Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 2Q 2022 – Buffett hraje znovu velmi opatrně

Publikováno
Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 2Q 2022 – Buffett hraje znovu velmi opatrně
Zdroj: Depositphotos.com

Velké investiční fondy musí v USA zveřejňovat své nákupy a prodeje za daný kvartál. Se zpožděním se tak dozvídáme, co velcí hráči nakupují. K nejvíc očekávaným a sledovaným patří změny ve fondu Berkshire Hathaway legendárního investora a miliardáře Warrena Buffetta.

O těchto změnách pravidelně informuje na Finexu. První překvapující věc je skutečnost, že zatímco v prvním čtvrtletí, kdy trhy klesaly, měl Buffett nákupní náladu, v tom druhém nakupovat prakticky přestal. Kromě pořízení akcií Occidental Petroleum, které v jeho portfoliu představovalo změnu 0,44 %, se nic zvláštního nedělo. Velké změny nebyly naštěstí ani v prodejích akcií. Kdyby Buffett nenakupoval a začal se zbavovat svých pozicí, mohlo by to už způsobit paniku. Trochu to vypadá, že Warren Buffett a správcové jeho portfolia si ve druhém čtvrtletí dali přestávku a vyčkávají, co se bude dít dál.

Nákupy ve 2Q 2022

Na straně nákupů nastalo ve druhém čtvrtletí 2022 10 změn, přičemž všechny byly pouze navýšením již existujících pozic. Buffett tak žádnou novou akcii do svého portfolia nepřidal. Také to lze interpretovat jako znak velké opatrnosti.

Occidental Petroleum

Největším a nejzajímavějším nákupem bylo navýšení pozice ve firmě Occidental Petroleum, Buffett přikoupil přes 22 milionů akcií. I přes jeho rozsah představuje tento nákup již zmíněnou 0,44% změnu v jeho portfoliu. Jak název společnosti napovídá, jde o další investici do ropného průmyslu. Jenomže to není všechno. Důvodem ke vstupu do této společnosti je několik. Univerzitní profesor ekonomie David Kass považuje nákup Occidental Petroleum za typickou ukázku Buffettovy strategie, protože jde o společnost dlouhodobě podhodnocenou.

Jako druhý důvod jeho zvýšení podílu v ní se uvádí daňová optimalizace. Pokud akcionář vlastní přes 20 % společnosti, může 65 % z dividend použít k daňovému odpisu. Zatřetí je zde přátelství mezi Buffettem a šéfkou společnosti Vicki Hollubovou. A nakonec čtvrtý důvod a možná ten nezajímavější je, že Occidental Petroleum podniká v továrnách, které přeměňují emise CO2. Díky uhlíkové transformaci tak podnik získává emisní povolenky, které může prodat.

Buffett tak touto investicí naznačuje obrovský potenciál růstu trhu s emisními povolenkami. Nezbývá než mu dát za pravdu, protože cena energií je nyní z velké části ovlivněna tímto trhem. Emisní povolenky se mohou v blízké budoucnosti stát novým černým zlatem.

Na druhou stranu mohou vysoké ceny elektrické energie vést k radikální změně trhu, a to až ke zrušení emisních povolenek, pokud bude nutné vrátit se k uhelným elektrárnám. Buffett svojí investicí dává najevo, že počítá spíše s vítězstvím idealismu před pragmatismem.

Ally Financial

Druhý největší nákup bylo výrazné navýšení (o 247 %) podílu ve společnosti Ally Financial. Ta se zabývá hypotékami, půjčkami pro domácnosti a internetovými úvěry na nákup automobilů. Buffett do ní již zainvestoval přes miliardu amerických dolarů. Bohužel se na vývoji ceny akcií zájem legendárního investora neprojevil a od začátku roku klesá.

Apple

Třetí největší Buffettův nákup se týkal jeho oblíbené společnosti Apple, pořídil přes 3,8 milionů jejích akcií. Posunul tak Apple na jedničku svého portfolia, kde jeho akcie tvoří téměř 41 %. Vyslal tím signál, že i v současné době Applu věří. Často se spekuluje o tom, že jeho akcie už jsou dnes příliš drahé a investorům se nevyplatí je nakupovat. Buffett si to však nemyslí a vnímá Apple stále jako společnost s potenciálním růstem. S největší pravděpodobností Buffett do nákupu nových akcií reinvestoval dividendu, kterou Apple vyplatil.

Chevron

Buffett pokračoval i v přikupování akcií Chevronu, což byla největší změna prvního čtvrtletí, a mohl tak plně profitovat z růstu cen ropy. Nyní se však zdá, že ropa už nahoru jen tak nepůjde. Důvodem je technická recese v USA, kdy se v dalších měsících čeká její další prohloubení.

Pokud se zhorší i hospodářská recese, můžeme očekávat výraznější pokles ceny ropy. S ní by se pak automaticky snížily i ceny akcií ropných společností. Zdá se ale, že Buffett výrazný pokles neočekává. Z toho by se dalo usuzovat, že není zastáncem černého scénáře ekonomického vývoje, jako jsou Michael Burry nebo Ray Dalio.

Activision Blizzard

Tato akcie není pro jeho filozofii investování tolik typická, protože Buffett obecně nemá (s výjimkou Applu) velkou důvěru v technologické akcie. Nejedná se proto ani tak o investici do herního průmyslu, jako spíše o spekulaci na možný odkup této firmy Microsoftem. Ten původně oznámil, že se o něj pokusí a nabídne akcionářům za akcii 90 dolarů. Buffett zvýšil svoji pozici nákupem na 68 milionů akcií, cena se pohybovala v pásmu mezi 75 až 80 dolary.

Pokud se Microsoft rozhodne transakci provést, může Buffett počítat se ziskem minimálně 10 dolarů na akcií koupené ve druhém čtvrtletí. Dříve vlastněné akcie mají potenciál být zhodnoceny ještě více. Buffett tak může netrpělivě čekat, jestli regulační orgány tuto novou akvizici Microsoftu dovolí.

Následují ještě velmi malé nákupy jako společnosti Paramount Global (9,4 milionů akcií) Celanese Corporation (1,2 milionů akcií), McKesson Corporation (276 tisíc akcií) a Markel Corporation (47 tisíc akcií). Tyto nákupy jsou tak zanedbatelné, že nemají prakticky žádnou vypovídající hodnotu co do celkové orientace Buffettova portfolia.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Prodeje v 2Q 2022

Buffett prodal akcie pouze šesti společností. Z toho ve čtyřech případech redukoval svůj podíl a dvě společnosti prodal úplně. Pojďme si ve zkratce představit první skupinu. Největší prodej U.S. Bancorp představoval v jeho portfoliu změnu 0,1 %, tudíž můžeme říct, že Buffettovy prodeje byly velmi marginální.

Dále se zbavil přes 5,5 milionů akcií společnosti Kroger. Jde o síť obchodů s potravinami v USA. Dále pak prodal akcie General Motors a Store Capital, přičemž prodej první z nich působí značně rozporuplně, protože Buffett minulé čtvrtletí tuto akcii přikupoval. Nadobro se pak zbavil akcií společností Royalty Pharma a Verizon Communications. Spekuluje se, že na prodeji druhé z nich prodělal.

Buffett optimističtější než ostatní investoři

Přestože již nenakupoval v tak velkých objemech jako v prvním čtvrtletí, lze konstatovat, že Buffett nepodléhá současné panice a nemá zase tak černou vizi budoucnosti. I když jistě nečeká, že stoupání úrokových sazeb na americkém dolaru bude pro růst akcií příznivé, přesto se jich nezbavuje.

Oproti tomu Michael Burry se zbavil úplně všech akcií a ponechal si pouze GEO Group. To je společnost, která v USA provozuje vězení a ústavy pro mentálně postižené. Stejně tak Ray Dalio se zbavil mnoha čínských akcií včetně Alibaby. Zato Warren Buffett apokalypsu neočekává.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎