Ať už se jedná o tradiční využití finanční páky, maržového dluhu u brokera nebo tradičního bankovního úvěru, použití dluhu k investování zvýší vaše potenciální zisky, ale také ztráty. Je to tedy riskantní. Zejména v době medvědích trhů může investování na dluh doslova zklikvidovat váš obchodní účet. Navzdory rizikům využívají 4 z 10 investorů k investování nějakou formu dluhu.
Brokeři typu XTB nebo eToro, kteří umožňují tradiční obchodování na finanční páku prostřednictvím CFD kontraktů, vám obvykle účtují za každý den a víkend, kdy je tato pozice otevřená jednorázové poplatky. Brokeři, jako jsou Fio e-Broker či Lynx Broker, vám pak poskytnou tradiční úvěr, který můžete k investování na dluh využít. Co však platí pro obě možnosti?
V době zvyšujících se úrokových sazeb rostou jak poplatky za CFD obchodování tak úroky placené z maržového dluhu. Tím pádem se investování na dluh stává ještě rizikovější – Rostoucí úrokové náklady vyžadují, abyste dosahovali lepších investičních či obchodních výsledků.
Investování na dluh nicméně nemusí být vždy špatná věc – 40 % investorů dluh k investování nevyužívá jen tak… Za následujících okolností může dávat použití dluhu k investování smysl.
1. Když máte solidní investiční plán
Bez solidního investičního plánu o zadlužení ani neuvažujte. Tento plán by měl nastínit vaše investiční cíle, kolik jste ochotni investovat, a jak svých cílů dosáhnete.
Poté, co investujete do nějaké akcie či jiného cenného papíru, si do investičního deníku zapište, proč investujete. Pokud posléze budete mít chuť svou pozici uzavřít, můžete se do deníku podívat a přečíst si svou původní tezi. Budete si tak moci odpovědět na otázku: “Platí stále moje původní teze?” Pokud ano, nemusíte prodávat.
Bez připraveného investičního plánu se snadno stane, že vám investování na dluh přeroste přes hlavu a věci se začnou vyvíjet velmi nepříjemným směrem.
2. Když si můžete dovolit “obsluhu” dluhu
Určitě byste si měli spočítat náklady na finanční páku a počítat s nimi při výpočtu uvažované návratnosti investic. Pokud si sjednáte klasický dluh na investování, měli byste mít dostatečný příjem, abyste pokryli splátky úroků a ještě vám zbyly peníze na životní náklady.
Neměli byste chodit nad rámec svých možností. Pokud vám například výzvy k uhrazení dalšího maržového dluhu ve chvíli, kdy se vaše investice nevyvíjí tak, jak jste očekávali, přináší výrazně negativní pocity nebo úzkost, můžete se zavázat, že si na investování nevezmete vyšší dluh, než činí vaše hotovost na bankovním účtu. Tímto způsobem zajistíte, že budete moci vždy své dluhy splácet.
Pokud dluh nedokážete splácet, vystavujete se výraznému riziku. To by mohlo mít vážné negativní důsledky pro vaši finanční budoucnost.
3. Když využíváte pákový efekt u diverzifikovaného portfolia
Diverzifikujte své portfolio. Investujete-li například do více než 25 různých akcií, je méně pravděpodobné, že přijdete o všechno. Je to stejná logika, která platí pro běžná investiční portfolia, ale když využíváte pákový efekt, je ještě důležitější rozložit své investice.
I když některé z vašich investic klesnou třeba o více než 90 %, diverzifikované portfolio vás udrží ve hře. Možná budete muset v období medvědích trhů omezit své půjčky, ale neznamená to, že úplně zklikvidujete svůj obchodní účet.
Žádná investice není stoprocentně stabilní. Využívejte pákového efektu u diverzifikovaného portfolia, nebo se připravte na to, že přijdete o všechno.
4. Když investujete dlouhodobě
Investujte dlouhodobě. Dejte si alespoň pět let na to, aby se vaše investice zúročily. Tak se nebudete cítit pod tlakem, abyste při špatném vývoji na trhu vybrali pákové prostředky. To by znamenalo, že přijdete o počáteční investici i o peníze, které jste využili jako finanční páku.
Pokud začnete investovat dostatečně brzy – například před třicítkou – budete dostatečně mladí na to, abyste si své investice naplánovali na celá desetiletí. Některé chyby si pak můžete odpustit. Neměli byste pak předpokládat, že budete nuceni své investice stáhnout z trhu – za tímto účelem byste si rovněž měli vytvářet dostatečně objemnou nouzovou finanční rezervu.
Pokud využíváte pákový efekt a zároveň jste pod tlakem, abyste krátkodobě vydělali peníze, ujistěte se, že jste schopni zvládnout nejhorší možný scénář – že případně přijdete o všechno.
Zadlužování za účelem investování není pro každého
Zadlužování není pro každého. Minimálně potřebujete plán, záložní řešení, diverzifikované portfolio a dlouhý investiční horizont.
Pokud jste se rozhodli investovat na dluh, zde je několik věcí, které je třeba zvážit:
Buďte obezřetní a držte se svého plánu. Investování na dluh může zvýšit zisky, ale jeho úspěšné využití vyžaduje disciplinovaný přístup k investování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.