Akciovým trhům se moc nedařilo. A to ani přesto, že se boje mezi Ruskem a Ukrajinou měly zastavit z důvodů oslav pravoslavných Velikonoc. Trhy i přes tuto jednoznačně pozitivní zprávu nerostly. Do toho výsledková sezona v USA je v plném proudu. S vy jímkou Netflixu můžeme říct, že globálně se firmy drží. Přes to všechno trhy klesaly. Proč?
Nejistotu na trhy vnesl znovu prezident Fed Jerome Powell. Ten se v pátek 22. dubna nechal slyšet, že na květnovém zasedání Fedu zvedne úrokové sazby o 50 namísto avizovaných 25 bazických bodů. To samo o sobě nebyla nová informace. O rychlejším zvyšování se mluvilo dlouho. Negativní reakci ale způsobilo, když Powell naznačil, že v blízké budoucnosti může zvedání být ještě rychlejší, protože inflace je nyní opravdu problém. Opět, zvedání sazeb třeba i o 75 bazických bodů problém být nemusí.
Co však způsobuje paniku na trzích je skutečnost, že Fed nemá celou situaci pod kontrolou. Jak to můžeme tvrdit? Abychom měli situaci pod kontrolou, musíme mít velmi dobrý odhad, analýzy a predikce co se týče budoucího vývoje.
Už v roce 2021 jsme upozorňovali, že inflace nebude přechodná. Což Fed tvrdil do poslední chvíle. Na začátku roku 2022 Fed vypracoval plán postupného zvedání sazeb o 25 bazických bodů. Trhy na tento plán velmi dobře připravil. Nyní však se tento plán mění.
Jinými slovy nyní žádný plán již neexistuje. Vše se bude řídit podle momentální situace. Samozřejmě nejistota v oblasti pro trhy tak důležité, jako jsou úrokové sazby na dolaru, je zabiják jakéhokoliv růstu akciových trhů. Původní plán počítal s tím, že sazby na konci března 2023 dosáhnou 3,25 %. Odhady investorů jsou dnes však jiné. Manažeři Deutsche Bank odhadují, že sazby budou na úrovni 5 % a to již na konci roku 2022.
Nejistotu ohledně sazeb dobře ilustruje růst výnosů na desetiletých amerických dluhopisech. Úroky na těchto dluhopisech vzrostly prakticky za jeden měsíc z 1,7 na 2,9 %. To je skoro dvojnásobný úrok. Ale i tak tento výnos nestačí na to, aby porazil americkou inflaci. Pro amerického investora tudíž není důvod kupovat si americké desetileté dluhopisy. Pro českého investora to však řešení být může. Pokud by investor byl přesvědčen, že americký dolar bude růst oproti české koruně, procentuální zhodnocení se zvýší. Ale i tak by výnos nepokryl vysokou českou inflaci. Pokud by se americké dluhopisy vyšplhaly na 5 %, je tu šance, že by pro české investory byly americké dluhopisy velmi zajímavé, protože by dokázaly pokrýt inflaci a zároveň nesou menší rizika než akcie.
Trh s obligacemi je obvykle mnohem méně volatilní, a rychlý růst je představuje skoro stejné zemětřesení jako rychlí pád. Růst výnosů na amerických dluhopisech není dobrou zprávou pro americkou vládu, která si nyní bude muset půjčovat peníze za horších podmínek. Americký státní dluh bude růst mnohem rychleji. Bidenova administrativa tak má velký problém. Volby klepou na dveře. Americká inflace je na maximu. Jedinou možností jak ji omezit je zvyšování sazeb. Ale to prodraží státní výdaje, které jsou vždy klíčem k úspěchu amerických demokratů.
Samozřejmě je jasné, že jednou se zvedaní sazeb projeví silnou korekcí na akciových trzích. Ale to nebude jediný dopad. Rychlé zvýšení sazeb zamíchá také pořádně s dluhopisovým trhem. Institucionální držitelé se budou chtít zbavovat dluhopisů s nízkým úrokem, aby nakoupili nové s lepším úrokem.
Nezapomínejme na to, že právě držení amerických dluhopisů je běžná forma držení dolaru bankovními institucemi. Dražší dolar bude tedy mít dopad na všechny země, které ho používají k zahraničnímu obchodu. Není náhodou, že Rusko a Čína nyní zintenzivnili své aktivity na propagaci dedolarizace světa. Drahý dolar bude nutit rozvojové země hledat levnější alternativy. Invaze na Ukrajinu a následné ekonomické sankce přichází v dobu nejméně vhodnou pro USA.
Firemní zprávy: Akcie Netflixu se zhroutily
Pád cen akcií Netflixu je prozatím největší událostí americké výsledkové sezony za první čtvrtletí 2022. Jedná se o konec jednoho růstového příběhu posledních pěti let. Netflix nepoložil Covid, který naopak mu pomohl. Lidé zavření doma si krátili čas především sledováním seriálů. Díky tomu akcie Netflixu vystoupaly v listopadu 2021 na cenu 691 dolarů za jeden kus. Popularita a úspěchy seriálů Netflixu je obrovská. Zdálo se, že firmu nemůže nic zastavit. Avšak rok 2022 je ve znamení pádu akcií Netflixu. Akcie odepsaly od začátku roku 63,9 %.
Investice do Netflixu je nejhorší možnou volbou z celého indexu Nasdaq100. Porážku přiznal i známý investor Bill Ackman, který si na začátku ledna 2022 myslel, že pokles Netflixu je dobrou příležitostí ke vstupu do pozice. Nebyl. Bill Ackman svou porážku přiznal a zbavil se všech akcií Netflixu. To může být dobrou lekcí i pro nás, drobné investory. Bill Ackman neváhal změnit názor a to i za cenu značné ztráty. Uvědomil si totiž, že v budoucnu tato ztráta může být ještě větší. Navíc kdyby čekal, až se změní směr vývoje cen akcií Netflixu, mohl by čekat několik měsíců. To by znamenalo mít značný kapitál po tuto dobu zablokovaný. Ackman moc dobře ví, že tyto peníze by mohly vydělávat někdy jinde.
Proč se však akcie Netflixu tolik propadly?
Důvodem byl klesající počet předplatitelů. Streamovací služba celkově jich ztratila 200 000. Jde o první pokles za deset let. K takovému úbytku došlo hned z několika důvodů. Netflix se jako mnoho jiných firem stáhl z Ruska, což vedlo ke ztrátě 700 000 předplatitelů prakticky ze dne na den. Dalších 600 000 předplatitelů Netflix ztratil v USA. Ztrátu klientů v USA Netflix vysvětluje lepší kontrolou předplatitelů, kteří používají svá přístupová hesla v různých domácnostech. Uživatelé Netflixu často sdílí přístupová hesla mezi sebou a Netflix začal proti těmto černým pasažérům bojovat.
Druhý důvodem je rostoucí cena služeb. To ukazuje, že ekonomická situace v USA není dobrá a to zejména pro nízkopříjmové skupiny obyvatel, které díky rostoucí inflaci musí šetřit. Pokud člověk nemá peníze, snaží se napřed spořit na zbytných komoditách. A takovou službou jistě je i předplatné Netflixu.
Třetím faktorem je pak vysoká konkurence na trhu streamovacích služeb. Netflix musí bojovat proti YouTube, Disney, HBO nebo Amazonu. Konkurence proti těmto obrům není vůbec jednoduchá. Vedení společnosti nemá příliš optimistický výhled do budoucnosti. Očekává se, že Netflix může v brzké době přijít o další dva miliónů předplatitelů.
Netflix však neskládá zbraně. Aby zlepšil své příjmy a zlevnil předplatné pro nejméně bohaté diváky, uvažuje nad tím, že zavede reklamy. Předplatitel Netflixu by tak měl volbu mezi prémiovým účtem bez reklam nebo levnějším předplatným, které by reklamy obsahovalo. Krize Netflixu musí být vážná, pokud vedení uvažuje o změně celého byznys modelu, který tak dlouho fungoval. Pokud se díváme na problém Netflixu touto optikou, pokles ceny akcí je pochopitelný.
Centrální banky: Po dlouhé době žádná změna úrokových sazeb
Zdá se to skoro neuvěřitelné, ale třetí dubnový týden žádná centrální banka ve světě nezměnila své úrokové sazby. Jedná se ale pouze o souběh náhod a termínů zasedání centrálních bank. Příští týden se jistě objeví zprávy o dalším růstu úrokových sazeb.
O jedné události však již víme. Čínská centrální banka se rozhodla, že své sazby naopak sníží o 25 bazických bodů 25. dubna 2022. Čína je tak znovu v protifázi s celým světem, kde je trend opačný. Čína uvolněným měnové politiky podpoří domácí ekonomiku. Podle čínských zdrojů by snížení o 25 bazických bodů mělo přinést 530 miliard jüanů, což odpovídá asi 77 miliardám euro. Čína vysvětluje svůj krok nutnou podporu své ekonomiky, která je znovu brzděna drakonickými opatřeními proti šíření Covidu. Města Šanghaj a Šhenzen jsou neustále zavřená. Obě dvě města patří k ekonomicky nejvýznačnějším městům.
Krok Čínské centrální banky nás nutí k zamyšlení. Za prvé: je možné, že nás na podzim čeká další vlna Covidu. Pokud by k ní došlo, je otázkou zda, to nebude pro Fed a ECB záminka pro zásadní změnu monetární politiky. Sazby nebudou růst, ale naopak znovu klesat. Za druhé, pokud se kurz jüanu nebude propadat vůči dolaru, ještě víc to urychlí proces dedolarizace v Asii. Protože jüan se stane levnější než americký dolar. Jak však vidíme na grafu, čínský jüan oproti dolaru po oznámení snížení sazeb řádně oslabil.
Indexy: Světové indexy na vlně pesimismu
Atmosféru na trzích nejlépe vystihuje strmý nárůst indexu VIX, neboli indexu strach. Ten vyskočil skokově o 24 %. Od začátku roku index VIX posílil o 63 %. Už jen pohled na VIX by měl investory zneklidnit, protože se zřejmě opravdu blíží bouře.
V Asií se podařilo japonskému indexu Nikkei zůstat na zelené nule. Index si připsal zisk 0,04 %. Čínským akciím se nedařilo, především z důvodů dále trvajících opatření proti Covidu. Burza v Šanghaji poklesla o 3,87 %. Hongkongský burzovní index Hang Seng odepsal 4,09 %.
S evropských burz se dařilo francouzské burze, které ztratila 0,14 %. Pařížské burze k relativně dobrému výsledky pomáhaly průzkumy veřejného mínění, které jasně ukazovaly, že ve druhém kole prezidentské volby zvítězí Emmanuel Macron. Německý Dax ztratil 0,15 %. Britský index FTSE byl špatnou náladou zasažen nejvíc a poklesl o 1,24 %.
Nedařilo se ani Moskevské burze, která ztratila 7,95 %. Od začátku roku tak moskevský index odepsal 41,06 %. Velmi špatnou zprávou je Putinovo nařízení stáhnout akcie ruských společností ze světových burz. Tento krok se očekával, ale i přesto nemálo investorů doufalo, že se ruské společnosti na světové trhy vrátí, jakmile poleví napětí mezi Ruskem a zbytkem světa.
Prakticky to znamená, že majitelé akcií ruských společností budou své akcie dále prodávat jen na burze v Moskvě. To je především rána pro drobné investory, kteří si koupili pár akcií nejznámějších ruských společnosti jako například Gazprom na londýnské burze. Může se stát, že jimi používání brokeři neumožňují obchodovat na burze v Moskvě. Poplatky za převody akcií k jiným brokerům a samotné poplatky za obchodování na moskevské burze pak mohou majitele stát mnohem více, než kolik za celou dobu na ruských akcií vydělali.
V zámoří se díky nejistotě ohledně rychlosti zvedání sazeb trhy otřásly. Průmyslový Dow Jones ztratil 1,86 %. Index S&P 500 odepsal 2,75 %. Nejhůře dopadl technologický Nasdaq100, který ztratil 3,83 %. Propad Nasdaq100 je logický, protože právě tento index je tvořen z velké části růstovými akciemi, které jsou nejvíc citlivé na výšku úrokových sazeb. Nasdaq100 byl tažen především akciemi Netlfixu -36,82, PayPal – 15,91 %, Moderna – 15,2 %, Meta – 12,4 %
Komodity: Výraznější propad na ropě
Cena ropy poklesla o 4,86 %. Ropa Brent se prodávala za 106,1 dolarů za barel. Americká lehká ropa pak stála 101,75 dolarů za barel. Hlavním důvodem poklesu bylo velikonoční příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a přetrvávající covidové uzávěrky v Číně. To ale nic nemění na skutečnosti, že poptávka po černém zlatě ve světě nadále roste. Ceny ropy z pohledu technické analýzy nemají sestupnou tendenci.
Vysoká ceny ropy prospívá akciím ropných společností, ale i dodavatelům těžební techniky. Velmi dobré výsledky představila společnost Schlumberger.
Komodity: Zlato se stahuje a klesá pod hranici 1950 dolarů
Nejen růstové akcie byly zasaženy projevem šéfa Fedu Jeromem Powellem. Rychlejší růst sazeb není dobrá zpráva ani pro zlato. Ideální stav pro zlato je vysoká inflace a co nejmenší úrokové sazby. Inflace prozatím zůstává vysoká, ale sazby na americkém dolaru se budou zvedat.
Takže pro růst zlata nejsou splněny všechny podmínky. Zlato se prodávalo za 1932 dolarů za unci, což představuje ztrátu 2,13 % oproti cenám na konci minulého týdne.
Slovo závěrem: Pokračování výsledkové sezony v USA
Výsledková sezona jen potvrzuje trend, o kterém jsme mluvili na začátku roku 2022. Pří nákupu akcií musíme být čím dál víc selektivnější. Pro následující dobu jsou vhodné především defenzivní společnosti ze sektoru zdravotnictví nebo telekomunikací.
Výsledková sezona je v globálu dobrá, ale objevují se firmy jako Netflix, které zažívají silný propad. Sezona v USA ale bude pokračovat. Výsledky hospodaření budou zveřejňovat firmy jako Microsoft, Google,Visa, Pepsi, Meta, PayPal, Kraft Heinz, Apple a Amazon. Máme se tedy na co těšit.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.