Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete odejít do důchodu jako boháči? Držte se těchto 4 investičních tipů Warrena Buffetta

Chcete odejít do důchodu jako boháči? Držte se těchto 4 investičních tipů Warrena Buffetta
Zdroj: depositphotos.com

Většina lidí chce mít nadprůměrně vysoký důchod, ale nepodniká kroky, které by jim pomohly tohoto cíle dosáhnout. Vzhledem k demografickým změnám je však téměř jasné, že se o sebe budeme muset v důchodu do značné míry postarat sami.

Jakým způsobem? Prostřednictvím investování. Pravidelné investování, byť jen drobných částek, vám může zajistit penzi, jakou si představujete.

Kde hledat inspiraci, jak investovat s úspěchem? Možností je mnoho. Pokud se však podíváte na kariéru legendárního investora Warrena Buffetta, můžete si z ní vzít několik ponaučení, která vám mohou pomoci odejít do důchodu s vyšším jměním, než byste si mohli myslet. Pojďme se blíže podívat na 4 investiční tipy Warrena Buffetta.

1. Začněte od konce – investujte dle stanovených investičních cílů

Někteří lidé odkládají peníze na penzi, aniž by měli jasnou představu o tom, jaké jsou jejich investiční cíle. Díky dlouhému investičnímu horizontu a vlivu složeného úročení však mohou mít drobné změny ve vaší investiční strategii nakonec zásadní dopady.

Pokud například někdo investuje do dividendové akcie s výnosem 7 %, může mu během 30 nebo 40 let přinést velký pasivní příjem, pokud si společnost dividendu udrží. Nemusí však přinést velký kapitálový růst. Naproti tomu růstová akcie by za toto období mohla investorovi přinést potenciálně obrovský kapitálový růst. Ale také nemusí – a navíc nemusí mít žádný dividendový příjem.

V investování neexistují záruky, kromě toho, že dlouhodobý investiční přístup nese ovoce. Při plánování důchodu na desítky let dopředu tedy má velký význam, jaké jsou vaše investiční cíle. Je vaším cílem pasivní příjem z investic, nebo kapitálový růst? To byste si měli ujasnit a držet se toho.

Warren Buffett investuje s přesným vědomím toho, co hledá. Jedním z důvodů, proč má například tak rád pojišťovnictví, je to, že mu společnosti z tohoto odvětví mohou poskytnout příjem pro financování dalších investic.

Ujasnění, jaké jsou vaše investiční cíle, vede k disciplinovanějšímu přístupu k výběru investic. Pokud zvolíte správnou strategii, časem by vás měla dovést k bohatší penzi.

2. Držte se investic, kterým rozumíte

Mnoho lidí má pocit, že na vybudování dostatečného bohatství pro odchod do důchodu mají méně času, než ve skutečnosti mají. To může vést k tomu, že se dopustí nákladných chyb. Například investují do vysoce spekulativních investic, protože se domnívají, že jim mohou v krátké době nabídnout vynikající výnosy a často se spálí.

Warren Buffett má jasno v tom, co zná a čemu už nerozumí. Opakovaně zdůrazňuje, že pro investora je důležité držet se v kruhu svých kompetencí. Nezáleží na tom, jak rozsáhlý je kruh vašich kompetencí – klíčové je, abyste se v něm pohybovali. Důvod, proč to Buffett zdůrazňuje, je ten, že uvnitř svého kruhu kompetencí má člověk větší pravděpodobnost, že bude mít k dispozici znalosti a analytické nástroje k přesnému zhodnocení akcií. Když z něj člověk vystoupí, pravděpodobně nerozpozná, která akcie nabízí dostatečnou hodnotu a která už nikoliv.

Buffett se stal jedním z nejbohatších lidí na světě díky tomu, že se při investičních rozhodnutích držel v kruhu svých kompetencí. Stejný přístup může pomoci i vám vyhnout se nákladným investičním chybám a odejít do důchodu s hodnotnějším investičním portfoliem.

3. Investujte dlouhodobě

Jedním z přístupů k investování je snaha o načasování trhu. Mnoho akcií se během roku pohybuje nahoru a dolů. Pokud je tedy koupíte v době jejich minima a později prodáte v době jejich maxima, dosáhnete značného zisku.

Teoreticky zní tento přístup skvěle. Problémem je, že pro většinu lidí je velmi obtížné přesně načasovat trhy. Celá myšlenka trhu spočívá ve sladění kupujících a prodávajících. Kdyby bylo zřejmé, kdy nastane minimum ceny akcie, bylo by v tomto okamžiku na trhu minimum prodávajících, ale mnoho kupujících.

Poznámka

Přečtěte si více: Jak funguje akciový trh?

To pomáhá vysvětlit, proč se Buffett většinou nesnaží časovat nákupy. Místo toho se zaměřuje na hledání skvělých společností, které se prodávají za dobré ceny. Pokud je podle Buffetta společnost skutečně kvalitní, pak se to časem projeví a investice pravděpodobně bude zisková, ať už ji člověk koupil na absolutním dně nebo ne.

Proto Buffett také říká, že z krátkodobého hlediska je trh hlasovací zařízení, ale z dlouhodobého hlediska je to váha. Čím déle budete držet dobrou investici, tím lepší budou pravděpodobné výnosy. Čím dříve tedy začnete, tím lépe. Pokud aplikujeme tuto myšlenku Warrena Buffetta v praxi, je čas začít plánovat odchod do důchodu už dnes, bez ohledu na váš věk.

Konečná hodnota investičního portfolia při pravidelně investovaných 1 000 Kč měsíčně.
Pravidelná a dlouhodobá investice i malé částky se vám může vyplatit více, než si myslíte. Takto může vypadat konečná hodnota investičního portfolia při pravidelně investovaných 1 000 Kč měsíčně

4. Pokud je to však nutné, akcie prodejte

Buffett se nechal slyšet, že jeho preferovaná doba držení akcií je navždy. Jinými slovy, pokud někdo koupí společnost s konkurenční výhodou a udržitelným podnikatelským modelem, mělo by se jí dařit donekonečna – tak proč prodávat?

Ale i když to Buffett říká, v praxi některé akcie prodává. Například Apple je jeho zdaleka největším podílem – ale část z něj prodal. V tom rozhodnutí je obsažena užitečná lekce, která vám může pomoci zvýšit velikost vašeho důchodového jmění.

Po vzoru Buffetta byste se měli poohlížet po akciích skvělých podniků. Pokud se jedná o skvělý podnik s růžovými vyhlídkami na roky, nebo dokonce desetiletí dopředu, neexistuje důvod, proč byste se měli s takovým potenciálně lukrativním aktivem rozloučit. Při nákupu byste si jako investoři měli položit otázku: “Byl bych v pohodě s tím, kdybych tuto akcii držel po neomezenou dobu?”.

Ale i když to je užitečný mentální model, který můžete použít při výběru akcií do svého portfolia, nemusí to být nutně způsob, jak ho budete spravovat. Stejně jako Buffett byste měli sledovat výkonnost a širší obchodní vyhlídky společnosti. Pokud dospějete k závěru, že společnost již nemá z jakéhokoli důvodu zářnou finanční budoucnost, jakou jste jí kdysi předpovídali, měli byste zvážit její prodej.

Líbil se vám tento článek?
112
77

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (10 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Franta

Stačí jedna zásada – nedávat nic tomuto zlodějskému státu!!!!

Tooma

Todle funguje a investuji do třech fondu s akciemi. V jednom mám výnos 18% ve druhým 15% a ve třetím 6%… Todle ale investuji dlouhodobě ať do důchodu a tím se to vyplatí, jinak kdo chce vydělat rychle tak jsou dobré kryptomeny ale také může přijít o vše.

Vlastimil

Investovat do akcií by měl každý z nás.Akcie jsou z dlouhodobého hlediska nejvýnosnější.Ani zlato,nemovitosti vám tolik nevydělají.

Tomáš Koněvalík

S autorem článku souhlasím. Text odpovídá mé osobní zkušenosti. Doporučuji všem přemýšlet nad vlastním zajištěním příjmu na období, kdy již nebudou v nejproduktivnějším věku.

Vlastimil Čermák

Rozhodně nehodlám podporovat tento stát plný Komančů udavačů STB zkorumpovaných fízlů a politiku. Ani Korunu!!!!

Petr

Nesmysly a nesmysly!!!
Žádný fond vám nezaručí dlouhodobě tak vysoké úročení vkladu!!!
Já říkám z vlastní zkušenosti, že nejlepší a nejstabilnější investicí je nákup a prodej nemovitostí všeho druhu.

Jiří

Já mám 20% úrok na dolar, a to bez toho aniž bych musel držet něco jiného než dolar 😉

Radim

To bude nejspíš podvod, dejte si na tak vysoký výnosy pozor.

Koubal

Na to může skočit jenom hlupák.

Tácek

Je to super naplněná idea..