Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

13 průmyslových akcií se solidní dividendou – aneb jak na stabilní pasivní příjem během pandemie!

Publikováno
13 průmyslových akcií se solidní dividendou – aneb jak na stabilní pasivní příjem během pandemie!

Pandemie koronaviru zasáhla většinu odvětví podobně jako i velká finanční krize mezi lety 2008 a 2009. Právě v takových situacích ovládá investory nejistota a obavy. Jednou z nejbezpečnějších investic, ke které se mohou uchýlit jsou bezpochyby dividendové akcie, které disponují dostatečnou stabilitou a většinou i zajímavými dividendovými výnosy.

Vybrat správný titul není vždy jednoduché najít a už vůbec ne během nepříznivých ekonomických podmínek. Jednomu z odvětví se však daří bez velkých ztrát přežít i situace, jako byla hospodářská krize nebo i současná pandemie. Tím vyvoleným je průmysl, kde můžeme najít hned několik velkých společností, které i za nelehkých podmínek udržují stabilní výši dividend a někdy je i nadále zvyšují.

V dnešním výběru jsme se tedy zaměřili právě na průmyslové společnosti, které sice nutně nespadají pod prestižní skupiny dividendových akcií, jakou jsou dividendoví aristokraté či králové, ale i tak dokážou nabídnout solidní pasivní příjem. Všechny z nich mají něco společného, a to dlouhou historii, pevné místo na trhu, silnou konkurenceschopnost a v neposlední řadě i dobré finanční zdraví.

Níže se můžete inspirovat 13 průmyslovými akciemi, které vám mohou zajistit stabilní pasivní příjem nejen během pandemie, ale i jiných ekonomických výkyvů.

1. Fastenal (FAST)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Fastenal Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo FastenalAmerická společnost Fastenal (FAST) působila od svého založení v roce 1967 poměrně skromně a zabývala se pouze výrobou šroubů, matek a dalších spojovacích materiálů potřebných ve stavebnictví a dalších odvětvích. K odvážnému kroku se FAST odvážil teprve v roce 2010, kdy pomalu začal své portfolio rozšiřovat o statisíce nových produktů zahrnující běžné potřeby v železářství i příslušenství k 3D tiskárnám.

V současnosti FAST provozuje více než 2 200 poboček v USA, Mexiku, ale i Evropě, kde nabízí mimo svých produktů i služby zahrnující zásobování či opravu nářadí a různých zařízení. Velkým plusem je i meziroční růst výnosů, který v roce 2019 představoval 7,42 % s 5,6 miliardami dolarů a v minulém roce dalších 5,88 % s 5,3 miliardami dolarů. Právě kvůli své stabilitě láká společnost především dlouhodobé investory, kteří mohou využít i solidního dividendového výnosu okolo 2,4 %.

Poznámka

Ticker: FAST

Burza: NASDAQ

Tržní hodnota společnosti: 26,6 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 2,4 % 

2. Air Products (APD)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie APD Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo Air ProductsSpolečnost Air Products (APD) se sídlem v Pensylvánii se za 81 let své existence vypracovala v jednoho z největších producentů vodíku na světě. Zabývá se i výrobou dalších průmyslových plynů či chemikálií. Mezi jeho zákazníky se řadí společnosti a podniky z různých odvětví jako je zdravotnictví, technologie, průmysl či potravinářství.

V roce 2010 se společnosti podařilo dostat i na prestižní seznam 100 Best Corporate Citizens List, který je považován za jeden z nejdůležitějších žebříčku v USA. Pandemie koronaviru překvapivě neměla velký vliv na výnosy společnosti, které v roce 2019 dosáhly 8,9 miliard dolarů a v minulém roce 8,8 miliard dolarů.

S ohledem na stále se rozvíjející potřebu alternativních zdrojů energií má APD stále velký potenciál, což ve spojitosti s 2,4 % dividendovým výnosem představuje opravdu perspektivní investici.

Poznámka

Ticker: APD

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 56,6 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 2,4 % 

3. General Dynamics (GD)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GD Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo General DynamicsCelým názvem General Dynamics Corporation (GD) je americká společnost zaměřující se na sektor letectví a obrany. Svoji historii píše již od roku 1954, kdy byla založena sloučením výrobce ponorek Electric Boat a výrobce letadel Canadair. GD v současnosti představuje šestou největší bezpečnostní a obrannou společnost, do jejíhož portfolia patří například obchodní trysková letadla, bojová vozidla či ponorky s jaderným pohonem.

V minulém roce se společnosti podařilo obsadit i 83. příčku žebříčku Fortune 500, který do svého hodnocení zahrnuje největší korporace na území USA podle jejich celkových příjmů. Do společnosti investovala i rodina Crownových, která v ní momentálně drží 10% podíl. V minulém roce dosáhly výnosy společnosti úctyhodných 38 miliard dolarů. V tomto roce by se mělo jednat o růst o dalších 2,2 %. Případní investoři se mohou těšit i na dividendový výnos okolo 2,8 %.

Poznámka

Ticker: GD

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 46,8 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 2,8 %

4. Republic Services (RSG)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RSG Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Republic ServicesLogo Republic Services (RSG) se od svého založení v roce 1988 stala lídrem na poli likvidace a recyklace odpadů v USA. V současnosti poskytuje své služby 14 milionům zákazníků ve 40 státech včetně Portorika, kde mimo jiné vede více než 90 recyklačních center.

Společnost se v roce 2013 setkala s velkou kontroverzí, když byla nařčena ze znečištění skládky West Lake Landfill v Bridgetonu, kde měl být skladován i radioaktivní odpad.

RSG se tento problém podařilo v několika následujících letech úspěšně vyřešit a zaměřit se více na ochranu životního prostředí. I díky tomu se umístila na seznamu World’s Most Admired Companies každoročně sestavovaného magazínem Fortune. Dividendový výnos RGS se pohybuje okolo 1,9 %.

Poznámka

Ticker: RSG

Burza:  NYSE

Tržní hodnota společnosti: 28,4 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 1,9 % 

5. United Parcel Service (UPS)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie UPS Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo UPSAmerická nadnárodní doručovatelská společnost United Parcel Service (UPS) se řadí mezi jedny z největších ve svém oboru. Ve vlastnictví má navíc hned několik divizí a subdivizí, mezi které patří i letecká nákladní společnost UPS Airlines či společnost zabývající se přepravou zboží pomocí dronů UPS Flight Forward.

UPS byla navíc i jednou ze společností, která těžila z pandemie koronaviru. Spolu s konkurenční společností FedEx (FDX) se těší již rok z prudkého nárůstu online objednávek. V návaznosti na to výnosy společnosti v minulém roce meziročně vzrostly o 14,22 % na 84,6 miliard dolarů. Dobrou zprávou je i předpoklad, že trh s e-commerce bude v následujících letech stoupat, z čehož opět bude těžit právě UPS a jemu podobní.

UPS v současnosti působí i jako jeden z distributorů vakcíny proti koronaviru, a to konkrétně od značek Pfizer, BioNTech a Moderny. Kvalitu společnosti podporuje i fakt, že do ní investoval samotný Warren Buffett. Případní investoři se navíc mohou těšit i na 2,6% dividendový výnos.

Poznámka

Ticker: UPS

Burza:  NYSE

Tržní hodnota společnosti: 136,8 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 2,6 %

6. Illinois Tool Works (ITW)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ITW Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo Illinois Tool WorksAmerická společnost Illinois Tool Works (ITW) založená v roce 1912 staví své podnikání na široké diverzifikaci portfolia, které zahrnuje jak základní spojovací materiály, domácí spotřebiče a zařízení, ale i komponenty a součástky do automobilů. V současnosti působí ve více než 53 zemích a zaměstnává přes 40 tisíc zaměstnanců.

ITW se svůj růst snaží podpořit i četnými akvizicemi, mezi které se řadí i nedávné spojení se společností MTS Test & Simulation. Pandemie koronaviru se podepsala i na výnosech společnosti, které meziročně klesly o 10,88 % na 12,6 miliardy dolarů. V tomto roce je možné očekávat mnohem pozitivnější výsledky, a proto se svým způsobem jedná o možnost nakoupit tyto akcie ve slevě.

ITW navíc patří mezi takzvané dividendové aristokraty, přičemž dividendy vyplácí (a zvyšuje) svým investorům nepřetržitě po dobu 48 let. V současnosti se dividendový výnos pohybuje okolo 2,2 %.

Poznámka

Ticker: ITW

Burza:  NYSE

Tržní hodnota společnosti: 64 miliard dolarů

Dividendový výnos: 2,2 %

7. Cummins (CMI)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Cummins Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo CumminsCummins (CMI) jako nadnárodní společnost působí na trhu již sto let, během kterých se pomalu přesunula na místo předního výrobce motorů filtrací a produktů spojených s výrobou energií. Ty nabízí ve více než 190 zemích světa a stále se snaží podporovat svůj vývoj a inovace k vyhovění aktuální poptávky na trhu.

CMI vidí největší potenciál v alternativních zdrojích energií, kterým je i vodík. V návaznosti na to nedávno přistoupila k akvizici se společností Hydrogenics, která je lídrem na poli výroby palivových článků a vodíkových technologií.

Je tedy jen otázkou času, kdy společnost začne vyrábět i vodíkové motory a produkty s nimi spojené. Výnosy společnosti v minulém roce meziročně klesly skoro o 16 % na 19,8 miliard dolarů. I přesto se investoři mohou těšit z čtvrtletně vyplácených dividend s 2,3 % dividendovým výnosem.

Poznámka

Ticker: CMI

Burza:  NYSE

Tržní hodnota společnosti: 37,4 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 2,3 % 

8. Rockwell Automation (ROK)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ROK Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo Rockwell AutomationRockwell Automotion (ROK) má za sebou již více než stoletou historii, během které se pod jménem Allen-Bradley Company zapojila i do výroby v první i druhé světové válce. ROK v současnosti nabízí společnostem řešení v oblasti průmyslové automatizace, ale i informačních technologií.  Své výrobky distribuuje do více než 100 zemí po celém světě a zaměstnává přes 23 000 zaměstnanců.

V roce 2017 se o koupi ROK pokusila i nadnárodní korporace Emerson Electric, k čemuž však nikdy nedošlo. Společnost získala místo i na prestižním seznamu Fortune 500, který každoročně porovnává největší americké korporace podle celkových příjmů. Na vývoj společnosti měla nepochybně vliv i pandemie s 7,81% poklesem výnosů na 6,3 miliardy dolarů. I přesto ROK stále nabízí stabilní dividendy s 1,7% dividendovým výnosem.

Poznámka

Ticker: ROK

Burza:  NYSE

Tržní hodnota společnosti: 28,3 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 1,7 %

9. Lockheed Martin (LMT)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie LMT Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo Lockheed MartinLockheed Martin (LMT) byl založen teprve v roce 1995, ale i za takto krátkou dobu si vybudoval pevné místo na trhu, a to konktrétně v obranně. V současnosti se zabývá především výrobou letadel a zbraňových systémů. Podstatná je i jeho spolupráce na vesmírných misích jako tomu bylo i při nedávném letu sondy Perseverance na Mars.

Mezi jeho největší zákazníky se řadí vláda USA, jejíž nákupy v roce 2019 představovaly přibližně 70 % všech objednávek. V návaznosti na stále se rychleji vyvíjející zbraňové systémy v Číně a Rusku je více než jasné, že společnost získá mnohem více zakázek ve snaze USA vyrovnat se ostatním zemím.

Společnost v minulém roce zaznamenala rekordní výnosy o hodnotě 65,4 miliardy dolarů, což představuje 9,34% meziroční růst. V tomto roce jsou předpovědi mnohem skeptičtější a je možné očekávat mnohem nižší růst výnosů. LMT nabízí svým investorům momentálně 3,1 % dividendový výnos, přičemž je stále ve hře i případné meziroční zvyšování dividend.

Poznámka

Ticker: LMT

Burza:  NYSE

Tržní hodnota společnosti: 92,5 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 3,1 %

10. Honeywell International (HON)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Honeywell Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo HoneywellSpolečnost Honeywell International (HON) založená v roce 1906 působí především v oblastech leteckého a kosmického průmyslu, stavebních technologií, výkonových materiálů a technologií (PMT) a bezpečnostních a produktivních řešení (SPS).

Společnost si navíc prošla kvůli pandemii koronaviru poměrně trnitou cestou, a to především z důvodu nízké poptávky v oblasti leteckého a kosmického průmyslu. V návaznosti na to výnosy společnosti klesly o 11,09 % na 32,6 miliard dolarů. HON se již dlouhou dobu daří držet svoji míru zadlužení na nízké úrovni a k tomu stále generovat vysoké free cash flow, což by mohlo vést k rychlejšímu uzdravení společnosti v tomto roce.

Společnost má potenciál k růstu i na trhu IIoT , na jehož rozvoji začíná pomalu pracovat. Akcie HON, které se pohybují okolo svého historického maxima, byly v minulém roce přidány i do jednoho z nejsledovanějších burzovních indexů Dow Jones. Případní investoři mohou navíc využít i dividendového výnosu okolo 1,8 %.

Poznámka

Ticker: HON

Burza:  NYSE

Tržní hodnota společnosti: 140,7 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 1,8 % 

11. Caterpillar (CAT)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CAT Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo CaterpillarCaterpillar (CAT) působí na trhu pod svým současným jménem od roku 1986 jako výrobce stavební techniky, ale i jako vlastník energetické a přepravní divize. Právě proto přistoupila společnost k akvizici s divizí ropy a zemního plynu patřící pod společnost Weir Group za zhruba 375 miliard dolarů. Jako některé společnosti na tomto seznamu se i CAT umístil na seznamu Fortune 100 a je i součástí burzovního indexu Dow Jones.

I když minulý rok společnosti moc nepřál je možné očekávat, že se jí brzy podaří zotavit. Právě v zotavování a uzdravování CAT vyniká, načež má tendenci své investory především pozitivně překvapovat. Akcie CAT se řadí mezi takzvané cyklické akcie a jsou tedy přímo závislé na vývoji ekonomiky.

Výnosy společnosti v roce 2019 dosáhly na 53,8 miliard dolarů, přičemž v minulém roce se jednalo pouze o 41,7 miliard dolarů, což představuje 22,4% meziroční pokles. Dobrou zprávou je i nedávné oznámení společnosti o zvýšení dividend i v případě zhoršení ekonomických podmínek. Prozatím mohou investoři těžit z 2,1 % dividendového výnosu.

Poznámka

Ticker: CAT

Burza:  NYSE

Tržní hodnota společnosti: 117,7 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 2,1 % 

12. Union Pacific (UNP)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie UNP Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo Union Pacific

Union Pacific (UNP) je neodmyslitelnou součástí ekonomiky a infrastruktury USA již od roku 1862, kdy bylo součástí plánu s názvem Overland Route. Svoji železniční síť provozuje pomocí více než 8 tisíc lokomotiv ve 23 státech. Konkrétně je druhou největší železnicí v USA a spolu s konkurenční společností BNSF ovládá celé západní pobřeží.

Společnost chce navíc zvýšit svoji efektivnost a následně generovat i mnohem vyšší zisky i přes nízký růst tržeb. Jak se dalo čekat výnosy společnosti v minulém roce poklesly o 10 % na 19,5 miliardy dolarů. Akcie UNP jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, ale i ostřílené investory, kteří hledají stabilní pasivní příjem s dividendovým výnosem okolo 2 %.

Poznámka

Ticker: UNP

Burza:  NYSE

Tržní hodnota společnosti: 128 miliard dolarů

Dividendový výnos: 2 %

13. 3M (MMM)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie 3M Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Logo 3MSpolečnost 3M (MMM), založená před více než 118 lety, se zaměřuje především na čtyři odvětví, a to bezpečnost a průmysl, dopravu a elektroniku, zdravotní péči a spotřební zboží. Ve výsledku společnost vyrábí tisícovky produktů, které využívají podniky i domácnosti prakticky každý den. Takto nastavené portfolio společnosti pomáhá k dosažení stabilního cashflow i během špatných ekonomických podmínek.

3M se řadí mezi nejúspěšnější společnosti v oblasti průmyslu, především kvůli efektivnímu využití volného kapitálu, z nějž přibližně 30 % investuje do výzkumu a vývoje svých projektů, což mu napomáhá být stále o krok napřed před konkurencí. Společnost nedávno oznámila i spolupráci s poměrně kontroverzní společností Palantir, jejíž platformu s názvem Foundry chce využít během své technologické transformace.

Výnosy společnosti v minulém roce zaznamenaly meziročně 0,15% růst na 32,2 miliard dolarů. Společnost si navíc drží svůj status dividendového krále a zvyšuje své dividendy po dobu delší než 50 let. V současnosti nabízí 3,3% dividendový výnos.

Poznámka

Ticker: MMM

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 101,4 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 3,3 %

Který z těchto solidních průmyslových dividendových titulů vás zaujal nejvíce? Máte i nějaké vlastní tipy na skvělé investice do dividendových akcií? Podělte se s nám o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

lnd

Caterpillar Inc. byl zalozen 1925, na burze je od 1929.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎