Léto konečně přineslo trochu klidu na burzovní trhy. Díky dobrým výsledků za druhé pololetí 2021 si americké trhy sáhly na nové rekordy. Dobrý vliv na americkou burzu měly i makroekonomické údaje a to zejména čísla o americké nezaměstnanosti. V červenci bylo vytvořeno 943 000 nových pracovních míst. Analytikové očekávali 925 000. Díky tomu oficiální údaj o nezaměstnanosti v USA poklesl z 5,6 % na 5,4 %. V USA se projevuje oživení po koronaviru. Nabídka pracovních míst byla tažena především sektorem ubytovacích služeb a turismem.
V každém případě zásadní problém americké ekonomiky spočívá v tom, že je na kapačkách už velmi dlouho, pokud se tento stav bude do nekonečna prodlužovat, hrozí, že jednoho dne pacient nebude schopen fungovat bez státní podpory.
Americký prezident Joe Biden bude muset co nejdřív kousnout do kyselého jablíčka a začít zlepšovat stav amerických veřejných financí.
Centrální banky: ČNB zvedla úrokové sazbu o 0,25 %
Zatímco americký Fed a ECB nebudou sazby zvyšovat do konce roku 2021. ČNB naopak tento rok zvedla své sazby podruhé. V tomto kroku napodobila své maďarské kolegy, kteří však místo o 0,25 % zvedají úrokové sazby o 0,3 %. Podle výsledku hlasování ČNB byla možnost zvýšit sazby skokově o 0,5 %. Základní sazba ČNB se tak ustanovila na 0,75 %. Jelikož se toto zvýšení předpokládalo, reakce nebyla až tak veliká.
Co však investory překvapilo, bylo odhodlání ČNB v růstu sazeb pokračovat i nadále. To je dobrá zpráva pro všechny střadatele. Avšak i při tomto růstu bude mít ČNB těžké změnit dopad inflace.
Ceny služeb, restaurací, nebo stavebního materiálu stále rostou. Vyhlídky do budoucna nejsou růžové, a proto se každý bude chtít snažit mít co největší zisk. Navíc se bude zdražovat elektrická energie, která bude tlačit inflaci nahoru. Je otázkou, zda sazby okolo 2 % budou v tomto kontextu fungovat na nemovitostním trhu.
Pokud by ČNB pokračovala v navyšování sazeb tímto tempem mohli bychom se dočkat 2 % na začátku roku 2022. To však není jisté. ČNB využívá dobře politické situace, kdy tlačí na zvýšení sazeb v době, kdy nás v říjnu čekají volby. Zvýšení sazeb je jedno z nejdůležitějších témat, ale je velmi málo sledované. Jedním z důvodů je, že zvýšení sazeb se neprojevuje hned, ale v delším časovém horizontu. Proto současná vláda řeší předvolební kampaň, spíš než dlouhodobou politiku ČNB. Avšak příští vítěz voleb může vyvinout tlak na to, aby ČNB svoji politiku opět změnila. Pokud by tak nastalo, zvýšení sazeb na konci roku by mohlo být poslední.
K měnové politice se nevyjádřila pouze ČNB, ale i anglická centrální banka. Ta sice nehodlá ještě nic měnit, ale v nejbližší době by chtěla svojí měnovou politiku také upravit. Nestane se tak minimálně až do 23 září, kdy je naplánovaná další schůzka. Britové se obávají především inflace, která má do konce roku dosáhnout 4 %.
Firemní zprávy: Propad čínských akcií
Málo sledovanou a málo komentovanou událostí, je propad vybraných čínských akcií. Důvodem je především komplexnost problému, protože nejde jen o finanční náhled na situací, ale především o čínskou politiku. Tato má dva aspekty vnější a vnitřní, a oba dva jsou znovu velmi komplexní. Vnější aspekt je přetahování s USA o pozici ekonomického lídra ve světě. Čína se dlouhodobě snaží získávat větší vliv ve světě na úkor USA. Avšak tento souboj o moc se vede na více frontách, například vývoj kurzu dolaru k juanu, měnová politika, kde Čína má dlouhodobě nastavené pozitivní úrokové sazby, trhy s komoditami, nakupovánízlata a amerických dluhopisů Čínou atd.
Jedním z kolbišť jsou akciové trhy. Dlouho se zdálo, že na tomto poli Čína zaostává. Sice investuje do rozvoje svých akciových trhů, spousta čínských firem těží z dynamiky čínské ekonomiky a dosahuje mnohem většího růstu než zavedené západoevropské společnosti. Největší čínské firmy to dotáhly až na americké akciové trhy.
Jenomže, už Donald Trump využíval své moci a hrozil čínským firmám, že je vyřadí z amerických trhů. Tento krok by se bezprostředně podepsal na cenách akcií čínských firem, je kde často velkým akcionářem čínský stát. Ztráty by šly do miliard dolarů. Čína, šla typickou asijskou strategií, z nevýhody udělala výhodu a začala prakticky stahovat svoje akcie z burzovních trhů. Jak to udělala?
Prvním krokem bylo oficiální prohlášení, že společnosti podnikající v sektoru vzdělávání nebudou již akciové společnost, ale stanou se z nich neziskové organizace. Jinak řečeno tyto společnosti nebudou obchodovány na burze. Šlo o firmy New Oriental Education, Koolearn Technology, Chine Maple Leaf Educational. Tato zpráva byla napřed interpretována jako snaha čínského režimu o upevnění své moci. Kurzy čínských firem a zejména Alibaby padali dolů. Spekuluje se, zda tyto velké technologické společnosti nepřerostly čínské vládě přes hlavu, jak můžeme pozorovat v USA. Čína je však připravena jednat a má prostředky technologické společnosti zkrotit.
Další firmou, kterou padala, byla společnost DIDI což je čínská obdoba Uberu. Herní průmysl má být taky regulován díky velké závislosti mladých Číňanů na počítačových hrách. Zde je zakopán pes, protože čínský režim vede i vnitřní boj.
Převod společností zabývající se vzděláváním měl jiný důvod. Čínská populace velmi rychle stárne a nedaří se jí znovu nastartovat porodnost.
Významným faktorem proč si Číňané nemohou dovolit více dětí, jsou náklady na jejich vzdělání. Strana se tak snaží tyto náklady snížit.
Rozhodnutí strany tak negativně ovlivnilo celý burzovní sektor. Nejistota je, že Čína může ze dne na den prakticky zasáhnout do kteréhokoli oboru. Tato všemocnost Číny bude velkou překážkou pro investory. Z tohoto důvodu se čínské akcie stávají velmi spekulativní a rizikové. Sice výnosy z těchto akcií budou určitě vyšší než v západním světě, ale investor by je měl brát za velmi rizikové. Tomuto faktu by měl přizpůsobit objem investovaných prostředků.
Indexy: Ve světě převládla zelená barva
Asijské akciové indexy se lehce oklepaly z propadů, avšak otázka směřování vzhledem k současným rizikům zůstává nezodpovězena.Hongkongská burza přidala 1 %. Burza v Šanghaji si vedla lépe a přidala 1,8. Asijským vítězem byla Tokijská burza se ziskem 2 %.
V USA jsme se znovu dočkali nových rekordů v absolutních hodnotách.Dow Jones vzrostl o 0,8 %. S&P500 přidal 0,9 % a technologický Nasdaq 100 si vedl o něco lépe a poskočil o 1 %. Znovu se velmi dařilo společnosti Moderna, která přidala za jeden týden 17 %.
Komodity: Ropa silně oslabovala z důvodů obav o další vlnu koronaviru
Ropě se tento týden nedařilo. Oficiálním důvodem bylo šíření mutace delta v USA. Některé státy mluví o dalším lockdownu. Tato skutečnost by se velmi negativně podepsala na poptávce po černém zlatě. Ropa Brent uhájila hranici 70 dolarů za barel a prodávala se za 70,3 dolarů. Lehká americká ropa se prodávala za 67,89 dolarů. Z pohledu technické analýzy krátkodobý růstový signál na ropě skončil a následuje fáze konsolidace.
Zlato se znovu vrátilo již po několikrát za rok pod hranici 1800 za unci, přesněji na cenu 1763 dolarů. Zlatu se tento rok vůbec nedaří a těžko sbírá sílu dostat se nad 1850 dolarů. I kdyby byl katastrofický závěr roku, dostalo by se zlato nad 2000 dolarů, maximálně 2500 dolarů, ale tato pravděpodobnost je malá. Investory tento rok mnohem víc láká Bitcoin.
Bitcoin se znovu dostal nad hranici 45 000 dolarů. Jeho růstová dynamika a potenciál zůstává mnohem větší. V případě katastrofického scénáře ztráty důvěry v peněz, by jeho cena vyletěla mnohonásobně výš než u zlata. To je čistý fakt. Pokud držíte zlato jako pojistku ve svém portfoliu a máte ho víc, jak 10 % zkuste se zamyslet, zda není čas diverzifikovat portfolio nákupem Bitcoinu. Bitcoin by při případných otřesech světových trhů mohl fungovat jako úschovna hodnot.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Slovo závěrem: Sledovat dění a prohlubovat znalosti teorií peněz
Světové trhy jsou na svých maximech, investoři jsou jistě spokojení. Trhy drží hlavně díky zásahům centrálních bank. Investor by měl upřít svoji pozornost na všechny druhy prohlášení a změn monetární politiky ve světě. To bude klíčové téma podzimu. Zda vůbec a jak rychle se bude měnit úroková sazba na světových měnách? Dopady rozhodnutí o růstu nebo ponechání sazeb budou mít velké dopady na celý ekonomický systém. Předejít těmto dopadům vám umožní hlubší studie pochopení toho, co vlastně jsou peníze.
Banální otázka, na kterou často zapomínáme, protože každý den je používáme, ale co vlastně peníze jsou?
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.