Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Rekordní výsledky GAFAM uklidnily trhy, avšak neblíží se nová recese?

Publikováno
Burza s odstupem – Rekordní výsledky GAFAM uklidnily trhy, avšak neblíží se nová recese?
Zdroj: Depositphotos.com

Již tradičně musíme připomenout výjimečnost léta 2021. Kdo čekal klid a pohodu v okurkové sezoně, velmi se mýlil. Příliv zajímavých informací neustal ani na konci července. Hlavní byly makroekonomické údaje o HDP. Samotná čísla byla velmi dobrá, ale v celkovém kontextu se očekávalo, že budou ještě lepší. Za druhé čtvrtletí ekonomika USA rostla o 6,5 %. Nominálně se americké HDP zvedlo o 13 %. Avšak růst mezi kvartály byl pouze 1,6 %.

Vývoj amerického HDP. Zdroj: FRED

To je údaj, který nám ukazuje, že dynamika mezi prvním a druhým čtvrtletím slábne. Z toho můžeme vyvodit dvě věci: Ekonomický konsensus byl velmi optimistický. Očekávání nepotvrdilo dva předpoklady, které se velmi omílaly v médiích. Lidé nezačali utrácet odložené peníze. Naopak, jsou obezřetnější při nakládání s penězi. Většina lidí jednoduše cítí, že dění okolo korony ještě není za námi. V Izraeli začalo třetí kolo očkování, další země budou následovat. To sice znamená, že nouzový ekonomický režim bude pokračovat, avšak o to těžší se bude jednou vrátit do normálu. S návratem do normálu si většina vlád položí otázku jak zaplatit strukturální dluhy vzniklé během koronakrize.

Druhý předpoklad, který nevyšel, je že nedostatek čipů, plošných spojů a jiných součástek a materiálu bude dočasný. Problémy s výrobou ohlásil během publikace výsledků velmi dobře rozjetý Apple. V podstatě většina odvětví se potýká s výpadky v zásobování. V současnosti právě nedostupnost jistého druhu zboží vytváří silné inflační tlaky, se kterými se nepočítalo. Tyto výpadky v zásobování brzdí celou ekonomiku a budou se projevovat v třetím čtvrtletí.

Z toho plyne celkem jasný závěr: i přes obrovskou finanční pomoc a pumpování peněz do ekonomiky se žádné zázračné oživení nekoná.

Naopak, ukazují se dříve neřešené problémy a zcela jistě hrozí nebezpečí silné ekonomické recese, až krize skončí.

Makroekonomické statistiky: České HDP za 2Q 2021 je zklamání

České HDP dopadlo snad ještě hůře než to americké. HDP vzrostlo čtvrtletně pouze o 0,6 %. Od května se rozvolňovala část služeb a tak se očekával mnohem pozitivnější vývoj. Zatím čísla ukazují, že lockdown trval tak dlouho, že lidé změnili svoje zvyky. Restaurace, ale i posilovny přestali zákazníci hojně navštěvovat. Turistický ruch se bude vzpamatovávat velmi těžko. Cestovaní přes hranice, i když je možné, díky nárokům na testy a možností karantény zůstává problematické. Mnoho turistů volí raději dovolenou bez dalekého cestovaní.

Málo zmiňovaným faktem je skutečnost, že české HDP rostlo minimálně, ale při obrovském růstu státního deficitu. Ten má být pro tento rok 500 miliard korun a 390 miliard korun v dalším roce. Navíc česká vláda populisticky schválila navýšení důchodů o 300 korun, plus povinné zákonné valorizace založené na inflaci. Problém je, že výdaje na důchody tvoří největší položku ve státním rozpočtu. V současnosti i velké šetření na stranách různých ministerstev nebo propouštění státních zaměstnanců absolutně nemůže vyřešit výdaje vynaložené na důchody. A to i přes skutečnost, že tyto důchody jsou velmi malé. Výrazným negativním faktorem je stárnutí populace. V každém případě se nová vláda po říjnových volbách bude vyrovnávat s obrovskými problémy.

Centrální banky: Maďarská centrální banka pokračuje v utahování kohoutků

Maďaři se stali prvními odvážlivci v Evropě, když začali s výraznějším utahováním měnové politiky.

Už před měsícem zvýšili úrokové sazby o 0,3 % a tento měsíc znovu přidali 0,3 %. Hlavní sazba maďarské centrální banky je tak na úrovni 1,2 %. Trhy čekaly zvýšení jen o 0,2 %.

V tiskové konferenci však banka potvrdila vůli, že chce s utahováním měnové politiky pokračovat i v příštích měsících. V Maďarsku inflace již dosahovala 5 %. Bude tedy velmi důležité sledovat, zda na dnešní poměry razantní zvyšování úrokových sazeb povede i k snížení maďarské inflace. Maďarské desetileté dluhopisy reagovaly na zvýšení velmi mírně a z úroku 2,75 % stouply na 2,85 %. Maďarský forint posílil jen vůči Euru. To jen potvrzuje skutečnost, že i přes růst sazeb jsou dopady na ekonomiku minimální. Současné ekonomické problémy si vyžadují daleko razantnější zásah.

ČNB zasedne ke svému jednání 5. srpna. Před jednáním se ozývaly hlasy, že by ČNB měla zvednout taktéž úrokové sazby. Ještě víc než inflace Česko trápí rostoucí cena nemovitostí. Sice díky prvnímu zvednutí sazeb průměrná sazba hypoték stoupla na 2,13 %, ale i tak banky nestíhaly vyřizovat hypotéky. Za první pololetí tak sjednaly 72 198 hypoték s rekordním objemem 224 miliard korun. Jelikož zhoršení splatnosti hypoték předpokládá delší časový úsek půl roku i více, jsou české banky v tomto horizontu zajímavou příležitostí. Objem sjednaných hypoték se pozitivně odrazí na hospodářských výsledcích. I případné mírné zvětšení úrokových sazeb je pozitivní signál. Avšak je tu stejná otázka jako v případě Maďarska. Může zvýšení o 0,25 % již propíchnout bublinu na trhu s nemovitostmi?

Firemní zprávy: Apple Microsoft a Google překonaly odhady všech

Poslední červencový týden se nesl ve znamení výsledků za první pololetí ve velkých společnostech. Apple, Microsoft a Google za poslední čtvrtletí 2021 měly dohromady zisk 56,8 miliard před zdaněním. Koronavirus ještě víc podtrhl důležitosti monopolů, které jsou základem podnikání těchto gigantů.

Apple potěšil své investory ziskem 1,3 dolaru na akcií a při očekávaných 1,1 dolarů na akcií. Obrat 81 miliard dolarů překonal očekávání analytiků o 8 miliard. Akcie Applu však na tak pozitivní čísla reagovaly opačně. Před výsledky se obchodovaly za 149,50 dolarů a následně se propadly až na cenu 144 dolarů. Důvod propadu byl, že americká firma se obává výpadku dodávek svých výrobků v důsledku nedostatku čipů. Společnost STMicro předpokládá, že výpadky dodávek se budou projevovat až do prvního pololetí 2023. To je velmi dlouho. I tak zůstává do budoucna otázka, kam může tato společnost růst a jak dlouho.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Microsoft taktéž překvapila své akcionáře. Z odhadovaného zisku 1,92 dolarů na akcií se nakonec vyklubalo 2,17 dolarů. Za dobrým výsledkem stálo posílení cloudových služeb. Cena akcií Microsoft po výsledcích na rozdíl od Applu šla nahoru a jedna akcie stála 289 dolarů. Akcie Microsoftu je od začátku korony sázka na jistotu. V březnu 2020 se daly pořídit za 140 dolarů od té doby prakticky rostou.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MSTR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ještě lépe dopadla společnost Google. Očekávaný zisk měl být 19,24 dolarů na akcii, avšak jedna akcie Googlu nakonec vynesla svému držiteli 27,26 dolarů. Obrat Google vytvořil svým růstem o 61,8 % nový historický rekord společnosti. Obrat dosáhl 61,88 miliard dolaru. Tento skok byl způsoben hlavně nárůstem příjmu z reklamy. Ty poskočily o 70 %. Reklama se podílí nejvíc na celém obratu firmy a přináší Googlu 50,4 miliard dolarů za druhé čtvrtletí roku 2021. V segmentu reklamy se daří YouTubu, který rostl o 84 %. Inzerenti investují do reklamy na této platformě 7 miliard dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Po historických výsledcích se na historické úrovně vyšplhala i cena akcie Googlu. Rekord je nyní na hodnotě 2754 dolarů za akcií. Akcie Googlu po zveřejnění výsledků posílily o 4,4%. Díky tomu burzovní kapitalizace firmy dosáhla 1 870 miliard dolarů, a tím se Google dostal na třetí místo na světě právě za Applem a Microsoftem.

Indexy: Otřesy na čínských trzích

Nejenom výsledky GAFAM přitahovaly pozornost investorů. Do popředí zpráv se dostalo hlavně dění v Číně. Čína se rozhodla, že sektor vzdělávání má z burzovního kapitalistického modelu přejít na model neziskových organizací. Největší čínské vzdělávací společnosti se mají stáhnout z burzy. To vyvolalo paniku a výprodeje čínských akcií. Spekuluje se, že po vzdělávacích společnostech mají být v hledáčku čínského režimu technologické firmy a to zejména Alibaba. Čínský index A 50 ztratil 8,5 %. Burza v Hongkongu odepsala 5,18 %. Šanghajská burza nedopadla lépe a odepsala „pouhých“ 5 %. Tokijská burza zaznamenala velmi mírný propad a to 0,96 %.

Evropa se obchodovala většinou v červeném, ale propady nebyly tak silné. Německý Dax ztratil 0,8 %. Francouzský CAC 40 se obchodoval v zelených číslech a připsal si 0,67 %. Lví podíl na tom měly dobré výsledky firmy LVMH. Britský FTSE skončil prakticky beze změn a přispal si kosmetických 0,7 %.

V zámoří, i přes dobré výsledky velkých společností, konec týdne ovládla obava z celkového vývoje. Americké indexy tudíž skončily v záporu. Industriální Dow Jones odepsal 0,36 %. S&P ztratil 0,37 %. Nejhůře dopadl technologický Nasdaq100, který se propadl o 1,11 %.

Komodity: Komodity opět na vzestupu

Výsledky a hlavně výhledy velkých firem naznačily obavy ze zásobování. Tato skutečnost velmi příznivě působí na poptávku po prvotních surovinách. Černé zlato dalo zapomenout na nedávné propady a znovu se nadechlo k růstu. Lehká americká ropa se prodávala za 73,5 dolarů za barel. Ropa Brent se znovu dostala nad úroveň 75 dolarů. Ropa tak potvrdila růstový scénář z pohledu technické analýzy. Důležitou hranici pro ropu Brent bude úroveň 78 dolarů. Pokud v nejbližší době ropa prorazí tuto hladinu, můžeme se dočkat dalšího zdražovaní. Cesta k 80 dolarům za barel bude otevřena.

Zlatu se během týdne dařilo, díky poklesu výnosu na amerických dluhopisech. Zlato se obchodovalo za 1830 dolarů za unci. Na rozdíl od ropy jsme ale pořád v neutrálním pásmu. Důležitá hranice je až na 1900 dolarech za unci. Proražení této hodnoty by znamenalo návrat žlutého kovu na výsluní. Stříbro se obchodovalo na 25,5 dolarech za unci.

Po delší době se znovu objevil zájem o průmyslové kovy, jelikož výprodej čínských akcí naznačuje nárůst napětí mezi USA a Čínou. Pokud toto napětí bude eskalovat, mnoho firem se bude snažit vytvořit zásoby, aby předešlo cenovým turbulencím na trhu. Měď, hliník a nikl znovu začaly stoupat.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Slovo závěrem: I druhá polovina prázdnin bude zajímavá

V burze s odstupem nezapomínáme na českou burzu. Ta hlavně díky cenovému skoku na akciích Avastu prolomila technickou úroveň 1120 bodů a vydala se vstříc svému současnému maximu 1210 bodů.

Tento růst nemusí být konečný, protože na začátku týdnu bude vykazovat výsledky i Komerční banka. Jak jsme uvedli, ve čtvrtek nás čeká zasedání ČNB. Výsledková sezona se z USA pomalu začne přesouvat do Evropy, kde budou reportovat hlavně evropské banky, ale taky společnosti BMW, BP nebo Adidas.

Která společnost nás ještě překvapí pozitivní čísly za první pololetí 2021?

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎