Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

6 chytrých investic pro investory, kteří se chtějí vyhnout riziku a zároveň inkasovat výnosy

6 chytrých investic pro investory, kteří se chtějí vyhnout riziku a zároveň inkasovat výnosy
Zdroj: depositphotos.com

Pandemie koronaviru donutila řadu investorů mít se na pozoru a začít se vyhýbat rizikovým investicím. V období dlouhodobé nejistoty se jedná o svým způsobem chytrý krok, který však nesnižuje pouze míru rizika, ale i očekávanou výši výnosů. Kvůli tomu, že na trhu panuje nejistota a zvýšená volatilita, ještě nemusíte nechávat své peníze požírat inflací na běžném účtu.

Návratnost portfolia je možné vylepšit investováním hned do několika investičních a spořicích produktů, díky kterým můžete zvýšit své výnosy a zároveň mít riziko pod kontrolou.

Dnes se podíváme na 6 investičních alternativ, díky kterým se můžete vyhnout riziku a zároveň inkasovat odpovídající výnosy.

1. Investujte do termínovaných vkladů s fixními úrokovými sazbami

Termínované vklady s fixním úrokem se v současnosti především kvůli vysoké likviditě na trhu staly jedněmi z populárnějších investic. Aktuálně se na trhu můžete setkat s širokou nabídkou termínovaných vkladů, u nichž se úrokové sazby pohybují od 0,15 % až po 3 %.

I když se nejedná o nějak závratné hodnoty, není od věci popřemýšlet nad investicí do nich a zároveň částečně diverzifikovat své portfolio. Mimo jiné se na termínované vklady vztahuje i takzvané pojištění vkladů, díky čemuž je investice do nich prakticky bez rizika.

2. Investujte do krátkodobých dluhopisových fondů

Vhodnou alternativou k termínovaný vkladům jsou i dluhopisové fondy, které ve většině případů disponují i vyšší návratností. Dlouhodobé dluhopisové fondy jsou ale známé svojí náchylností k vyššímu úrokovému riziku.

Právě proto je mnohem vhodnější zaměřit se na krátkodobé dluhopisové fondy, které investují převážně do dluhopisů se splatností nižší než 5 let, mezi které se řadí například i státní dluhopisy. Ve zkratce jsou tak krátkodobé dluhopisové fondy vhodné nejen jako ochrana před rizikem, ale i k diverzifikaci vašeho portfolia.

3. Investujte své peníze do stavebního spoření

Stavební spoření představuje další ze způsobů, jak můžete zhodnotit své peníze bez nutnosti je vystavit vysokému riziku. V tomto případě je však nutné investovat pouze finance, u kterých si jste jistí, že je nebudete v následujících 6 letech potřebovat.

Aktuálně je možné na trhu získat stavební spoření s úrokem od 0,5 až 1 % p.a., přičemž můžete počítat i s 10% státním příspěvkem z vkladu (maximálně ve výši 2 000 Kč ročně). Stavební spoření tak můžete použít nejen jako nízkorizikovou investici, ale i například jako spoření pro vaše děti.

Výsledné zhodnocení bude ve výši cca 3-4 % ročně při nejefektivnější výši vkladu (1 700 Kč měsíčně). Není to moc, ale zase je to takřka bez rizika a také si již na začátku můžete přesně spočítat, jakou výslednou částku za těch 6 let naspoříte.

Kromě chabého zhodnocení je však nevýhodou i likvidita investice, jelikož peníze můžete vybrat dříve pouze, pokud vrátíte veškeré výnosy (a mnohdy zaplatíte i nějaký poplatek). Mimoto se nevyplatí vkládat více jak 2 000 Kč… Pokud chcete spořit větší částku, musíte hledat jinde.

4. Vložte část svých financí na spořicí účet s výhodným úrokem

Spořicí účty jsou často považovány za neatraktivní způsob investování s chabým zhodnocením, který je vhodný především pro úplné investiční nováčky. Opak je však pravdou, jelikož během období nejistoty není nic jednoduššího, než vložit část svého kapitálu na spořicí účet s výhodným úrokem. Sice např. 2 % ročně nemusí být moc, ale zde o svůj kapitál nepřijdete.

Ještě chytřejší je použít spořicí účet jako nouzový fond, kde uchováváte vysoce likvidní finanční rezervu, odkud můžete své finance kdykoli vybrat a použít je, na nenadálé výdaje. Zbytek peněz si mezitím necháte ve výnosnějších aktivech.

5. Investujte své výnosy do akciových podílových fondů

V období nejistoty se někteří investoři snaží vyhýbat akciovému trhu, na kterém zpravidla vládne vysoká volatilita. Na druhou stranu však akcie nabízí investorům i vysoké výnosy, o které by byla chyba přijít.

Proto, abyste se vyhnuli případné ztrátě můžete investovat část svých výnosů z jiných investic do akciových podílových fondů. Ty vám v případě růstu akciového trhu dokážou nabídnout mnohem vyšší výnosy než již zmíněné termínované vklady a spořicí účty.

6. Dlouhodobě střídavě investujte do likviditních a akciových podílových fondů

Jednou ze strategií, jak se vyhnout riziku, je střídavé investování do likviditních a akciových fondů. Likviditní fondy jsou jednou z odnoží dluhopisových fondů, které investují do cenných papírů s pevným výnosem a splatností až 91 dnů. Ve své podstatě je tento typ fondu prakticky bez rizika, což pro vás vytváří perspektivní příležitost investovat část svého kapitálu právě do jednoho z nich a v klidu vyčkávat na pokles akciového trhu.

Poznámka

Čtěte také: investiční riziko – proč jej podstupovat a jak ho minimalizovat?

Během každého většího poklesu můžete část prostředků z likviditního fondu přesunout do akciového fondu. V praxi tak můžete například 10 % alokovaných prostředků z likviditního fondu přesunout do akciového fondu pokaždé, kdy akciový trh klesne o 10 % a více.

V průměru se během roku dočkáte takovýchto propadů přibližně 3-5krát, což znamená, že budete moci do akciového fondu přesunout přibližně 41 % prostředků z likvidního fondu. Navíc v případě, že trh bude nadále klesat, můžete přejít i k přesunu mnohem vyšších částek.

Poznámka

TIP: Nesázejte jen na jednu kartu – naprosto nezbytná součást jakékoliv efektivní strategie je diverzifikace.

Závěr

Jak je zjevné, na trhu můžete najít hned několik investičních alternativ, jak výhodně investovat a zároveň se vyhnout zbytečně rizikovým investicím. Každá z nich však má svá pro i proti, která musíte sami zvážit a rozhodnout se, zda vyhovují vaší současné situaci.

Někdy totiž není od věci investovat do méně atraktivních investičních nástrojů například v podobě spořicího účtu či termínovaných vkladů, které souvisí s velmi nízkým rizikem. Neopomínejte přitom možnost investování do akcií skrze akciové podílové fondy, které jsou sice více rizikové, ale se správnou strategií vám mohou pomoci dosáhnout vysokých výnosů.

Poznámka

Čtěte také: Velmi šikovná, lety osvědčená a zároveň jednoduchá varianta diverzifikace je strategie podle pravidla 3 loukotí.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.