Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 3Q 2022 – Budoucnost patří polovodičům?

Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 3Q 2022 – Budoucnost patří polovodičům?
Zdroj: bbc.com

Warren Buffett patří k velmi opatrným hráčům na burze. Důvod je prostý. Jakýkoliv pohyb v jeho portfoliu způsobí mezi investory zájem. Buffett si nemůže dovolit najednou koupit podíl v jedné společnosti, protože natěšení investoři by se na společnost rázem vrhli, kdyby viděli, že jejich guru se plnou silou opřel do nějaké firmy. Buffett musí svoje obchody dělat pomalu. To mu s ohledem na jeho hodnotové investování značně vyhovuje. Buffett tak svoje pozice buduje dlouhodobě.

Důležitou zprávou bylo celkové naladění fondu Berkshire Hathaway.

V minulém čtvrtletí fond spíše překračoval na místě. Nikdo nevěděl, jak dlouho bude Fed zvedat sazby. Utahování měnové politiky mohlo trvat dlouho. Opatrnost byla na místě. Nyní je zřejmé, že Buffett vyhodnotil třetí čtvrtletí jako příležitost pro nákupy. Ty sice nebyly ještě nějak veliké, největší pozice byla právě nákup společnosti Taiwan Semiconductor. Nákup této společnosti znamenal jen změnu 1,39 % v jeho portfoliu, takže z jistého úhlu pohledu se toho až tak moc nestalo. 75 % Buffettova portfolia tvoří pět společností: Apple, Bank of America, Chevron, Coca-Cola a American Express. Z toho Buffett navýšil lehce svoji pozici v Chevronu a dokoupil 3,9 milionů akcií, s největší pravděpodobností se jedná o reinvestovanou dividendu. Důležité je tak celkové naladění Buffetta, a tím je pomalé kupování a uzavírání pozic.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffett vůbec nepanikaří, ale opatrně nakupuje. Konec utahování měnové politiky ještě nenastal, a proto není důvod se masivně vracet na trhy. Když se podíváme na celkovou skladbu jeho portfolia, tak vidíme, že Buffett sází na cyklické akcie. Jinak řečeno čeká, že se ekonomika v brzké době vrátí do svého normálu, a to by právě mělo svědčit cyklickým akciím. Pojďme se podívat blíže na nákupy a prodeje Warrena Buffetta.

Nákupy 3Q2022

Celkově Buffett provedl osm nákupů ve svém portfoliu, z toho ve třech případech se jednalo o zbrusu nové pozice.

Taiwan Semiconductor

Nejvíc diskutovanou akcií byl samozřejmě Taiwan Semiconductor. Buffett nakoupil přes 60 milionů akcií, to představuje investici ve výši 4 miliard amerických dolarů. Nákup Taiwan Semiconductor je jak z Buffettovy učebnice. Jedná se o společnost s velkým podílem na trhu a s mnohými technologickými prvenstvími na světě. Sektor polovodičů byl v poslední roce masakrován z důvodu problému v dodavatelských řetězcích. Ale to neznamená, že by ve světě klesla poptávka po polovodičových součástkách. Celé odvětví polovodičů je zasaženo negativním sentimentem akcie jako AMD nebo Nvidia, patří k nejvíc ztrátovým americkým akciím z indexu Nasdaq 100. A právě ve chvíli, kdy všichni považují celé odvětví dle investorů za mrtvé, nastoupí Warren Buffett, aby koupil podhodnocenou společnost.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TSM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nízká cena společnosti je dána především dvěma faktory. Prvním je strach z hospodářské recese, která by měla utlumit poptávku po polovodičových součástkách. Druhý faktor je obava čínského útoku na Taiwan, kde je hlavní sídlo společnosti. Taiwan Semiconductor je strategická firma, jejíž ovládnutí může být záměrem Číny. Čína udělá vše proto, aby si tuto společnost pohlídala. V případě vyostření konfliktu, Čína může zpomalovat dodávky anebo objednávky. Riziko zde určitě existuje.

Taiwan Semiconductor měl před oznámením vstupu Buffetta do této firmy ukazatel P/E na úrovni 11, což pro tak silnou společnost znamená silné podhodnocení. Společnost v současnosti vyplácí dividendu na úrovní 2,2 %, takže dividenda nebude hlavní důvod, proč Buffett tuto akcii kupuje. Výrobce polovodičů však splňuje kritérium dlouhodobé návratnosti investice. Je sice možné, že nynější výkyvy způsobené recesí, můžou cenu akcie poslat ještě níže, ale dlouhodobě zájem o polovodiče bude stoupat. Náš současný životní styl bude vyžadovat čím dál větší výrobu polovodičů.

Louisiana-Pacific Corp

Druhý nový nákup, tentokrát o poznání menší, v řádu stovek milionů dolarů, bylo zakoupení dřevařské společnosti Louisiana-Pacific Corp. Tato společnost dodává především dřevo na výstavbu amerických rodinných domků. Stejně jako u Taiwan Semiconductoru po oznámení nákupu Buffetem společnost ještě víc vzrostla, o deset procent nahoru. Investování do dřevozpracujícího průmyslu pro stavební trh naznačuje to, že Buffett čeká v blízké době normalizaci na americkém hypotéčním trhu. Zde bychom mohli pozorovat tendenci spočívající v tomže Buffettovi společníci sázejí na brzký “pivot” americké centrální banky.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie LPX Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Avšak tato pozice je opravdu relativně malá a je mimo dohled Buffetovy pozornosti. Než na základě jedné otevřené pozice se snažit odhadnout, co si Buffett myslí o komplikované problematice amerických úrokových sazeb, je možná lepší se uchýlit k pragmatismu. Nákup Louisiana-Pacific Corp. může být mnohem pragmatičtější, jedná se o dlouhodobě podhodnocenou společnost, protože její ukazatel P/E se pohybuje na úrovni 5,12. V době, kdy Berkshire otevřel svoji pozici, mohl být tento ukazatel ještě níže. Takže jde jasně o podhodnocenou společnost.

Jefferies Financial Group

Třetí nákup byly akcie společnosti Jefferies Financial Group Inc., který byl opravdu velmi malý, a možná se jednalo o spekulativní otevření pozice s krátkodobým ziskem. Tato společnost má navíc velmi rozkolísané periody, ve kterých období ziskovosti střídají období ztráty. Jelikož se jednalo o nákup akcií v hodnotě okolo 10 milionů dolarů, tak pro Buffettův fond se jedná o směšnou částku, proto za tím není potřeba hledat nic hlubokého.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie JEF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Přikoupení pozic

Occidental Petroleum

Buffett se rozhodl navýšit svoji pozici v Occidental Petroleum o 22,5 % nákupem dalšího balíku 35 milionů akcií. Buffett tak i nadále věří v rostoucí ceny ropy a taktéž v růst emisních povolenek, na které se část této firmy specializuje. Právě na této firmě můžeme vidět, že Buffett musí své pozice budovat dlouhodobě, aby se mu nákupy neprodražily. Po oznámení vstupu Buffetta do této společnosti ceny akcií Occidental Petroleum se drží hodně vysoko.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OXY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Chevron

Ropné společnosti obecně reportovaly velmi silné hospodářské výsledky za 3Q 2022. Není důvod se těchto akcí zbavovat. Buffett naopak přikupuje. Vzhledem k tomu, že americký prezident Joe Biden rozpustil velkou část amerických rezerv pohonných hmot a nyní bude muset po volbách zajistit opětovné plnění zásob, je jisté, že minimálně další čtvrtletí nebude velký propad na ropě. I v případě recese poptávka ze strany strategických rezerv bude držet cenu ropy na 65 dolarech za barel.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffett následně pokračoval v menších nákupech těchto společností, které již vlastnil: Paramount Global, RH, Celanese. Nakoupení těchto společností jen potvrzuje Buffettovu víru brzkého návratu k normálnímu fungování ekonomiky.

Prodej 3Q 2022

U.S. Bancorp, Bank of New York Mellon Corp., STORE Capital Corp.

Největší prodaný balík akcií připadl na americkou banku U.S. Bancorp. Buffett snížil svoji pozici o 35 % a prodal přes 42 milionů akcií. Dále pak snížil svůj podíl v Bank of New York Mellon Corp. a úplně se zbavil všech akcií STORE Capital Corp. Buffett se již v minulosti zbavil jiných akcií amerických bank jako Wells Fargo.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie US Bancorp Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Důvodem může být risk vázaný na vysoké úrokové sazby. Ty v první chvíli bankám pomáhají výrazně si zlepšit hospodaření. Tento efekt velmi dobře pozorujeme u českých bank, jimž za poslední dobu rychle rostl zisk. Ale vysoké sazby způsobí recesi, a tím pádem se můžeme dočkat jak snížení úrokových aktivit bank, tak i zvýšení opravných položek z důvodu nesplacených úvěrů. Bankovní sektor tak pro dlouhodobého hráče, jako je Buffett, ztrácí svoji přitažlivost. Taktéž nelze vyloučit, že tyto prodeje byly motivovány vybráním krátkodobého zisku.

Activision Blizzard

Buffett prodal dalších 8,2 milionů akcií této pro něj netypické investice. Důvodem nákupu byla spekulace na koupi celé společnosti skupinou Microsoft. Cena akcie by měla dosáhnout 94 dolarů, pokud se fúze firem schválí. V poslední době se však objevují pochybnosti a každým dnem stoupá pravděpodobnost, že nemusí dojít k nákupu Microsoftem. Buffet odhaduje, že šance na schválení jsou asi menší, než čekal, a proto se zbavuje akcií této společnosti. Dává přednost menšímu současnému zisku než sázce na nejistotu ohledně schvalování fúze.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ATVI Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

GM

Berkshire prodal další balík dividendové akcie GM, a tím snížil svůj podíl o 5,4 %. Snižování pozic této jistě kvalitní firmy začalo již v předchozím čtvrtletí. Je vázáno na rozhodnutí GM radikálně snížit vyplácenou dividendu. Čtvrtletní dividenda klesla z 0,38 dolaru na 0,09 dolaru. Silný roční dividendový výnos okolo 4,5 % se smrskl na necelé 0,93 %. Buffetta však tato změna nemusí trápit. Americké dluhopisy dnes nabízí i 4% zhodnocení. Pokud bude chtít hledat dividendu, tak dnes mnohé statní dluhopisy nabízí velmi dobrý kupon. Není tedy důvod držet akcie GM.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Závěr

Buffett se nijak nestahuje z trhů. To je jistě dobrá zpráva pro všechny investory. Pokračuje v nakupování cyklických akcií. To je jistě zajímavé, protože se vyhýbá prozatím akciím GAFAM anebo Tesly či jiným módním akciím, které by měly růst, když by Fed změnil restriktivní politiku. Buffett se nenechá unášet spekulacemi o tom, kdy Fed bude pivotovat, ale jeho filosofie zůstává pořád stejná. Buffett se soustředí na trhem dlouhodobě podhodnocené akcie.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.