Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 3 investiční tipy, díky kterým můžete na dividendách vydělávat tisíce

3 investiční tipy, díky kterým můžete na dividendách vydělávat tisíce

3 investiční tipy, díky kterým můžete na dividendách vydělávat tisíce
Zdroj: depositphotos.com

Investování do dividendových akcií se stalo klíčem k bohatství velké části investorů. Jejich úspěchu ale můžete dosáhnout jen za předpokladu, že budete investovat dlouhodobě a do kvalitních akciových titulů.

Jejich výběr však může být pro některé investory složitý, a to hlavně, pokud neví, na co se zaměřit. Právě proto jsme pro vás připravili 3 investiční tipy, díky kterým budete schopni vybudovat kvalitní pasivní příjem.

1. Vysoký dividendový výnos nemusí být vždy výhodný

Jednou z nejčastějších chyb, které se velká část začínajících investorů dopouští, je investování do dividendových akcií s vysokým dividendovým výnosem. Ten může být sice opravdu lákavý, ale i velmi rizikový a tím pádem i neudržitelný.

Společnost může obecně dosáhnout vysokého dividendového výnosu pouze dvěma způsoby. Prvním z nich je nadměrné navýšení dividend a druhým pád ceny akcií, přičemž výplata dividend zůstane neměnná. V drtivé většině nabízí vysoké dividendové výnosy společnosti, jejichž akcie přišly o velkou část své hodnoty, kvůli špatným finančním výsledkům a neefektivnímu obchodnímu modelu.

Nejprve je potřeba identifikovat, proč cena akcií klesla a zda je pro vás tato skutečnost opravdu nebezpečná. Při zjištění, že výše dividendového výnosu vzrostla z důvodu navýšení dividend nebo např. z důvodu dočasného poklesu výnosů (v důsledku čehož dočasně klesla i cena akcie), není třeba hned panikařit.

I přesto není na škodu, zaměřit se raději na ověřené a velké společnosti, které sice disponují nízkými dividendovými výnosy, ale dokážou nabídnout potřebnou stabilitu nebo růst. Dobrým příkladem je společnost Abbott Laboratories (NYSE: ABT), která se řadí mezi dividendové aristokraty (prestižní skupinu dividendových akcií) a jejíž dividendový výnos se pohybuje okolo 1,4 %.

2. Zaměřte se na konzistenci a růst dividend

Pro vybudování kvalitního portfolia a získání pasivního příjmu, je třeba investovat do společností, které své dividendy nejen pravidelně vyplácí, ale i zvyšují. V opačném případě budete inkasovat výnosy pouze sporadicky, a navíc vám je „požere" všudypřítomná inflace.

Právě proto byste se měli při výběru akcií zaměřit na jejich dividendovou historii, kterou můžete najít na stránkách vybrané společnosti nebo např. zde. Pokud společnost málokdy přistoupí ke zvýšení dividend, a naopak je často zapomíná svým investorům vyplácet, měli byste se jí vyhnout obloukem.

Ideální je, když společnost vyplácí své dividendy pravidelně, a ještě je k tomu i navyšuje. Společnost, která spadá do dividendových králů, dividendy navyšuje více než 50 let po sobě či dividendových aristokratů (dividendy navyšuje více než 25 let po sobě). V první zmíněné skupině můžete najít například akcie Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) nebo akcie Coca-Cola (NYSE: KO).

Jestli jste ochotni více riskovat, můžete investovat i do akcií takzvaných Dividend Contenders, neboli dividendových uchazečů, kteří své dividendy navyšují 10 až 24 let bez přerušení a teprve na své uvedení mezi dividendové aristokraty čekají.

3. Klíčem je udržitelnost

Při výběru jakékoli dividendové akcie, je nutné dbát na udržitelnost samotné společnosti – neboli na její schopnost udržet svůj růst, konkurenceschopnost a výplatu dividend akcionářům. Konkrétně je důležitý její obchodní model, díky kterému by se jí mělo dařit všechny zmíněné aspekty splňovat minimálně po dobu několika následujících let.

Společnosti jako Abbott Laboratories či Johnson & Johnson jsou toho dobrým příkladem, jelikož působí v odvětví, ve kterém mají stále dostatek prostoru k růstu. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů pro každého investora je míra free cash flow, která by měla ideálně mezičtvrtletně růst. Takový stav totiž značí, že společnost disponuje kvalitním managementem a efektivním obchodním modelem.

Pozor byste si měli dávat na společnosti, které se snaží chybějící finance nahradit půjčkami a dávají přednost spokojenosti akcionářů před svým vlastním finančním zdravím. Tento přístup je totiž dlouhodobě neudržitelný a může pro společnost skončit fatálně – a stejně tak i pro její akcionáře.

Co si z článku odnést?

I když se může zdát, že je výběr dividendových akcií složitý není tomu tak. Když se budete řídit výše zmíněnými pravidly, máte velkou pravděpodobnost, že se vám podaří vytvořit kvalitní pasivní příjem. Jestli si stále nejste jistí nebo se řadíte mezi úplné nováčky, bude pro vás lepší sáhnout po již zmíněných dividendových králích či aristokratech, kteří vám dokáží nabídnout stabilitu a pravidelné navyšování dividend.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Rubinus

No 1,4% dividendy je kvůli inflaci snad dost málo. Tomu bych se vyhnul velkým obloukem.

Václav vladyka

Moje bývalá měla majetkovy+obchodně podnikatelský Česka národně investiční společnost litomerice 50+50 tisíc horko těžko jsme dostali kolem poloviny v RM systému.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo