Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin analýza komplexně – Ve vzduchu bull market?

Publikováno
Bitcoin analýza komplexně – Ve vzduchu bull market?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin (BTC) po zveřejnění CPI ze Spojených států výrazně posílil. Kurz bitcoinu neprojevil takovou sílu hrozně dlouho.

Minimálně od podzimu minulého roku jsme takový pěkný spike v grafu neměli. Proto lze ve vzduchu cítit začínající euforii. Stačil jeden větší růst a mnozí vidí ve svých očích nový býčí trend. Proto je třeba tyhle vášně krotit. Je sice fajn, že trh projevil po delší době nějakou sílu. Jak se ale říká, jedna vlaštovka jaro nedělá.

Risk-off na trzích pár měsíců zesiluje

Poslední měsíce na trhu viditelně zesiluje risk-off. Tedy ochota více riskovat. Můžete to vidět hlavně akciových titulech. Ale primárně je to znát na dolarovém indexu. Na jednu stranu je to býčí. Na druhou stranu medvědí. Pamatujte, že na trhu neplatí jediná pravda. Má to vždy dvě strany mince. Vysvětlíme si.

Dolarový index se od konce září propadl o zhruba 11 %. A po celou dobu jde o vskutku dynamický pokles. Poslední velký propad nastal právě po zveřejnění inflace za prosinec. Pro americkou centrální banku je tohle obrovský problém, který by měli řešit. Jestli to řešit nebudou, během druhého kvartálu se pokles inflace může zastavit. A následně hrozí druhý inflační spike. A v tom spočívá ten problém. Jestli dojde k druhému inflačnímu spiku, riziko na trzích přetrvá.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf dolarového indexu
Týdenní graf dolarového indexu

V současnosti se proto akciový trh a krypto chová jako by měl v dohledné době přijít pivot v měnové politice Fed. Přitom tempo inflace je pořád vysoko. Jestli tomu Fed brzy neučiní přítrž, dosažení jejich cíle bude stát mnohem více úsilí. Mnohem více v podobě vyšších úrokových sazeb. A čím výše úrokové sazby porostou, tím větší riziko, že se v tamní ekonomice a na trzích něco rozbije. Zkrachují fondy, banky nebo velké podniky. Známe to z minulosti.

Kurz bitcoinu je na dobré cestě

Nyní se podíváme na techniku trhu. Prozatím jenom z pohledu denního grafu, ale v příštím týdnu se zaměříme i na vyšší časové rámce. Takže kurz bitcoinu se poměrně dlouho zdržoval mezi S/R levely 16 000 – 19 000 USD. Volatilita velmi slabá, bez dynamiky. Opravdu nudné období. Avšak posledních několik dnů je vše jinak. Ještě před zveřejněním inflace za prosinec začaly být na trhu evidentně aktivní býčí spekulanti.

Kurz se jim povedlo protlačit k rezistenčnímu pásmu, které je okolo 19 000 USD. Uvedená úroveň hrála důležitou roli supportu po několik měsíců. Než došlo k ráznému průlomu v listopadu minulého roku. A když úroveň dříve hrála roli spolehlivého supportu, nyní ji lze brát jako spolehlivou rezistenci. Technická analýza je ale o signálech. Každý kurzový průběh je pro nás informace pro interpretaci. Proto je třeba mít i potvrzení, že těch 19 000 USD je i nyní relevantní rezistence.

Zdroj: tradingview.com
Kurz bitcoinu na denním grafu
Kurz bitcoinu na denním grafu

Měli jsme pouze jediné zamítnutí 14. prosince. Ale tehdy to bylo velmi slabé. Kurz bitcoinu pásmo otestoval velmi střídmě. Proto jsem rád za to, že máme druhé otestování. A tentokrát získáváme těch informací víc. Všimněte si, že svíce z 12. ledna má impulsní podobu, docela velké objemy a zároveň proniká hluboko do rezistenčního pásma. To je dost silný býčí signál. Jelikož nám to říká, že poptávková strana absorbovala v těchto úrovních nabídku.

Nicméně boj ještě není u konce. Dokud nemáme alespoň jednu denní svíci s cenou uzavřenou výrazně nad 19 000 USD, překážka není překonána. Všimněte si, že je aktuálně kurz na high volume node volume profile. Teď se teprve láme chleba.

Když se podíváme na indikátor RSI, aktuálně hodnoty dosahují téměř 84 bodů. Nad 70 bodů se hodnoty RSI nepodívaly od října 2021. Takže už jenom tohle je na první pohled veliký úspěch. Většinou se tvořil vrchol mezi 60 – 70 body. Ale i tohle má dvě strany mince. Těch 84 bodů je už poměrně vysoká hodnota, kde často dochází o obratům. Mimoto si všimněte, že hodnoty indikátoru vyletěly do nebes, ale kurz se zas až tak vysoko nedostal. Vidím tu proto neúměrný výsledek za vynaložené úsilí. Navíc je kurz pořád uvnitř rezistenčního pásma. Jestli kurz bitcoinu přijde nyní o momentum, sesype se zpátky.

Závěrem

Od konce roku jsem optimista. Ale není moudré propadat euforii, která má jaksi hliněné nohy. Na přelomu ledna/února má Fed první zasedání v letošním roce. A jsem hodně zvědavý, zda budou kontrovat současné chování trhu. Měli by, alespoň slovně. Jestli to neudělají, riskují, že se inflace podruhé utrhne ze řetězu.

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.