Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffettova tajná zbraň: Proč může být intuice lepší než analýzy?

Warren Buffett ví, jak využít své emoce k dosažení investičního úspěchu. Nové studie ukazují, že být naladěn na své podvědomé reakce může zlepšit vaše investiční výsledky.

Buffettova tajná zbraň: Proč může být intuice lepší než analýzy?
Zdroj: Midjourney AI

Myslet si, že víme víc, než víme – přílišná sebedůvěra – může být naším největším investorským handicapem. Vědět víc, než si uvědomujeme, ale nedokázat to, co víme, využít, je další překážkou. Je to záhada, které se konečně začíná věnovat pozornost.

Chcete-li být investorem, nikoli spekulantem, musíte před nákupem aktiva provést hluboký a promyšlený průzkum. Jak rád říkával zesnulý investor Charlie Munger, musíte být “racionální”.

To neznamená, že musíte být bezcitní jako Spock ve Star Treku. Jedno z nejznámějších pravidel Warrena Buffetta“snažit se být bojácný, když jsou ostatní chamtiví, a být chamtivý jen tehdy, když jsou ostatní bojácní” – má kořeny právě v jeho schopnosti reagovat na emoce.

Info

Výzkum publikovaný v roce 2016 zjistil, že profesionální obchodníci, kteří jsou zdatnější v odhadu vlastního tepu, mají tendenci vytvářet v průběhu času vyšší průměrné denní zisky a mají delší kariéru.

Je to pravděpodobně proto, že byli lépe naladěni na své vnitřní pocity – vzrušení jim může napovědět, aby uzavřeli ziskový obchod, zatímco strach jim může signalizovat, že by měli snížit ztrátu dříve, než se prohloubí.

V posledních několika letech se vědci zabývají “neuroprognózováním”. To je zjevná schopnost aktivity v mozku předpovídat výsledky – i když si toho lidé nejsou vědomi.

Neurovědci požádali účastníky, aby předpověděli, které žádosti o mikropůjčky vyberou na internetu nejvíce peněz, které podniky získají nejvíce crowdfundingu, jak populární budou videoklipy nebo písně nebo zda akcie půjdou nahoru nebo dolů.

Důsledně vzato, vědomá rozhodnutí lidí, když jsou konfrontováni s těmito druhy otázek, nejsou výrazně lepší než náhoda.

Ale intenzita aktivace v jejich nucleus accumbens, oblasti mozku, která podvědomě zpracovává očekávání odměny, se ukazuje jako dobrý prediktor toho, co se lidé kolektivně rozhodnou, že se jim bude líbit.

Záchvěv elektrochemické aktivity v mozku – tak slabý, že ho možná ani sami nepocítíte – předpovídá, jak budou lidé reagovat na něco potenciálně odměňujícího.

Ve studii zveřejněné v dubnu se 36 nizozemských profesionálních investorů pokoušelo vybrat vítězné a ztrátové akcie, zatímco jejich mozky byly snímány na funkčním přístroji MRI.

Mezi akciemi, které hodnotili, byli: AT&T, Carrefour, Ralph Lauren, Sanofi a Teva Pharmaceutical.

U každé akcie si investoři prohlédli základní profil, včetně průmyslového odvětví a tržní kapitalizace, cenový graf, údaje o tržbách a ziskovosti, ocenění ve srovnání s obdobnými společnostmi a souhrn nedávných zpráv. Investorům nebyly sděleny názvy akcií a uvedli, že je nepoznali.

Soubor informací, které si investoři prohlíželi, pocházel z různých období mezi lety 1999 a 2011. Investoři byli požádáni, aby uvedli, zda si myslí, že každá akcie bude mít lepší nebo horší výkonnost než její sektor v období 12 měsíců po každém období měření.

Nevědomé předpovědi mají mnohem lepší úspěšnost než ty vědomé

Jejich vědomé předpovědi nebyly lepší než hod mincí. Vědci však také měřili aktivaci v nucleus accumbens těchto investorů vybírajících akcie.

A to jim umožnilo předpovědět, které akcie budou mít lepší výkonnost – s přibližně 68% přesností. Čím intenzivnější byla aktivace, tím větší byla pravděpodobnost, že akcie nakonec dosáhnou lepších výsledků.

Buffett není neemotivní, je naopak emocionální. Přebírá pocity ostatních lidí, obrací je naruby a výsledné emoce přetváří na své vlastní.

Ve skutečnosti nemůžete být racionální, pokud nejste zároveň emocionální.

Studie z roku 1999 uvádí, že lidé s poškozením amygdaly, mozkové oblasti, která se podílí na zpracování strachu, využívají “nevýhodný postup” při rozhodování mezi bezpečnějšími a rizikovějšími hazardními hrami. Neschopnost cítit strach je vede k honbě za ziskem bez ohledu na následky ztrát.

Další takto zkoumanou oblastí mozku je přední insula, která přenáší vědomí tělesných stavů, jako je například tepová frekvence, a zpracovává reakce, jako je úzkost a znechucení.

V experimentu, v němž se lidé měli rozhodnout, zda mají pokračovat v nákupu akcie, jejíž hodnota před krachem vzrostla nejméně na desetinásobek původní hodnoty, prodali dříve a vydělali více peněz ti, u nichž se insula aktivovala intenzivněji.

Info

Jako by tito profesionální investoři měli užitečné znalosti, aniž by o tom věděli. Mezitím to, o čem se domnívají, že vědí – jejich vědomá předpověď – je v podstatě bezcenné.

“Tyto výsledky jsou naprosto fascinující a kontraintuitivní,” říká Brian Knutson, profesor psychologie a neurovědy na Stanfordově univerzitě.

Naše rozhodnutí o investicích ovlivňuje více faktorů, než si možná myslíme

Investiční rozhodnutí může ovlivnit mnoho faktorů, včetně našich minulých zkušeností, aktuální nálady a toho, jak velké riziko chceme nebo potřebujeme podstoupit.

Proto se jednotlivci nakonec rozhodují velmi rozdílně, i když jejich mozky vykazují podobné počáteční reakce na stejný podnět.

“Signál mozku je v celém vzorku rovnoměrnější než předpovědi,” říká Leo van Brussel, neurolog z Erasmus University v Rotterdamu, který je spoluautorem dubnové studie. “Takže mozkový signál je lepší predikcí napříč populací.”

Nebudete se hrnout do mozkového skeneru pokaždé, když se chystáte investovat, takže jak můžete tento výzkum použít?

Pokud dokážete odhalit, usměrnit a formovat své emoce, mohou posílit vaši schopnost racionálního uvažování, a ne ji omezovat.

Pocity investora či obchodníka mohou být dobrými indikátory opaku: Když se bojíte, měli byste být naopak chamtiví, a když jste chamtiví, měli byste se bát.

Brian Posner, investor s vynikající kariérou ve společnostech Fidelity, Warburg Pincus a ClearBridge Investments, říká, že největší úspěchy zaznamenal v případech obratu – ve společnostech na pokraji krachu.

“V těchto situacích je člověk téměř z definice většinou nebo úplně sám, kdo rozpozná potenciál,” říká. “Takové investice jsou zneklidňující.” V takových případech je podle něj dobrým signálem, že jste na cestě “brzy se pozvracet”.

Obracení emocí ostatních lidí naruby se Warrenu Buffettovi osvědčilo. Obrácení vlastních emocí naruby může fungovat i u vás.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.