Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Chcete si ověřit, jestli jste bohatší než průměrný Američan? Zkuste si projít 5 bodů níže a zjistíte to!

Chcete si ověřit, jestli jste bohatší než průměrný Američan? Zkuste si projít 5 bodů níže a zjistíte to!

Chcete si ověřit, jestli jste bohatší než průměrný Američan? Zkuste si projít 5 bodů níže a zjistíte to!
Zdroj: Depositphotos.com

Porovnávat se s ostatními není vždy nejlepší nápad, ale může se hodit, pokud se snažíte změřit, jak dobře na tom jste z finančního hlediska.

Pomocí 5 měřítek níže zjistíte, jak si stojíte ve srovnání s průměrným obyvatelem USA.

Spoříte například dost peněz ve srovnání s ostatními? Jak se váš nouzový fond vyrovná Američanovi, který si musí odkládat peníze nejen na "deštivé dny", ale i na penzi? Níže je 5 metrik, které musíte překonat, abyste mohli s klidným svědomím říct, že jste bohatší než polovina Ameriky.

1. Máte naspořeno více než 4 500 dolarů

Podle průzkumu Motley Fool má více než polovina Američanů na spořicích účtech uloženo 5 000 dolarů nebo méně. Z toho 35 % mělo ale našetřeno jen 1 000 dolarů a méně.

Střední částka, kterou si Američané našetřili, je 4 500 dolarů (percentil 50 %). To znamená, že přesně polovina Američanů má více než toto množství a polovina méně. Poplácejte se tedy klidně po zádech, pokud máte našetřeno alespoň tolik.

2. Máte více než 30 000 dolarů ve svém "401(k)"

Podle zprávy Vanguardu "How America Saves 2022" jsou toto střední částky, které Američané ve věku 34 až 54 let ušetřili ve svých plánech definovaných příspěvků:

  • Věk 34–44: 36 117 USD
  • Věk 45–54: 61 530 USD

Takže pokud je vám něco přes 30 a máte ekvivalent více než 36 000 dolarů na svém penzijním účtu, jste na tom lépe než většina Američanů.

Ale opět je to prosté srovnání s ostatními ve vašem věku. To, že šetříte více než oni, nutně neznamená, že šetříte dost, a naopak. Mnozí z nás budou žít dlouhý důchod. To znamená, že byste měli ušetřit více peněz, abyste měli dostatek hotovosti.

3. Zvládnete pokrýt nouzovou situaci za více jak 2 000 dolarů

Průzkum zjistil, že 47 % Američanů má nouzový fond, který mohou využít, pokud náhle potřebují peníze. Střední částka na těchto účtech je 2 000 dolarů.

Další průzkumy však ale ukázaly i to, že velká část lidí má svůj finanční polštář daleko menší – pouhých několik set dolarů. Takže, pokud si myslíte, že můžete pohodlně pokrýt výdaj vyšší než 2 000 USD, až se příště objeví, můžete si být docela jisti, že vaše finance jsou bezpečnější než u mnoha Američanů.

Ale i když máte naspořeno více než většina, možná budete chtít zvážit odložení ještě více. Berte v úvahu také, zda máte hypotéku, auto na úvěr a další nevyhnutelné životní náklady. Řada odborníků doporučuje mít dostatek peněz v nouzovém fondu na pokrytí výdajů v hodnotě alespoň tří měsíců, raději 5-6 měsíců.

Pokud nejste úplně na této úrovni, nebojte se, ale také nepřestávejte spořit.

4. Máte méně než 6 500 USD na kreditní kartě

Průměrný dospělý Američan má podle analýzy LendingTree dluh na kreditní kartě ve výši 6 569 dolarů. Zde bude potřeba trochu kreativity, jelikož zatímco u nás si nejčastěji bereme hypotéky anebo klasické spotřebitelské úvěry, Američané zkrátka žijí na dluhy své kreditní karty, na které si neváhají koupit prakticky cokoliv od mobilu po potraviny.

Pro porovnání se tedy nabízí srovnat si s dluhy na kreditce Američanů s vaším spotřebitelským úvěrem. Je nižší než ekvivalent 6,5 tisíce dolarů?

Debetní karta strhává peníze přímo z našeho účtu a nezadluží nás. Zatímco kreditkou platíte na úvěr, který později musíte vyrovnat. Bystřejším taky došlo, že úroky na kreditkách bývají "obrovské" a zpravidla daleko vyšší než běžná sazba. Podle údajů Federální rezervní banky v New Yorku dosáhl ve třetím čtvrtletí roku 2022 celkový dluh na kreditních kartách v USA 925 miliard dolarů, což je o 38 miliard dolarů více než v prvním čtvrtletí.

5. Vaše celkové čisté jmění je alespoň 100 000 dolarů

Čisté jmění je více než jen finanční metrika používaná pro nejbohatší z bohatých. Vzhledem k tomu, že vaše čisté jmění je to, co zůstane, když od aktiv odečtete závazky, může to být užitečný výpočet pro každého, kdo chce pochopit, jak si finančně stojí.

Chcete-li vypočítat své čisté jmění, zjistěte celkovou peněžní hodnotu jakéhokoli majetku, šperků, hotovosti, investic, pojistných smluv, auta a dalších aktiv. Poté odečtěte veškeré dluhy, jako jsou hypotéční úvěry, studentské dluhy a další závazky. Co zbylo, je vaše čisté jmění.

Podle průzkumu spotřebitelských financí Federálního rezervního systému z roku 2019 (nejnovějšího dostupného průzkumu) činil medián čistého jmění pro Američany ve věku 35–44 let 91 300 USD. Pro Američany ve věku 45–54 let to bylo 168 600 dolarů.

Čisté jmění není jediný způsob, jak měřit svůj finanční úspěch, takže pokud vaše čisté jmění nepřesahuje 100 000 dolarů, nepropadejte panice. Výpočet čistého jmění vám přesto může říci, na kterých oblastech svého finančního života musíte zapracovat, pokud chcete splnit všechny své budoucí finanční cíle.

Sečteno a podtrženo

Říká se, že srovnávání je zlodějem radosti, takže pokud se nevyhráváte v každém z bodů metriky výše, zhluboka se nadechněte a zůstaňte v klidu.

Vždy je čas stanovit si nové finanční cíle a převzít kontrolu nad svou finanční budoucností a osobními financemi. Zaměřte se tedy na nové cíle, rozdrťte dluhy a začněte budovat bohatství. A pamatujte, že to neděláte z nějaké touhy držet krok s Novákovými, ale pro svou vlastní kvalitu života a klid v duši.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo