růstem a co přijde dál?

Rekordní výkony na trzích s akciemi, zlatem a Bitcoinem vyvolávají otázky o budoucích trendech investování. Zatímco potenciální snížení sazeb hraje do karet akciím, geopolitické napětí nabízí příležitosti zlatu a boom ETF Bitcoinu.

Zlato, Bitcoin i akcie dosahují nových rekordů. Co stojí za nebývalým růstem a co přijde dál?
Zdroj: depositphotos.com

Bezpečný přístav zlato, ale i rizikovější společníci: Bitcoin, hlavní americké akciové indexy a další globální akciové benchmarky dosáhly v posledních dnech nových rekordů.

Obecně platí, že rostoucí ceny aktiv vytvářejí býčí náladu, která se přelévá do dalších tříd aktiv, díky čemuž se investoři cítí pohodlně při nových investicích.

Na burze Comex zaznamenaly futures kontrakty na zlato nové rekordní vypořádání v pátek, přičemž ceny skončily na hodnotě 2 185,50 dolaru za unci. Bitcoin poprvé své maximum posunul minulé úterý, pokračoval v pátek i během neděle a nejnovější ATH stanovil v pondělí.

Vývoj ceny zlata za posledních 12 měsíců

Index S&P 500 stanovil poslední rekordní uzavírací hodnotu 7. března, a to 5 157,36 bodu, zatímco Nasdaq Composite, uzavřel 1. března na rekordní hodnotě 16 274,94 bodu.

Mezi další globální akciové trhy, které dosahují historických maxim, patří Japonsko. Japonský index Nikkei 225 stanovil 4. března rekordní hodnotu 40 109,23 bodu.

Jak je možné, že všechna riziková aktiva rostou?

K růstu zmíněných investic pravděpodobně přispěla uvolněná likvidita z relativně vysoce výnosných amerických státních dluhopisů, které začnou být méně atraktivní, protože předseda Federálního rezervního systému, Jerome Powell, naznačuje, že Fed je blízko snížení úrokových sazeb.

Lze tak očekávat pokračující posilování trhu se zlatem, Bitcoinem, americkými akciemi a dalšími trhy, protože se tyto peníze budou přesouvat do rizikovějších aktiv.

Bitcoin vs. zlato

Americký dolar také pravděpodobně oslabí v důsledku snížení sazeb Fedu a geopolitické napětí je vysoké a roste – obojí podporuje ceny zlata.

Bitcoin mezitím těží z boomu okolo schválených spotových ETF na začátku tohoto roku a také z očekávání před nadcházejícím halvingem.

Info

Halving je mechanismus zapsaný do algoritmu bitcoinového blockchainu, který kontroluje omezenou nabídku kryptoměny. Každý přibližně 4 roky dojde ke snížení odměny inkasované za těžbu Bitcoinu na polovinu.

Burzovně obchodovaným fondům s bitcoinem se od ledna, kdy se s nimi začalo obchodovat, daří. Například fond iShares Bitcoin ETF od 12. ledna zaznamenal čistý příliv prostředků investorů ve výši 9,45 miliardy dolarů.

Naopak zlaté ETF SPDR Gold Shares zaznamenalo od počátku roku čistý odliv prostředků ve výši 4,15 miliardy dolarů.

Zdroj: factset.com
Příliv vs. odliv finančních prostředků do největšího bitcoinového a zlatého ETF od začátku roku
Příliv vs. odliv finančních prostředků do největšího bitcoinového a zlatého ETF od začátku roku

Bitcoin je “digitálně nativní aktivum”, zatímco zlato je “fyzické aktivum” – takové, které mohou investoři držet v ruce, což je poměrně atraktivní vlastnost zlata, takže ceny zlata pravděpodobně rostou díky fyzickým nákupům, zatímco zlaté ETF zažívají odliv.

Na druhou stranu pro mnoho investorů je bitcoinový ETF bezpečnější a jednodušší způsob přístupu k Bitcoinu než nákup samotné kryptoměny, takže cena Bitcoinu naopak roste prostřednictvím nákupů ETF.

Bitcoin dokonce může časem odlákat investory od zlata. Žijeme v ekonomice pozornosti a Bitcoinu se dostává více pozornosti než zlatu.

I přesto mohou ceny zlata i Bitcoinu dále růst, protože v rámci obou trhů se více nakupuje, než prodává. Lze tak očekávat, že obě aktiva porostou, ale Bitcoin překoná zlato.

Vývoj ceny Bitcoinu v porovnání se zlatem od začátku roku 2024

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání

S&P 500 vs. zlato

Pohled na změny hodnoty zlata ve srovnání s americkým akciovým trhem, přesněji s indexem S&P 500, může pomoci posoudit důvěru investorů. Poskytne představu o tom, zda důvěra akciových investorů roste, nebo klesá a kdy může být příliš optimistická, nebo pesimistická.

Poměr hodnoty indexu S&P 500 a ceny zlata poměrně dobře vypovídá o dlouhodobých trendech v náladě akciových investorů.

S&P 500 obchodovaný (v bodech) za 2,4násobek ceny zlata (v dolarech) se nachází v rámci jedné směrodatné odchylky od dlouhodobého průměru 1,6násobku. Takže ani akcie, ani zlato nejsou na základě této dlouhodobé matematiky vůči druhému aktivu významně špatně oceněny.

Zdroj: macrotrends.net
Poměr hodnoty indexu S&P 500 a ceny zlata za posledních 10 let
Poměr hodnoty indexu S&P 500 a ceny zlata za posledních 10 let (šedá oblast zobrazuje recesi způsobenou pandemií covid-19)

Kolem poměru 2,4 se navíc pohybujeme už asi 5 let, což naznačuje, že investoři stejně důvěřují jak indexu S&P 500, tak zlatu.

Překročení hodnoty 2,75 by znamenalo zvýšenou důvěru investorů v akcie ve vztahu ke zlatu, zatímco pokles pod 2,0 by naznačoval větší důvěru investorů ve zlato ve srovnání s akciemi.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 v porovnání se zlatem od začátku roku 2024

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.