Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena Bitcoinu nedosáhne all-time high před halvingem. Tohle je důvod

Nedávný nárůst Bitcoinu na 52 000 USD vyvolal diskuse o jeho budoucím růstu. Někteří věří v dosažení nového ATH ještě před halvingem. Přečtěte si, proč jsou vedle.

Publikováno
Cena Bitcoinu nedosáhne all-time high před halvingem. Tohle je důvod
Zdroj: Pixabay

Bitcoin (BTC) za poslední čtyři měsíce zaznamenal impozantní nárůst o cca 100 % a dosáhl tržní kapitalizace 1 bilionu USD, čímž přeskočil společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta s tržní kapitalizací 880 miliard USD, a dostal se tak mezi deset největších aktiv na světě.

Dosažení nového historického maxima, které je na 69 000 USD, by znamenalo další růst o cca třetinu a tržní kapitalizace by přidala ještě dalších 350 miliard USD. Tím by Bitcoin přeskočil v žebříčku největších aktiv i stříbro a mateřskou společnost Facebooku a Instagramu, Metu.

Tržní podmínky k dosažení maxima

Zastánci poukazují na historický vrchol digitální měny v listopadu 2021, kdy dosáhla maxima 69 000 USD, a naznačují, že by se mohl opakovat.

Tento optimismus dále posiluje schválení spotových burzovně obchodovaných fondů (ETFs) na Bitcoin ve Spojených státech a vyřešení právních a finančních problémů, kterým čelí hlavní hráči, jako je např. burza Binance.

Předchozí rekordní hodnota ceny Bitcoinu z listopadu 2021 byla dosažena v prostředí s nízkými úrokovými sazbami.

V té době se výnosy tradičních finančních pevných výnosů pohybovaly pod úrovní 0,5 %, což nutilo investory hledat vyšší výnosy v rizikovějších aktivech. K tomu přispěla i vysoká inflace – růst indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA byl ve výši 6,8 % meziročně, tedy na nejvyšší hodnotě od června 1982.

Současné tržní prostředí

Naproti tomu nejnovější údaje o inflaci CPI z ledna 2024 naznačují meziroční nárůst o 3,1 %, což je relativně nízko, avšak přesto tak vysoko, že Fed zatím neplánuje snižování úrokových sazeb.

Vzhledem k očekávání růstu zisků společností z indexu S&P 500 o 10,9 %, což je výrazný skok oproti 3,8 % v roce 2023, se zdá, že se snižuje motivace tradičních investorů obracet se k alternativním aktivům jako je Bitcoin.

Bitcoin ETF a jejich vliv

Zavedení spotových ETFs na Bitcoin 11. ledna znamenalo významný milník na cestě největší světové kryptoměny k dospělosti.

Jen v USA zaznamenaly ETFs pozoruhodný čistý příliv 4 miliard USD a nashromáždily aktiva v hodnotě přes 35 miliard USD, což představuje 3,5 % tržní kapitalizace Bitcoinu (pro srovnání 3 % jsou to na vyspělém trhu zlata).

Poznámka

Vyspělejší trhy se zpravidla vyznačují větší odolností proti náhlým velkým poklesům, ale zároveň i pomalejším tempem růstu.

Navzdory přílivu institucionálních investic a zvýšenému přijetí zůstává cena Bitcoinu o 25 % nižší než její historické maximum.

Slovo závěrem

Zatímco býčí předpovědi o dosažení hodnoty 100 000 USD u Bitcoinu se zatím nenaplnily, trh kryptoměn byl svědkem toho, že technologičtí giganti jako Microsoft a Apple dosáhli tržní kapitalizace 3 bilionů USD, což byla v listopadu 2021 hodnota jen těžko představitelná.

Americký dolar čelí určitým výzvám a tak si optimisté a nadšenci, kteří věří v brzký růst ceny nad 70 000 USD, zachovávají kousek naděj. Racionálním pohledem se to ale zdá být nepravděpodobné.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
6
10

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.