Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Berkshire Hathaway (BRK) – Buffett ve velkém nakupuje, hospodářsky skvělý titul

Analýza akcie Berkshire Hathaway (BRK) – Buffett ve velkém nakupuje, hospodářsky skvělý titul
Zdroj: thestreet.com

Akcie Berkshire Hathaway (BRK) zná snad úplně každý nadšenec do finančních trhů a investování vůbec. Primárně díky CEO této společnosti, kterým je legenda Warren Buffett. Buffetta ostatně zná i široká laická veřejnost. Berkshire Hathaway jsem se ve svých analýzách dlouho vyhýbal, ale to chci nyní změnit. Jelikož Buffett zjevně začíná měnit svou dosavadní strategii, kdy se začíná zbavovat balíku peněz, na kterém v podstatě jen dřepěl. Za první kvartál letošního z řečeného balíku ubyla asi třetina.

V rámci dnešní analýzy se proto podíváme hlavně na hospodářská čísla a ještě předtím si povíme pár důležitých informací o současném stavu portfolia Berkshire Hathaway. Abychom se ale neopakovali, bude to spíše stručnější, protože na toto téma byl nedávno zpracován komplexní článek. Nebude ale chybět ani technická analýza a stručný závěr.

Načítání
Načítání
Koupit akcie BRK-B! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Až 91 % Buffettova portfolia je ve čtyřech sektorech

O Warrenu Buffettovi je vcelku známo, že příliš nediverzifikuje. Respektive to s diverzifikací portfolia zrovna nepřehání. Dle jeho samotného je široká diverzifikace portfolia pouze pro ty, co netuší, co činí. Pokud znáte práci Inteligentní investor od jeho mentora Benjamina Grahama, nijak vás to nepřekvapí. Diverzifikace klidně ano, ale všeho s mírou.

Proto není nijak překvapující, že Berkshire Hathaway má 91 % akciové portfolia ve čtyřech sektorech. Více jak 42 % Buffett drží v technologickém sektoru. Balíček těchto aktiv má v peněžním vyjádření hodnotu více jak 147 miliard USD. Nicméně 135,5 miliardy USD je jenom v Applu. Zbytek má například v akciích Activision Blizzard, kde svou pozici navyšoval. Nebo v Hewlett Packard a Microsoftu.

Podíl ve finančním sektoru Berkshire činí téměř 26 %. V celkovém objemu téměř 90 miliard USD, kde je například Bank of America a American Express. U těchto dvou titulů čítá objem 63 miliard USD. Jak sami vidíte, Berkshire Hathaway dává jednotlivým akciím různou váhu. Není to nijak rovnoměrně rozložené, ani v rámci jednoho sektoru.

V sektoru spotřeby drží společnost 11,64 %. Jak už jsme si mnohokrát říkali v analýzách na akcie Coca-Cola, Buffett je dlouhodobým investorem v této společnosti – již 34 let drží akcie Coca-Cola. Ve zmíněném titulu činí investice více jak 24 miliard USD. Vzhledem k tomu, že spotřební sektor má celkově hodnotu 40 miliard USD, zhruba 60 % má Berkshire pouze v Coca-Cole.

Energetický sektor se na portfoliu podílí z 11 %. Respektive sem patří pouze dva tituly o celkové hodnotě 38,1 miliardy USD. Jedná se konkrétně o akcie Chevron a akcie Occidental Petroleum.

Poznámka

Co se týče dalších konkrétních nákupů/prodejů za první kvartál, doporučuji v úvodu zmíněný článek. V něm jsou tituly zevrubně zmíněny. My si pouze v rámci fundamentální analýzy uvedeme, jak se změnila rozvaha Berkshire.

Fundamentální analýza akcie Berkshire Hathaway (BRK)

Takže společnost Berkshire Hathaway zaznamenala za první čtvrtletí obrat v hodnotě 70,81 miliardy USD, což je mezikvartálně mírný pokles o 1,4 %. V meziroční podání se jedná o růst téměř o 10 %. Provozní zisk mezikvartálně klesl o 1,17 % na 8,73 miliardy USD. Meziročně je to pokles o 2 %. Čistý zisk je ve výši 5,46 miliardy USD. Mezikvartálně pokles o horentních 86 % z 39,65 miliardy USD. Meziročně o více jak 53 %. EBITDA dosahuje 11,44 miliardy USD. Mezikvartálně je to zase mírný pokles o 0,91 %.

Zdroj: tradingview.com
Zisk, výnos a zisková marže Berkshire Hathaway
Zisk, výnos a zisková marže

Hrubá marže je za první kvartál 19,35%. Provozní marže dosahovala více jak 12 %. Zatímco čistá marže je pouhých 7,71 %. Čili zisková marže Berkshire dosti utrpěla. Minulý rok byl standard, že je i v řádu několika desítek procent.

Zdroj: tradingview.com
Jednotlivé statistické metriky
Jednotlivé statistické metriky

Zisk na akcii (EPS) je 2,47 bodů. Ukazatel P/E byl ke konci prvního čtvrtletí 9,5 bodů. Nyní je na 8,4 bodech. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje 17,5 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) činí téměř 14 %.

Zdroj: tradingview.com
Celková aktiva a závazky akcie Berkshire Hathaway
Celková aktiva a závazky

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahoval k prvnímu kvartálu 3,5 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činil 4 body. Berkshire tudíž pořád drží vskutku hodně likvidity pro případné uspokojení závazků, které mají v dohledné době splatnost.

Nyní se konečně dostáváme k těm konkrétním číslům z rozvahy. V hotovosti Berkshire Hathaway momentálně drží 39,11 miliardy USD. V krátkodobých investicích částka dosahuje 67,14 miliardy USD. Dohromady ta likvidita dosahuje 106,26 miliardy USD. Obecně vzato se hotovost a krátkodobé investice dávají do stejného “šuplíku” jako “cash”. Protože jsou ty investice likvidní jako hotovost – třeba krátkodobé dluhopisy. Buffett celé roky likviditu navyšoval. Za třetí kvartál 2021 byla více jak 149 miliard USD, za poslední 146,72 miliardy USD.

Čili se se ten cash za první čtvrtletí letošního roku snížil skoro o třetinu.

Celková aktiva společnosti jsou téměř 970 miliard USD. Zatímco celkové závazky jsou 452,64 miliardy USD. Proto vlastní kapitál dosahuje cca 517 miliard USD. Meziročně vlastní kapitál vzrostl o 13,4 %.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj likvidních aktiv
Vývoj likvidních aktiv

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,24 bodů. Celkový dluh je přes 125 miliard USD. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům je 0,13 bodů. Čili oba ukazatele jsou na velmi nízkých hladinách, což je právě pozitivní.

Technická analýza akcie Berkshire Hathaway (BRK)

Akcie Berkshire Hathaway mají své historické cenové maximum na cca 362 USD, které se datuje do března letošního roku. Od té chvíle se cena akcií propadla o více jak 17 %. Kurz svůj pokles zastavil v blízkosti pásma 295 USD a 200denního klouzavého průměru. Čili ztráty u tohoto titulu nejsou zatím nijak valné, respektive je titul pěkně stabilní.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Berkshire Hathaway
Denní graf akcie Berkshire Hathaway

Vzhledem k tomu, že na akciovém trhu začíná medvědí trh, postihne to samozřejmě i Berkshire. Avšak ta stabilita akcionářům zajistí, že titul během současného obchodování (pravděpodobně) neklesne na ceně tolik jako třeba různé růstové akcie. Během předešlé finanční krize ztratily akcie Berkshire Hathaway zhruba 55 %. Když se tedy bude historie rýmovat, potenciální tržní dno lze odhadovat již kolem S/R pásma 163 USD. Což je zároveň tržní dno z března 2020.

Samozřejmě do budoucnosti nikdo nevidí. Víme akorát, že některé tituly budou trpět mnohem víc než ostatní. Jinak tržní struktura je vcelku přívětivá, protože lze v cenovém grafu velmi snadno identifikovat klíčová cenová pásma jako jsou S/R levely 270, 225 a 200 USD – to je vždy obrovská výhoda. Mimo jiné point of control objemového profilu právě na S/R levelu 200 USD.

Co se týká ještě té čerstvé klesající struktury, všimněte si té “vyčnívající” strmosti. Původní rostoucí trend se zřetelně začal lámat, ale chce to logicky ještě pár potvrzení. První takové potvrzení bude právě průlom skrze S/R level 295 USD. Respektive chceme vidět nižší lokální tržní dno.

Závěrem

Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway budovalo léta hromadu likvidity. Za což byl taky Buffett dlouhodobě mnohými kritizován. A někdy i docela nevybíravě.

Jenomže on čekal právě na něco podobného, co se děje právě posledního půl roku. Změnilo se makroekonomické prostředí, měnová politika Federální rezervní banky (Fed) a investoři se začínají stahovat z akciového trhu.

S nadsázkou se dá říct, že Buffett od těchto panikářů nyní nakupuje. Leč je rozumné chápat, že jeho Berkshire má tolik likvidity, že může nakupovat i v déletrvajícím klesajícím tržním trendu. Tohle bylo pouze první kolo. Mimochodem, uvedené “vysypávání” hotovosti osobně beru tak, že Buffett počítá s medvědím trhem na akciovém trhu.

Co se týče hospodářské stránky, Berkshire vážně patří mezi špičkové tituly. Není to ovšem akcie, která se zhodnotí během pár let o tisíce procent. Jde tu zase spíše o tu stabilitu. Tedy o uchování hodnoty.

Líbil se vám tento článek?
19
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.