Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Komodity jsou na vzestupu, zlato dosahuje historických maxim a kakao ho v rychlosit růstu překonává. Analytici předpovídají, že rally bude pokračovat.
Komodity dlouhodobě platí za prostředek zajištění proti inflaci, protože jejich cena v čase obecně roste s inflací a výnos z dlouhodobé investice pokrývá právě růst cenové hladiny.
V krátkodobém horizontu však mohou být vysoce volatilní a reagují na celou řadu podnětů od politické situace ve světě přes ekonomický cyklus až po trendy ovlivňující poptávku.
V současnosti ceny komodit rostou, protože se po celém světě objevily známky ekonomického oživení. Index komodit společnosti Bloomberg vzrostl za poslední měsíc o 3,5 %.
Dvě nejsledovanější komodity na tom měly pochopitelně velký podíl. Ropa je od začátku roku o více než 14 % výš.
Zlato zase pod tlakem nákupů centrálních bank nedávno zaznamenalo historické maximum, když jeho cena prolomila hranici 2 200 dolarů za unci a za letošní rok se zvýšila zhruba o 6 %.
Podle nejnovějších údajů zveřejněných Světovou radou pro zlato nakoupila Čínská lidová banka v roce 2023 celkem 225 tun drahého kovu, což je víc než kterákoli jiná banka na světě.
Zvýšila tak své zlaté rezervy na 2 235 tun a její nákupy nekončí.
I přes rekordní nákupy centrálních bank je růst zlata relativně skromný. Za poslední rok činí nárůst ceny něco přes 14 %.
To se může zdát jako slušný roční výnos, ovšem jen dokud ho neporovnáme s růstem ceny kakaa, které za poslední rok připsalo 286 %.
Analytici Goldman Sachs jsou přesvědčeni, že současná rally bude pokračovat a uvádí pro to hned 3 skupiny důvodů.
Vzhledem k silné ekonomice a klesající inflaci jsou přesvědčeni, že Fed v červnu sníží úrokové sazby, což by mělo pomoci ekonomice v dalším růstu.
V růstové fázi cyklu se komoditám obecně daří, protože lidé i firmy mají dostatek peněz k nákupům a poptávka tak roste.
“Měď, hliník a ropné produkty by měly obzvlášť vykazovat sílu,” uvedli.
V současné situaci může být strukturálním faktorem role průmyslových kovů ve výrobě čisté energie a rostoucí síla zeleného hnutí. Na této vlně se sveze například měď, které analytici předpověděli až 40% růst v tomto roce.
Dalšími kovy ze skupiny tzv. “zelených kovů” jsou například stříbro, kobalt, nikl nebo lithium.
Aktuálně se jedná především o války v Gaze a na Ukrajině, protože omezují dodávky komodit.
Analytici uvedli, že pokračující narušování lodní dopravy v Rudém moři a nedávné útoky na ruské rafinérské kapacity ilustrují, jak geopolitické nepokoje zvyšují ceny komodit.
Všechno tedy nasvědčuje tomu, že růst cen komodit zatím nemá důvod zastavit a diverzifikace portfolia by se přidáním nějaké perspektivní komodity mohla zároveň stát výnosnou investicí.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.