Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americké ekonomice se daří, ale Fed stále nesnižuje sazby. Proč?

Růst americké ekonomiky vyvolává spekulace o změnách měnové politiky Federálního rezervního systému. Sníží se úrokové sazby už do poloviny roku?

Publikováno
Americké ekonomice se daří, ale Fed stále nesnižuje sazby. Proč?
Zdroj: depositphotos.com

Americká ekonomika zažívá růst a nezaměstnanost je nízká, což vyvolává spekulace o možné změně měnové politiky Federálního rezervního systému. Panuje stále větší shoda na tom, že Fed může v letošním roce snížit úrokové sazby, a to možná i vícekrát, neboť inflace se zdá být v souladu s cílem centrální banky.

Ukazatele jsou dobré, Fed ale sazby nesnižuje

Preferovaný ukazatel inflace Fedu naznačuje, že ve druhé polovině roku 2023 se roční míra inflace pohybovala kolem 2 %, což odpovídá cíli centrální banky.

Poznámka

Většina ekonomů očekává, že Fed svou základní úrokovou sazbu, která se v současnosti pohybuje kolem 5,4 %, začne snižovat do poloviny roku 2024.

V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 3,3 % ročně a zprávy o podnikatelské aktivitě z různých odvětví vykazují zlepšení.

Navzdory tomu jsou představitelé Federálního rezervního systému ohledně snižování sazeb opatrní.

Klíčová sazba je v současné době na 22letém maximu.

Přestože panuje optimismus, že inflační tlaky s růstem ekonomiky a trhu práce poleví, panuje také obava, že by předčasné snížení sazeb mohlo vyvolat opětovné zvýšení inflace.

Tom Barkin, prezident Federální rezervní banky v Richmondu, poukázal na minulé případy, kdy se zdálo, že inflace byla zkrocena, což vedlo ke snížení sazeb, jen aby v následujícím roce inflace opět prudce vzrostla.

Barkin, který v letošním roce hlasuje o politice úrokových sazeb, vyjádřil přání vyhnout se takovému scénáři horské dráhy.

Představitelé Fedu se snaží získat více času, aby zajistili konzistentní trend snižování inflace. Současná síla ekonomiky, kterou demonstruje silný trh práce s mírou nezaměstnanosti držící se na úrovni 3,7 %, naznačuje, že může udržet růst bez nutnosti okamžitého snižování sazeb.

Opatrný postoj Fedu však není bez rizik

Zatímco v současné době se předpokládá scénář “měkkého přistání”, dlouhodobě vysoké úrokové sazby by mohly utlumit půjčky a výdaje a potenciálně překlopit ekonomiku do recese.

Prezidentka Clevelandské centrální banky Loretta Mesterová zmínila, že pokud se ekonomické podmínky budou vyvíjet podle očekávání, mohlo by snižování sazeb začít později v průběhu roku.

Toto oživení ekonomické aktivity představuje hlavolam, který někteří ekonomové označují jako situaci “bez přistání”, kdy ekonomika zůstává silná ale inflace přetrvává jako hrozba.

V takovém případě může být Fed nucen udržovat vyšší sazby po delší dobu. Předseda Fedu Jerome Powell připustil riziko stabilizace inflace nad 2% cílem, a proto si centrální banka nechává otevřené možnosti a se snižováním sazeb nespěchá.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎