Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čeká nás nabitý týden. Zprávy o výsledcích největších firem i rozhodnutí FEDu o úrokových sazbách!

Co by tento týden nemělo investorům uniknout? Hospodářské výsledky hlavních technologických společností, rozhodnutí Fedu a ekonomické údaje budou určovat směr vývoje na trhu.

Publikováno
Čeká nás nabitý týden. Zprávy o výsledcích největších firem i rozhodnutí FEDu o úrokových sazbách!
Zdroj: depositphotos.com

Finanční trhy se připravují na týden plný událostí a akcie se v současné době pohybují v blízkosti rekordních hodnot. Nadcházející dny budou ve znamení významných výsledkových zpráv hlavních technologických gigantů, zveřejnění ekonomických údajů a klíčového rozhodnutí Federálního rezervního systému (FED).

Výkonnost akciového trhu byla v lednu doposud pozitivní, když index Dow Jones Industrial Average připsal 0,42 %, index S&P 500 vzrostl o 1,76 % a Nasdaq 100 dokonce téměř o 3 %.

V tomto týdnu má hospodářské výsledky zveřejnit celkem 106 společností z indexu S&P 500, včetně šesti složek indexu Dow.

Aktuální cena
Změna
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Důležité zprávy pro akciový trh

Pozornost bude především soustředěna na “velkolepou sedmičku” technologických akcií, mezi něž patří Alphabet, Apple, Amazon, Meta, Microsoft, Nvidia and Tesla.

Očekává se, že tyto obří společnosti budou mít podstatný vliv na vývoj trhu, zejména proto, že se investoři snaží posoudit odolnost technologického sektoru v současném prostředí vysokých úrokových sazeb.

Podle společnosti FactSet bude 6 z těchto firem (tedy všechny mimo Tesly, která hlásila výsledky minulý týden) zveřejňovat výsledky o cca 54 % lepší, než ve stejném období předchozího roku a budou tak premianty S&P 500.

Zbývajících 494 jmen totiž podle stejné analýzy vykáže v tržbách pokles o zhruba 10 %. Nakolik je analýza přesná uvidíme z velké části právě tento týden, kdy bude 5 ze 6 oněch tahounů zveřejňovat své výsledky.

Důležitá data o americké ekonomice

Ve středu odpoledne bude oznámeno nejnovější rozhodnutí FEDu ohledně úrokových sazeb, přičemž se očekává, že americká centrální banka ponechá sazby v rozmezí 5,25 % až 5,50 %.

Očekávání ohledně brzkého snížení sazeb se za poslední měsíc dost změnilo. Přestože před koncem roku většina investorů věřila, že ke snížení dojde už začátkem roku, nyní jich jen necelá polovina věří, že budou sazby sníženy do konce března.

Nástroj CME FedWatch v pátek tento posun vyjádřil v číslech následovně.

Investoři vidí 47% pravděpodobnost snížení sazeb v březnu a do konce května se podle nich šance zvyšuje na 88%.

V pátek bude zveřejněna lednová zpráva o zaměstnanosti v USA, přičemž ekonomové předpokládají udržení nízké nezaměstnanosti na úrovni 3,7 % a přírůstek 175 000 pracovních míst mimo zemědělský sektor.

Vývoj nezaměstnanosti hraje důležitou roli v posouzení ekonomické situace ze strany FEDu a tím i o budoucím rozhodnutí nad úrokovými sazbami.

Kalendář hlavních tržních událostí – přehled den po dni

Den Hospodářské výsledky Ekonomické údaje
Pondělí Ryanair, Phillips, Sofi Technologies, Whirlpool, Nucor
Úterý AMD, Microsoft, Alphabet, EA, General Motors, Pfizer, UPS
Středa Boeing, Hess, Mastercard, MetLife, Qualcomm Rozhodnutí FEDu o úrokových sazbách
Čtvrtek Apple, Amazon, Meta, Shell, Honeywell, Peloton a dalsí
Pátek AbbVie, Bristol-Myers Squibb, Chevron, Exxon Mobil, Charter Communications Údaje o zaměstnanosti v USA

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.