Myslet si, že víme víc, než víme – přílišná sebedůvěra – může být naším největším investorským handicapem. Vědět víc, než si uvědomujeme, ale nedokázat to, co víme, využít, je další překážkou. Je to záhada, které se konečně začíná věnovat pozornost.
Chcete-li být investorem, nikoli spekulantem, musíte před nákupem aktiva provést hluboký a promyšlený průzkum. Jak rád říkával zesnulý investor Charlie Munger, musíte být “racionální”.
To neznamená, že musíte být bezcitní jako Spock ve Star Treku. Jedno z nejznámějších pravidel Warrena Buffetta – “snažit se být bojácný, když jsou ostatní chamtiví, a být chamtivý jen tehdy, když jsou ostatní bojácní” – má kořeny právě v jeho schopnosti reagovat na emoce.
Výzkum publikovaný v roce 2016 zjistil, že profesionální obchodníci, kteří jsou zdatnější v odhadu vlastního tepu, mají tendenci vytvářet v průběhu času vyšší průměrné denní zisky a mají delší kariéru.
Je to pravděpodobně proto, že byli lépe naladěni na své vnitřní pocity – vzrušení jim může napovědět, aby uzavřeli ziskový obchod, zatímco strach jim může signalizovat, že by měli snížit ztrátu dříve, než se prohloubí.
V posledních několika letech se vědci zabývají “neuroprognózováním”. To je zjevná schopnost aktivity v mozku předpovídat výsledky – i když si toho lidé nejsou vědomi.
Neurovědci požádali účastníky, aby předpověděli, které žádosti o mikropůjčky vyberou na internetu nejvíce peněz, které podniky získají nejvíce crowdfundingu, jak populární budou videoklipy nebo písně nebo zda akcie půjdou nahoru nebo dolů.
Důsledně vzato, vědomá rozhodnutí lidí, když jsou konfrontováni s těmito druhy otázek, nejsou výrazně lepší než náhoda.
Ale intenzita aktivace v jejich nucleus accumbens, oblasti mozku, která podvědomě zpracovává očekávání odměny, se ukazuje jako dobrý prediktor toho, co se lidé kolektivně rozhodnou, že se jim bude líbit.
Záchvěv elektrochemické aktivity v mozku – tak slabý, že ho možná ani sami nepocítíte – předpovídá, jak budou lidé reagovat na něco potenciálně odměňujícího.
Ve studii zveřejněné v dubnu se 36 nizozemských profesionálních investorů pokoušelo vybrat vítězné a ztrátové akcie, zatímco jejich mozky byly snímány na funkčním přístroji MRI.
Mezi akciemi, které hodnotili, byli: AT&T, Carrefour, Ralph Lauren, Sanofi a Teva Pharmaceutical.
U každé akcie si investoři prohlédli základní profil, včetně průmyslového odvětví a tržní kapitalizace, cenový graf, údaje o tržbách a ziskovosti, ocenění ve srovnání s obdobnými společnostmi a souhrn nedávných zpráv. Investorům nebyly sděleny názvy akcií a uvedli, že je nepoznali.
Soubor informací, které si investoři prohlíželi, pocházel z různých období mezi lety 1999 a 2011. Investoři byli požádáni, aby uvedli, zda si myslí, že každá akcie bude mít lepší nebo horší výkonnost než její sektor v období 12 měsíců po každém období měření.
Nevědomé předpovědi mají mnohem lepší úspěšnost než ty vědomé
Jejich vědomé předpovědi nebyly lepší než hod mincí. Vědci však také měřili aktivaci v nucleus accumbens těchto investorů vybírajících akcie.
A to jim umožnilo předpovědět, které akcie budou mít lepší výkonnost – s přibližně 68% přesností. Čím intenzivnější byla aktivace, tím větší byla pravděpodobnost, že akcie nakonec dosáhnou lepších výsledků.
Buffett není neemotivní, je naopak emocionální. Přebírá pocity ostatních lidí, obrací je naruby a výsledné emoce přetváří na své vlastní.
Ve skutečnosti nemůžete být racionální, pokud nejste zároveň emocionální.
Studie z roku 1999 uvádí, že lidé s poškozením amygdaly, mozkové oblasti, která se podílí na zpracování strachu, využívají “nevýhodný postup” při rozhodování mezi bezpečnějšími a rizikovějšími hazardními hrami. Neschopnost cítit strach je vede k honbě za ziskem bez ohledu na následky ztrát.
Další takto zkoumanou oblastí mozku je přední insula, která přenáší vědomí tělesných stavů, jako je například tepová frekvence, a zpracovává reakce, jako je úzkost a znechucení.
V experimentu, v němž se lidé měli rozhodnout, zda mají pokračovat v nákupu akcie, jejíž hodnota před krachem vzrostla nejméně na desetinásobek původní hodnoty, prodali dříve a vydělali více peněz ti, u nichž se insula aktivovala intenzivněji.
Jako by tito profesionální investoři měli užitečné znalosti, aniž by o tom věděli. Mezitím to, o čem se domnívají, že vědí – jejich vědomá předpověď – je v podstatě bezcenné.
“Tyto výsledky jsou naprosto fascinující a kontraintuitivní,” říká Brian Knutson, profesor psychologie a neurovědy na Stanfordově univerzitě.
Naše rozhodnutí o investicích ovlivňuje více faktorů, než si možná myslíme
Investiční rozhodnutí může ovlivnit mnoho faktorů, včetně našich minulých zkušeností, aktuální nálady a toho, jak velké riziko chceme nebo potřebujeme podstoupit.
Proto se jednotlivci nakonec rozhodují velmi rozdílně, i když jejich mozky vykazují podobné počáteční reakce na stejný podnět.
“Signál mozku je v celém vzorku rovnoměrnější než předpovědi,” říká Leo van Brussel, neurolog z Erasmus University v Rotterdamu, který je spoluautorem dubnové studie. “Takže mozkový signál je lepší predikcí napříč populací.”
Nebudete se hrnout do mozkového skeneru pokaždé, když se chystáte investovat, takže jak můžete tento výzkum použít?
Pokud dokážete odhalit, usměrnit a formovat své emoce, mohou posílit vaši schopnost racionálního uvažování, a ne ji omezovat.
Pocity investora či obchodníka mohou být dobrými indikátory opaku: Když se bojíte, měli byste být naopak chamtiví, a když jste chamtiví, měli byste se bát.
Brian Posner, investor s vynikající kariérou ve společnostech Fidelity, Warburg Pincus a ClearBridge Investments, říká, že největší úspěchy zaznamenal v případech obratu – ve společnostech na pokraji krachu.
“V těchto situacích je člověk téměř z definice většinou nebo úplně sám, kdo rozpozná potenciál,” říká. “Takové investice jsou zneklidňující.” V takových případech je podle něj dobrým signálem, že jste na cestě “brzy se pozvracet”.
Obracení emocí ostatních lidí naruby se Warrenu Buffettovi osvědčilo. Obrácení vlastních emocí naruby může fungovat i u vás.
Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
90 %
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.