Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (28. června – 2. července) – Mutace delta trhy nevystrašila

Burza s odstupem (28. června – 2. července) – Mutace delta trhy nevystrašila

Předprázdninové obchodování se neslo stále na pozitivní vlně. Představitelé centrálních bank vysílají uklidňující signály, že mají vše pod kontrolou. Risk změny monetární politiky nehrozí minimálně do konce prázdnin, i kdyby čísla americké inflace byla vysoká. Faktor risku je tedy minimální, aspoň přes prázdniny. Potenciální riziko představuje varianta delta. Na zprávy o jejím šíření pozitivně reagovaly tzv. Covid hodnoty, tedy firmy zabývající se výrobou testů a testováním. Avšak prozatím se ukazuje, že varianta delta je méně nebezpečná, než se čekalo.

Trhy reagovaly především na dobrá americká makroekonomická čísla. Počet nově vytvořených míst dosáhl v USA hodnoty 692 000. Zároveň taky poklesl počet nezaměstnaných, přírůstek činí 364 000, tzn. nejméně od začátku celé pandemie. Americká nezaměstnanost tak dosahuje 5,9 %. Díky tomu jsme byli svědky dalšího růstu světových indexů a návratu chuti riskovat, protože znovu rostly technologické akcie.

Indexy: Asie se ponořila do červené

Závěr června nepřál asijským trhům. Japonský Nikkei vyšel ze srovnání nejlépe. Ztratil pouhé 1 %. Zatímco burza v Šanghaji zaznamenala ztrátu 2,4 %. Ještě hůř dopadla hongkongská burza, která odepsala 3,4 %.

V Evropě byly výsledky už o něco lepší. Francouzský CAC 40 ztratil 1,2 %. Britský FTSE dopadl o něco líp, i když zůstal v červených číslech a ztratil 0, 18 %. Avšak německý DAX dopadl ještě lépe a skončil se ziskem 0,27 %. Z evropský burz nejhůře dopadla burza v Madridu, která výrazně oslabila o 2,3 %.

Naopak v zámoří se podařilo, že všechny sledované indexy skončily v plusu. Průmyslový Dow Jones přidal 1,02 %. S&P 500 vzrostl o solidních 1,67 %. Nejlépe se dařilo technologickému Nasdaq 100, který přidal bezmála 2 %. Nasdaq 100 tak potvrdil novou tendenci pro chuť riskovat a technologické akcie zaměřené hlavně na růst začínají přitahovat pozornost investorů.

Ze spánku se probrala velmi sledovaná akcie AMD. Akcie AMD dlouho stagnovala, avšak tento týden potěšila investory a předvedla silný 10% růst a akcie se dostala na cenu 94 dolarů za kus. Dalším vítězem byly akcie Nvidia, které posílily o 7,65 %. Po zprávách, že vakcína Moderny bude účinná i proti variantě delta, akcie výrobce poskočily o 6,53 %. Solidní růst vykázaly akcie Applu, které se prodaly dráže o 5 %. Na opačném konci se ztrátou, se umístily čínské akcie. Pinduoduo ztratilo 6, 58 % ze své hodnoty. Nedařilo se ani Baidu, které oslabilo o 2,93 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dluhopisy: Centrálně řízená ekonomika

I přes optimismus akciových trhů, nás pohled na vývoj cen obligací hned uvede do reality, která nám připomíná, že více, než v tržní ekonomice se nacházíme v ekonomice řízené centrálními bankami. Státní dluhopisy nám ukazují za kolik si půjčují státy na financování obrovských finančních schodků státních rozpočtů po covidu. Obecně platí, že čím je úrok nižší, tím daný stát je v lepší kondici. V době, kdy inflace se bude pohybovat mezi 2,5 až 5 %, to znamená, že pokud dluhopis nemá aspoň takovou výnosnost, investor prodělává svoje peníze. Podívejme se, jaká je situace u desetiletých dluhopisů.

Základní referencí je americký dluhopis, který nabízí investorům zhodnocení 1,43 %. U amerických dluhopisů samozřejmě hraje velkou roli kurz dolaru. Protože kdyby dolar začal posilovat, což se teď děje, může tento dluhopis začít být zajímavý pro investory z jiných zemí. Samozřejmě to platí i opačně: pokud by dolar oslaboval, držiteli amerického dluhopisu by se úrok rozplynul. Japonské dluhopisy se obchodují s minimálním úrokem 0,043 %, ale vzhledem k dlouholeté Japonské monetární politice to nikoho nepřekvapuje.

Co je zajímavější je pohled do Evropy. Německé dluhopisy se obchodují dokonce se zápornou sazbou 0,24 %. Investor tak přímo ztrácí peníze a navíc musí počítat se ztrátou způsobenou inflací. Z pohledu investora, hledající zisk, tato investice přesahuje lidské chápání, ale to není to nejhorší.

Itálie, která má jeden z největších státních dluhů a velmi pochroumanou ekonomii si půjčuje na úrok 0,77 %. Je tedy mnohem levnější než USA. Stejně tak Řekové si půjčují na směšný úrok 0,79 %. Vzhledem k celkovému zadlužení země je to velmi výhodné.

Není divu, že řecká vláda těchto peněz využívá na výplatu 130 euro za to, že se lidé dají očkovat. Pro úplnost dodejme, že Česko si půjčuje o něco dráž než USA. Čeští daňový poplatníci si půjčují na úrok 1,8 %. Což samozřejmě investorům nestačí na to, aby po odečtení inflace byli vzhledem ke kupní síle reálně v zisku.

Komodity: Ropa upevňuje svojí pozici

Ropa má za sebou další pozitivní a hlavně stabilně růstový týden. Ropa Brent se obchodovala za 75, 6 dolarů za barel. Americká lehká ropa pak za 75 dolarů za barel. Poptávka po ropě zůstává i nadále silná. Během setkání Opecu se nepodařilo najít jednomyslný souhlas nad tím, o kolik se má navýšit produkce černého zlata v následujících měsících. Třináct účastníku se neshodlo na dvou věcech: jednak na objemu navýšení produkce a jak dlouho mají zůstat v platnosti všechna opatření ohledně omezování těžby v důsledků koronaviru. Celý souhlas blokují především Spojené arabské emiráty, které se dožadují navýšení jejich národní kvóty pro těžbu.

Rozpory ohledně nového souhlasu budou tlačit cenu ropy dále nahoru. Trhy nemají rády nejistotu. Avšak je otázkou času, jak dlouho si nechají líbit stoupající cenu ropy státy, které ji dovážejí. V červnu jsme viděli, že Čína se rozhodla plošně omezit nákupy přírodních surovin a místo toho používat suroviny z bohatých čínských zásob. Toto opatření se týká i ropy. Čínská vládní strana přikázala snížit o 35 % objem nákupů ropy pro čínské rafinérie. Cena ropy bude i nadále klíčová a to i proto, že její cena ovlivňuje světovou inflaci.

Komodity: Zlato ztratilo svojí dynamiku

V posledních týdnech se nedařilo zlatu. Sice jsme byli svědky pokusu dostat se na vyšší úrovně, ale jednalo se pouze o technické úpravy kurzu. Cena zlata tak dosáhla 1785 dolarů za unci. Z pohledu technické analýzy, dokud zlato neprorazí zpět hladinu 1810 dolarů za unci, nebude pro investory zajímavé.

Stejná věc platí i pro stříbro, které se obchoduje v hladinách 26 až 26,2 dolarů za unci. Pokud se nedostaneme aspoň na hladinu 28 dolarů za unci, stříbro v krátkodobém horizontu nebude zajímavé pro investory.

Slovo závěrem: Hospodářské výsledky 1Q2021 a inflace

Přehoupli jsme do druhé poloviny roku 2021. To je neklamné znamení, že nám za chvíli klepe na dveře americká výsledková sezóna. Jako první představí tradičně své hospodářské výsledky americké banky. Konkrétně začne výsledkový kolotoč s JP Morgan 13. července. Všeobecně se předpokládá, že čísla budou dobrá, protože americké HDP roste.

Co však bude nesmírně zajímavé sledovat je, jak moc velkou část ze zisku firem bude ukrajovat inflace. Neboli jak moc se promítne současná inflace do výrobních a provozních nákladů společností. Kdyby šéfové velkých firem začali mluvit o negativních dopadech inflace na výrobu, na růst mezd a na zvýšení cen, znamenalo by to, že scénář trvalejší inflace je více než reálný.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.