Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

AI rozděluje technologické giganty: Kdo vyhrává a kdo zůstává pozadu?

Technologický sektor roste, generuje zisky, akcie jsou na rekordních maximech a v čele toho všeho stojí velkolepá sedmička, vlastně už spíš jen pětka.

Publikováno
AI rozděluje technologické giganty: Kdo vyhrává a kdo zůstává pozadu?
Zdroj: depositphotos.com

V loňském roce skupina elitních technologických gigantů, nazývaná “Velkolepá sedmička” zahrnující společnosti Microsoft, Apple, Nvidia, Alphabet, Amazon, Meta Platforms a Tesla, překonala hlavní indexy, jako je Nasdaq 100 a S&P 500.

Letošní rok však přinesl jiný příběh, kdy Alphabet, Apple a Tesla za referenčními ukazateli zaostávají, což poukazuje na měnící se dynamiku v technologickém prostředí.

Celá sedmička není velkolepá

Apple, známý inovacemi a vedoucím postavením na trhu s chytrými telefony, zaznamenal od začátku roku 8% pokles hodnoty svých akcií.

Tesla, průkopník v oblasti elektromobilů, mezitím ztratil okolo 30 % za necelé tři měsíce. To z ní dělá nejhorší akcii v rámci indexu S&P 500 za dosavadní rok.

Dokonce i Boeing po všech svých problémech se poškozenými trupy a zákazy létání je na tom lépe.

Na druhé straně spektra stojí Nvidia, která je v indexu S&P 500 nejvýkonnější (nepočítáme-li nově zařazenou Super Micro Computer), a společnosti Meta Platforms, která je na třetím místě.

Vývoj cen akcií Meta, Apple a Tesla od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Meta Platforms / FB
Načítání
Načítání
Načítání

Proč není technologická akcie jako technologická akcie

Současný sentiment na trhu je silně ovlivněn rozvíjející se oblastí umělé inteligence (AI). Pozornost Wall Street upoutalo rozsáhlé zavádění nástrojů umělé inteligence, zejména na pracovištích.

Firmy v rámci Velkolepé sedmičky, které efektivně využily technologii AI a prokázaly jasné strategie jejího využití ke zvýšení zisků, se dočkaly odměny.

Společnosti s méně zjevnými plány na integraci AI, jako jsou Apple a Tesla, jsou však trhem trestány.

Cesta Tesly ke zpeněžení umělé inteligence se zdá být spojena s dlouhodobými plány, jako je plně autonomní řízení a robotaxi. Ty jsou ale v této fázi velmi spekulativní.

Strategie Applu v oblasti AI zůstává také nejasná, a to navzdory očekávání integrace AI do budoucích zařízení a růstu segmentu služeb.

Abychom byli fér, podotkněme, že v sektoru business-to-consumer, kde působí právě Apple a Tesla, je mnohem komplikovanější zpeněžit přínosy AI.

Zákazníky hlavního produktu Applu (iPhonu) i elektromobilů Tesla jsou spotřebitelé, zatímco produkt ostatních firem z velké sedmičky nakupují jiné firmy, a tak mají cestu k penězům generovaným tímto boomem snazší.

Poznámka
  • Microsoft prodává podnikový software
  • Nvidia hardware a software pro velké firmy
  • Amazon generuje největší podíl zisku ze své cloud computingové služby pro firmy
  • Alphabet prostřednictvím Googlu prodává reklamní prostor firmám a podnikatelům
  • Meta rovněž prodává reklamu, jen za pomoci jiného media – Facebooku a Instagramu

Zlepšení v nedohlednu

Analytici předpovídají společnosti Apple v krátkodobém horizontu téměř nulový růst zisku, což je důvod, proč je poměr ceny k zisku (P/E) téměř stejný jako forwardové P/E.

U společnosti Tesla je forwardový poměr P/E dokonce nižší, což v podstatě ukazuje na očekávaný pokles zisku v následujících 12 měsících.

I přes klesající ocenění je Tesla s forwardovým P/E přes 50, stále nejdražší z Velkolepé sedmičky. Ostatní tituly se s výjimkou druhého nejdražšího Amazonu a nejlevnějšího Alphabetu vejdou do rozmezí forwardového P/E na úrovni 20 až 40 bodů.

Tlak na společnost Tesla je umocněn jak sílící konkurencí ze strany specializovaných výrobců elektromobilů, tak i zavedených automobilek, což ji nutí vést cenové války o udržení tržního podílu.

Necháváme na zvážení čtenářům, nakolik úspěšná může být cenová válka proti čínským výrobcům jakéhokoliv produktu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎