Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla nad propastí! Hrozí snad společnosti krach?

Čelí Tesla krátkodobé krizi, nebo snad může být ještě hůř? Aktuální pokles akcií odráží drobné finanční problémy a strategické změny, ale dlouhodobé vyhlídky zůstávají solidní.

Publikováno
Tesla nad propastí! Hrozí snad společnosti krach?
Zdroj: depositphotos.com

Tesla samozřejmě na pokraji krachu není, pokud se ale podíváme na vývoj ceny jejích akcií, vypadá to, jako by k podobnému názoru dospělo mnoho investorů. Jenom během včerejšího obchodování akcie Tesla ztratily více než 12 % své hodnoty a od začátku roku odepsaly dokonce 26 %.

Jedná se tak o jednu ze dvou společností z indexu S&P 500 (druhou je Archer-Daniels-Midland), která letos odepsala již více 20 % své hodnoty. Na opačném spektru výkonnosti můžeme naopak hledat polovodičové giganty – Nvidia a AMDjejichž akcie letos naopak o více než 20 % vzrostly.

Vývoj ceny akcií Tesla za poslední týden

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co se tedy s Teslou děje?

Budu-li upřímný, tak nic moc velkého, ale pojďme popořadě. Současný pokles akcií Tesla je odrazem několika faktorů, které odhalila její poslední zpráva o výsledcích hospodaření za čtvrtý kvartál loňského roku.

Mimo jiní došlo k nesplnění očekávání jak v oblasti zisku, tak v oblasti tržeb. Společnost vykázala zisk na akcii ve výši 0,71 USD oproti očekávaným 0,74 USD – jinak řečeno, Tesla splnila očekávání analytiků “pouze” z 96 %.

Tržby společnosti pak dosáhly 25,17 miliardy USD, což je mírně pod předpokládanými 25,76 miliardy USD – to je asi 98 % očekávané výkonnosti.

Znamená to tedy, že kvůli mírnému zaostání za odhady analytiků Tesla přes noc ztratila více než desetinu hodnoty? Troufám si říct, že nikoliv.

Pod tlakem je také ziskovost společnosti. Ziskovost Tesly klesá kvůli snahám o snižování nákladů, s čímž Musk začal koncem roku 2022. Marže společnosti tak už rok klesají. To ale není nic, co by investor, který provedl před investicí do akcií Tesla analýzu, nemohl očekávat.

Klesající marže, tedy mohou být také jenom těžko argumentem pro prodej akcií tohoto výrobce elektromobilů.

Info

Ve čtvrtém čtvrtletí čistý se zředěný zisk společnosti více než zdvojnásobil a dosáhl 7,9 miliardy USD, tj. 2,27 USD na akcii, ve srovnání s 3,7 miliardy USD, tj. 1,07 USD na akcii, ve stejném období předchozího roku. Problém je, že tento výrazný nárůst byl způsoben především jednorázovým nepeněžním daňovým zvýhodněním ve výši 5,9 miliardy USD. Zředěný čistý zisk (bez zohlednění metodiky GAAP) se tedy meziročně propadl o 40 %. Můžu však zopakovat, že za očekáváními zaostal pouze o 4 %.

Údaje o dodávkách společnosti Tesla za čtvrté čtvrtletí roku 2023 pak byly rekordní. Společnost vykázala 484 507 dodávek, což je mírně nad odhady agentury Bloomberg (483 173). To představuje 38% meziroční nárůst dodávek vozidel a 35% nárůst výroby. To je samozřejmě slušné číslo – i když stále nedosahuje cíle společnosti, kterým je 50% složená roční míra růstu.

Vývoj ceny akcií Tesla od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Měl by dlouhodobého investora ovlivňovat krátkodobý výhled společnosti?

K současné nepříznivé situaci přispělo i varování Tesly před výrazně pomalejším růstem v roce 2024. To je částečně způsobeno očekávaným uvedením nového nízkonákladového vozidla s kódovým označením “Redwood”, které by se mělo začít vyrábět v polovině roku 2025. Tento projekt je sice ambiciózní, ale zároveň signalizuje posun ve strategii Tesly směrem k masovější nabídce.

K obavám investorů přispěly i nedávné komentáře Elona Muska. Vyjádřil potřebu větší kontroly nad společností, aby mohla naplnit své široké ambice v oblasti umělé inteligence, což naznačuje možné změny ve strategickém zaměření společnosti.

To spolu s různými provozními problémy společnosti Tesla, jako je dvoutýdenní zastavení výroby v Berlíně a snížení cen v Číně, přispělo k nejistotě kolem akcií. Všechny tyto informace však byly známy už před oznámením hospodářských výsledků – neměly by tedy mít na 12% propad akcií vliv.

Současná výkonnost akcií Tesla tak odráží kombinaci (mírně) nesplněných finančních cílů, zpomalujících se odhadů růstu, provozních problémů a strategických změn na trhu s elektromobily.

Za mě osobně jsou však nejdůležitější zmíněné finanční cíle, kde došlo pouze k mírnému zaostání oproti odhadům. Zbytek je pouze omáčka, kterou si může investor “ospravedlnit”, proč akcie Tesla prodat, a očividně se tak hojně děje.

Pokud jste však do akcií Tesla investovali s nějakým dlouhodobým záměrem, neměly by momentální tržní turbulence vaše rozhodnutí nijak změnit. Na základech podnikání společnosti se ve čtvrtém kvartálu loňského roku nic moc nezměnilo. To jen maniodepresivní trh má tendenci na negativní, ale i pozitivní zprávy reagovat přehnaně.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎