Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Běžné účty pro bohaté: Kam si ukládají bohatí své miliony a jak funguje privátní bankovnictví?

Odhalte svět privátního bankovnictví: Zjistěte, co je potřeba k přístupu ke službám privátního bankovnictví a proč se bez nich ultrabohatí lidé neobejdou.

Veronika Kubalová
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Běžné účty pro bohaté: Kam si ukládají bohatí své miliony a jak funguje privátní bankovnictví?
Zdroj: Depositphotos.com

Banky se nevěnují pouze běžným zákazníkům, kteří si u nich ukládají částky v řádu několika stovek tisíc korun, ale i velmi movitým klientům. Pro ty mají připravené takzvané privátní bankovnictví, na které však dosáhnou jen vyvolení.

Ti musí splňovat poměrně přísná pravidla, která se týkají zejména výše kapitálu a volných prostředků. Jaké podmínky musíte splňovat, abyste se také mohli stát váženými klienty, a co privátní bankovnictví obnáší?

Privátní bankovnictví stručně

  • Privátní bankovnictví nabízí komplexní balíček služeb, který bohatým osobám umožňuje efektivně spravovat jejich finance a majetek. Patří sem například finanční a daňové poradenství, správa majetku a podpora při zakládání a řízení firem.
  • Aby se jednotlivci mohli ucházet o služby privátního bankovnictví, musí splňovat určitá kritéria, která se týkají především výše úspor nebo investic. Hranice se u jednotlivých bank liší.
  • Někteří bohatí klienti se místo privátního bankovnictví rozhodnou pro nezávislé firmy zabývající se správou majetku. Tyto firmy nabízejí nestranné služby v oblasti financí a správy majetku a zaměřují se výhradně na nejlepší zájmy klienta.

Privátní bankovnictví není jen o běžném účtu a správě financí

Banky milují movité klienty, a proto si je snaží předcházet širokou nabídkou služeb. Velká část z nich tedy nabízí i privátní bankovnictví, které se pro některé stalo známkou luxusu. Pro opravdu movité klienty však představuje běžnou službu, která jim ušetří spoustu času a také práce.

Ve zkratce si lze privátní bankovnictví představit jako komplexní balík služeb, díky kterému mají bohatí veškeré své finance a aktiva pod kontrolou. Správa vyšších finančních částek totiž není žádná hračka, což potvrdí i ti, kteří nemají na účtu miliony.

Běžní klienti mají problémy spravovat bankovní účty s částkami okolo několika desítek tisíc – představte si ale, že máte úspory ve výši několika milionů korun, k tomu vlastníte milionové investiční portfolio, firmu a několik nemovitostí.

V takovém případě pro vás bude velmi složité efektivně spravovat veškerý svůj majetek a dříve či později si budete muset přizvat někoho na pomoc.

Toho se snaží využít právě banky, které se o majetné klienty doslova perou. Prostřednictvím privátního bankovnictví tak nabízí správu financí a majetku, investování a další výhody například v podobě výhodnějších úrokových sazeb a finančního plánování.

Součástí mohou být i méně známé concierge služby neboli asistenční služby, kdy za vás asistent může objednat rezervaci v restauraci nebo zajednat letenky.

Pokud se však setkáte se dvěma klienty, kteří využívají privátní bankovnictví, zjistíte, že každý bude mít s touto službou jiné zkušenosti – banky se totiž snaží svým klientům nabízet individuální služby přímo na míru, a to s ohledem na skladbu a výši jejich jmění.

Privátní bankovnictví zpravidla obsahuje služby:

  • finanční poradenství,
  • daňové poradenství,
  • správa financí a majetku,
  • pomoc při založení a správě firmy,
  • pojištění,
  • zakládání a správa běžných účtů,
  • správa rodinného jmění,
  • vydání prémiové platební karty,
  • poradenství v investování,
  • výhody na letištích a další nadstandardní služby.

Na privátní bankovnictví dosáhnete už se 3 miliony Kč

Základním kritériem, které musí splnit každý zájemce o privátní bankovnictví, je výše úspor či investic. Banky si přitom samy rozhodují o tom, podle kterých parametrů své klienty hodnotí – běžně je dělí nejen podle úspor a aktiv, ale i měsíčních příjmů nebo dokonce výše hypotečního úvěru.

V průměru budete potřebovat k získání privátního bankovnictví okolo 5 až 10 milionů Kč. Najdou se ale i banky, které vám tyto služby poskytnou s částkou přesahující 1,5 milionu Kč – řadí se mezi ně například UniCredit Bank nebo Banka CREDITAS. Některé banky bohaté klienty dělí i na více skupin, podle čehož jim nabízí poskytované služby.

Dalším příkladem je Komerční banka, která nabízí prémiový účet Top nabídka. Ten poskytuje zdarma výběry hotovosti z bankomatů po celém světě a dva další běžné účty v Kč, USD nebo EUR. K účtu dostanete prestižní debetní karty Platinum Visa nebo Zlatou kartu s nadstandardními výhodami, jako je cestovní pojištění pro celou rodinu a asistenční služby pro motoristy.

Můžete také získat kreditní kartu World Elite s limitem až 500 000 Kč a vstupy do více než 1 300 letištních salónků. Vedení účtu je zdarma při splnění určitých finančních podmínek, například při uložení investic ve výši alespoň 3 000 000 Kč.

Mínusy se naleznou i u privátního bankovnictví

Jako každá služba má i privátní bankovnictví své mínusy, se kterými je potřeba počítat. V první řadě je trnem v oku některým klientům zaujatost bankovních poradců, kteří budou i přes vysokou kvalitu služeb vždy hledět zejména na zájmy banky.

Ve výsledku si tedy nemůžete být jistí, zda jsou provedené kroky pro vás opravdu výhodné, nebo naopak hrají do karet především vaší bance.

Právě proto někteří movitější klienti raději využívají služeb různých společností, které poskytují takzvaný “wealth management”. V takovou chvíli se totiž spoléhají na nezávislého poradce či celý tým pracovníků, jejichž náplní práce je správa jeho financí a majetku a je tudíž v jejich nejlepším zájmu, aby prosperoval.

Ve většině případů se taková společnost nemusí řídit pravidly jiných institucí a nepropaguje pouze vlastní produkty, díky čemuž nejsou klienti omezeni například na nabídku jedné banky. Každopádně i tento koncept má své nevýhody, a to především proto, že si klienti musí pořádně prověřit, zda je daná firma opravdu spolehlivá.

Na druhou stranu ale získáte opravdu komplexní služby, které jsou buď srovnatelné, nebo kvalitnější než klasické privátní bankovnictví. Největší rozdíl lze očekávat zejména u investování, kdy se o vaše portfolio bude starat zástupce, který může investovat vaším jménem a spravovat vaše portfolio – ostatní služby se nějak výrazně neliší od nabídky běžných bank.

Shrnutí – vyplatí se využívat služby privátního bankovnictví?

Pokud se řadíte mezi bohatší část populace, nebo dokonce jednoho z více než 30 tisíc dolarových milionářů, určitě se bez externí pomoci neobejdete. Správa takových vysokých částek je opravdu složitá a není v silách téměř nikoho mít nad nimi dokonalý přehled.

Privátní bankovnictví tedy může být jedním z řešení, jak se vyhnout nepříjemnostem nebo zbytečným ztrátám. S ním spojené služby vám navíc ušetří spoustu práce i času, které můžete investovat například do svého podnikání.

Na druhou stranu je ale stále nutné počítat s tím, že banka nebude vždy jednat pouze ve vašem zájmu a může vám nabízet produkty či služby, které nejsou zrovna výhodné. Každopádně stále máte možnost využít služeb soukromých firem, které je ale třeba vybírat s opravdovou pečlivostí.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
47
47

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.