Kryptoměny stále zůstávají kontroverzním tématem, a to nejen mezi investory. Někteří na ně nedají dopustit, jiní se je nebojí označit za scam. Jako vždy je lepší věřit raději číslům, než názorům či výkřikům na sociálních sítích.
Ihned poté, co se na trhu objevily bitcoinové ETF, zaznamenala poptávka po nich raketový nárůst. Například v lednu spuštěný Bitwise Bitcoin ETF Trust (BITB) ihned svými výsledky přeskočil většinu top ETF spuštěných v minulém roce.
Navíc ještě nedávno se Vanguard potýkal s nemalými problémy kvůli svému rozhodnutí neumožnit klientům nákup spotových bitcoinových ETF.
Poptávka tu tedy je, ale otázkou zůstává, zda je taková investice opravdu dobrý nápad. Podle některých mohou být odpovědí zlatá ETF.
V první den spuštění spotových bitcoinových ETF se zobchodovalo přes 4,5 miliardy dolarů.
SEC povolila bitcoinová ETF pro BlackRock nebo Fidelity
Na spotová Bitcoinová ETF čekala nemalá část investorů, kteří teď nemusí Bitcoin (BTC) nakupovat přímo a řešit jeho bezpečné uložení.
Nákup je nyní mnohem jednodušší, díky čemuž se do kryptoměn nebojí investovat i lidé, kteří by se jim jinak vyhýbali.
Od ledna povolila SEC hned několika správcům fondů spustit vlastní spotová bitcoinová ETF.
Konkrétně se jednalo o velikány na finančních trzích – BlackRock a Fidelity, ale například i společnost Grayscale, která se kvůli bitcoinovému ETF dlouho soudila.
Graf vývoje ceny Bitcoinu za posledních 60 dní
Zlato a Bitcoin – je BTC skutečně alternativou?
Investoři často hledají alternativní investice ke klasickým akciím a dluhopisům. Jejich cesta nezřídka vede ke zlatu, které se považuje za bezpečný přístav.
Jelikož nemalá část nadšenců považuje Bitcoin za digitální zlato, spousta analytiků má tendenci obě aktiva porovnávat. Zlatá ETF jsou oblíbená také díky jejich jednoduchosti, kdy investoři nemusí řešit koupi zlata ve fyzické podobě.
Mezi známá ETF patří SPDR Gold Shares (GLD) nebo iShares Gold Trust (IAU). Obě jsou proslulá svou stabilitou, nízkou volatilitou a nízkými výnosy.
Graf vývoje ceny zlata za posledních 60 dní
Pokud výsledky porovnáme s Vanguard S&P 500 ETF (VOO), které kopíruje vývoj indexu S&P 500, liší se výnosy o desetitisíce dolarů. Z toho vyplývá, že pro bezpečné uložení úspor během inflace je zlato jasnou volbou.
Naopak pro vysoké výnosy je třeba volit jiná ETF, s nimiž však rostou i rizika. Bitcoin se prozatím jako zlato nechová, ale není vyloučeno, že v budoucnu už nebude tak volatilním aktivem jako doposud.
Zpřístupnění kryptoměn skrze ETF může vést ke snížení jejich volatility, díky čemuž nebude investice do nich tolik riziková.
Slovo závěrem
Bitcoin by se mohl nakonec skutečně stát určitou alternativou ke zlatu, ale i přesto u něj budou přetrvávat období růstu a poklesu, která se však mohou postupně zplošťovat.
Ostatně i zlato v roce 2020 zaznamenalo extrémní růst a v roce 2022 přišel pokles daleko pod historická maxima. Momentálně jsme teprve na začátku dlouhé cesty, takže nelze přesně říci, jak se bude situace dále vyvíjet.
Prozatím se předpokládá, že Bitcoin poroste a postupně bude vnímán více jako atraktivní a zároveň dostupné aktivum.
S vysokou pravděpodobností si ho oblíbí i konzervativnější investoři, kteří jinak světu kryptoměn moc nefandí.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.