Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 akcie z indexu Dow Jones s nejvyšší dividendou: Vyplatí se do nich investovat?

Vysoký dividendový výnos akcii automaticky neopravňuje k tomu, abyste ji koupili. Jak je tomu v případě Verizonu, 3M a Dow?

Publikováno
3 akcie z indexu Dow Jones s nejvyšší dividendou: Vyplatí se do nich investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Dow Jones Industrial Average je index 30 nejlepších amerických blue-chip akcií. Jedná se o lídry ve svých oborech, a protože jsou většinou velké a zavedené, jedná se spíše o hodnotové akcie než růstové.

Ostatně 29 z nich vyplácí dividendu, výjimkou je společnost Amazon, která se stala součástí indexu Dow teprve před několika týdny.

Investice do akcií z indexu Dow Jones může být chytrým krokem, protože se jedná o společnosti s vedoucím postavením ve svých oborech, které jim zajišťuje silné konkurenční výhody.

Účast v indexu Dow však automaticky neznamená, že je tyto akcie vhodné kupovat. Dokonce ani vysoký dividendový výnos neznamená, že je akcie dobrou koupí. Ve skutečnosti je často důvodem k opatrnosti, protože může být způsoben klesající cenou akcií.

Tři akcie s nejvyšším výnosem v indexu Dow Jones jsou Verizon, 3M a Dow. Pojďme se podívat, zda se právě teď jedná o hodnotové investice.

1. Verizon

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Verizon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Verizon v posledních letech investorům nic moc nepřinášely – za posledních pět let klesly o 28 %, a to včetně 13% zisku od začátku letošního roku. Dokonce i se započtením dividendy za posledních pět let výrazně zaostává za širším trhem měřeným indexem S&P 500.

Jak však ukazuje letošní zisk, situace ve společnosti se možná mění. Některým starším částím podnikání Verizonu se nedaří, ale investice do 5G infrastruktury, což je nejnovější dostupná technologie, se vyplácí.

Tržby z bezdrátových služeb se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšily o 3 % a společnost nyní těží ze svých investic vyšším volným peněžním tokem a nižšími výdaji. Ve čtvrtém čtvrtletí 2023 jí přibylo 413 000 nových předplatitelů širokopásmových služeb, což představuje páté čtvrtletí v řadě, kdy růst přesáhl 400 000.

Verizon zvyšuje dividendu již 17 let, což je spolehlivá bilance a důležitý faktor při výběru dividendových akcií. Pokud hledáte pasivní příjem, Verizon vám ho může poskytnout a nezdá se, že by dividenda byla v ohrožení.

2. 3M

Načítání
Načítání
Kupte si akcie 3M Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost 3M v posledních letech investory také zklamala, ale důvody jsou akutnější. Potýká se s řadou problémů, zejména s tím, že už řadu let nechrlí inovace, kterými se proslavila. Je také uprostřed urovnávání několika soudních sporů. V důsledku toho se akcie 3M za posledních pět let propadly o více než 50 %.

Společnost podniká kroky, aby se vrátila na správnou cestu, a v nedávné době vyčlenila zdravotnickou společnost Solventum. Přijala další opatření ke zjednodušení své struktury a snížení nákladů, a přestože tržby ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 mírně poklesly, marže se zvýšily. Od 1. května bude mít nového generálního ředitele a obsluhuje některá odvětví, jako jsou polovodičové materiály, která by mohla být v blízké budoucnosti silným motorem růstu.

Pro pasivní příjmové investory by mohl být atraktivní dividendový výnos. 3M je navíc dividendovým králem s jednou z nejdelších sérií každoročního zvyšování dividend ze všech akcií, která trvá již 65 let.

Ve společnosti 3M se však nyní děje mnoho věcí, které pro investory nevypadají příliš atraktivně, a jiné vysoce výnosné akcie nabízejí větší stabilitu.

3. Dow

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Dow Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dow je chemická společnost, která byla v roce 2019 vyčleněna z dnešní společnosti DuPont de Nemours.

Stejně jako mnoho jiných společností se potýká s krátkodobými problémy, ale zvládá dopady inflace, protože vyrábí širokou škálu chemických látek pro klienty, kteří je používají v produktech a výrobě.

Akcie společnosti Dow si vedly lépe než ostatní akcie na tomto seznamu, když za posledních pět let vzrostly o 10 % a od začátku roku o 7 %.

Přestože v nejbližší době může dojít k pokračujícímu tlaku, společnost má solidní rozvahu, která ji činí pro investory atraktivní. Od rozdělení společnosti Dow dosáhla svých závazků, které tehdy deklarovala a které zahrnují špičkovou tvorbu hotovosti a snížení dluhu, jakož i disciplinovanou alokaci kapitálu a návratnost investovaného kapitálu (ROIC), která je trvale vyšší než 13 %.

Společnost Dow (nebo některá z jejích dceřiných společností) vyplácí od roku 1912 dividendu, což je neuvěřitelně působivá série. Od odštěpení však dividendu nezvýšila a v současné době vyplácí 0,70 dolaru na akcii za čtvrtletí.

Dow sice dividendy nezvyšuje, ale nabízí spolehlivou a vysoce výnosnou dividendu, díky čemuž je pravděpodobně nejatraktivnější akcií na tomto seznamu pro investory hledající pasivní příjem s nízkým rizikem.

Slovo závěrem

Při hledání investičních klenotů je lákadlo vysokých dividend nepopiratelné. Přesto, jak jsme viděli u společností Verizon, 3M a Dow, štědrý dividendový výnos není jediným kritériem skutečné hodnoty akcie.

Cesta těchto stálic indexu Dow Jones nás učí, jak důležité je dívat se dál než jen na výnos a zkoumat základy podnikání a strategické kroky, které utvářejí jejich budoucnost.

Zatímco společnost Verizon je slibná díky rozvíjejícímu se prostředí 5G, zpomalení inovací a právní problémy vrhají stíny na společnosti 3M a společnost Dow vyniká svým finančním zdravím a dividendovou spolehlivostí uprostřed drobných problémů.

Vysoké dividendové výnosy lákají příslibem pasivního příjmu, ale chytrý investor by měl vždy pátrat hlouběji.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

 

 

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎