FinexAkcieWarren Buffett vydělal miliardy, zatímco trhy krvácely! Jak to dokázal? | Burza s odstupem
Warren Buffett vydělal miliardy, zatímco trhy krvácely! Jak to dokázal? | Burza s odstupem
Od propadů přes euforii až po rekordy: akcie, zlato, kryptoměny i big tech firmy zažily bouřlivý týden. Jak na současné situaci vydělat by vám vysvětlil Warren Buffett!
Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Když svět panikaří, skuteční hráči sází ve velkém. Buffett inkasuje přes 21 miliard dolarů, Broadcom skupuje vlastní akcie za miliardy a zlato láme rekordy.
Tohle byl opět týden, který investory nenechal vydechnout.
Co se dnes krom jiného dozvíte?
Co stojí za divokými výkyvy na americké burze?
Warren Buffett vydělal od začátku roku přes 21 miliard dolarů. Jak to dokázal, když trh padal?
Broadcom sází 10 miliard dolarů na vlastní akcie. Ví něco, co my ne?
A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Nejistota ohledně obchodní politiky vedla k výrazné volatilitě amerických akcií
Americké akciové indexy uzavřely na vyšší úrovni po volatilním týdnu, v němž náladu investorů nadále ovlivňovala řada zpráv týkajících se amerických cel.
Týden zahájily akcie prudkým poklesem a rozšířily tak ztráty z předchozího týdne, protože negativní nálada zesílila před středečním zavedením posledního kola cel Trumpovy administrativy.
Ve středu však prezident Donald Trump oznámil, že s okamžitou platností povoluje 90denní pozastavení vyšších recipročních cel pro většinu zemí, aby poskytl čas na jednání.
Pozoruhodné je, že Trumpova administrativa vyňala Čínu z 90denní pauzy.
Místo toho v průběhu týdne oznámila několikeré zvýšení cel na čínské zboží (až na 145 %), zatímco Čína reagovala několikerým zvýšením cel na dovoz z USA (až na 125 %).
Indexy tak ve čtvrtek část zisků odevzdaly. Za celý týden však index S&P 500 vzrostl o více než 6 %, zatímco Nasdaq 100 uzavřel o 11 % výše. Index Russell 2000 zaostal, ale přesto si připsal téměř 5% zisk.
Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2025
Broadcom odkupem vlastních akcií v hodnotě 10 miliard dolarů vyjadřuje důvěru ve svou budoucnost
“Nakupujte, když v ulicích teče krev,” radil nechvalně známý baron Rothschild.
Program zpětného odkupu, který potrvá do 31. prosince 2025, vyvolal v pondělí po skončení obchodování a v úterý okamžitý růst ceny akcií.
Oznámení navazuje na 6,11% překonání zisku za 1. čtvrtletí a 77% nárůst tržeb z prodeje produktů souvisejících s AI na 4,1 miliardy dolarů – protože klienti hledají alternativy k nákladným procesorům společnosti Nvidia.
Broadcom drží strategickou pozici
Odvážný krok Broadcomu přichází v době, kdy generální ředitel Hock Tan předpokládá, že trh s umělou inteligencí, který společnost oslovuje, do roku 2027 vzroste z 20 miliard dolarů na 60 až 90 miliard dolarů.
Analytici JPMorgan pak konzervativně předpovídají 40 až 50% růst tržeb společnosti.
Zatímco se ozývá recese a Wall Street zpochybňuje vysoké investice technologických společností do AI, Broadcom strategicky rozšiřuje své aktivity nad rámec svých současných.
S rostoucí nejistotou na trhu Broadcom nejen nakupuje, ale také dává na stůl více žetonů.
Warren Buffett letos navýšil své jmění o 21,5 miliardy dolarů a stal se tak jedním z mála vítězů nedávného propadu trhu
V roce 2020 Dave Portnoy z Barstool Sports na Twitteru napsal – “Jsem si jistý, že Warren Buffett je skvělý člověk, ale pokud jde o akcie, je už absolutně mimo.”
O pět let později vypadá Portnoy a nespočet dalších falešných idolů boomu retailového obchodování – včetně Cathie Woodové z ARK Invest a Billa Ackmana z Pershing Square – jako absolutně mimo.
A skromný jako vždy je Warren Buffett, který shrábne miliardy, když se nepohodlí zmocní trhu.
Buffettova Berkshire Hathaway, konglomerát, který vlastní 189 dceřiných společností a investuje do několika veřejných akcií, patří od začátku roku k nejvýkonnějším na trhu – akcie od začátku roku vzrostly o 15 %.
Díky 15% rally zbohatl Buffett o 21,5 miliardy dolarů, čímž se stal jedním z mála ultrabohatých, kteří profitovali z nedávného poklesu trhu – nyní je pátým nejbohatším člověkem na světě s hodnotou majetku 163 miliard dolarů.
Buffett má opět pravdu
Buffett je ceněn nejen pro rozsáhlé podnikání Berkshire, ale také pro svůj přehled o trhu – pohyby v portfoliu, odpovídající komentáře a podobně.
Mnozí tušili, že se 94letý Buffett připravuje na zajímavou nákupní příležitost. Ale ani 15% propad indexu S&P 500 Buffetta nepřesvědčil, aby část z 334 miliard dolarů společnosti Berkshire začal investovat.
Možná, že čeká na další výrazný propad, který teprve přijde.
Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway od začátku roku
Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 1,32 % níže, protože se zvýšilo obchodní napětí.
Evropské trhy se však odrazily ode dna a snížily ztráty poté, co americký prezident Donald Trump prohlásil, že odloží zavedení recipročních cel pro většinu obchodních partnerů.
Největší evropské indexy, podobně jako ten celoevropský, v týdenní srovnání přesto klesly. Německý DAX o 1,33 %, italský FTSE MIB se snížil o 1,79 % a francouzský index CAC 40 ztratil 2,30 %. Britský index FTSE 100 pak klesl o 1,13 %.
Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2025
Akvizice Versace za 1,2 miliardy eur společností Prada vzdoruje propadu trhu s luxusním zbožím
Prada ve čtvrtek oznámila, že za 1,2 miliardy eur koupí Versace od společnosti Capri Holdings, která se potýká s problémy.
Prada tak vytvoří impozantní italský konglomerát luxusního zboží uprostřed chaotického trhu s luxusem, který je rozvrácen celní politikou prezidenta Trumpa.
Tato transakce ukazuje růst Prady (podnikání, nikoliv ceny akcií) jako jednoho z mála úspěšných příběhů v současném útlumu luxusního průmyslu, kdy se mnoho značek v luxusním maloobchodě potýká s poklesem tržeb a únavou spotřebitelů.
Skupina Prada vykázala v roce 2024 výjimečné výsledky, kdy tržby meziročně vzrostly o 17 %, a to díky mimořádnému 93% nárůstu maloobchodního prodeje značky Miu Miu, zatímco konkurenti se potýkali s poklesem tržeb.
Naproti tomu společnost Capri Holdings očekává, že tržby značky Versace v roce 2024 klesnou o 19 %, což poukazuje na zoufalou potřebu po nastartování skomírající značky.
Renesance značky Made in Italy
Po neúspěšných pokusech s Jil Sander a Helmutem Langem na počátku roku 2000 představuje akvizice pro Pradu druhou šanci na rozšíření portfolia značek.
Generální ředitel Prady, Andrea Guerra, poznamenal, že Versace má obrovský potenciál, a zároveň připustil, že cesta k obnově bude dlouhá.
Tato transakce signalizuje ambice společnosti Prada vytvořit italského konkurenta luxusních gigantů LVMH a Kering a spojit pod jednou střechou vzájemně se doplňující identity značek.
Navzdory rozdílům ve stylu mají obě značky společné závazky k italskému řemeslu, kreativitě a hodnotám rodinného dědictví, díky nimž by tato akvizice mohla uspět tam, kde předchozí pokusy selhaly.
Centrální banky zvyšují ostražitost v době, kdy trhy kolísají
Otřesy na trzích vyvolané Trumpovým oznámením o clech přiměly centrální banky v eurozóně a ve Spojeném království k posílení dohledu nad finančními institucemi a trhy.
Evropská centrální banka vyzvala komerční banky k častější kontrole vkladů a dalších forem financování. Bank of England požádala věřitele o informace o likviditě na trhu a o tom, zda hedgeové fondy a další klienti čelí problémům.
BoE také v reakci na volatilitu trhu změnila harmonogram prodeje dluhopisů ve druhém čtvrtletí a odložila aukce dlouhodobých zlatých dluhopisů.
Její Výbor pro finanční politiku mezitím varoval, že by mohlo dojít k dalším korekcím na trhu.
Zdůraznil, že by roztříštěnost světového obchodu a napětí na finančních trzích mohly poškodit finanční stabilitu tím, že by utlumily hospodářský růst.
Pražská burza smazala část ztrát z předcházejícího týdne
Pražská burza rovněž reagovala pozitivně na pozastavení recipročních cel a ve srovnání se zavírací cenou z předchozího pátku si připsala drobné zisky.
Ke konci týdne se index PX usadil na hodnotě 1 987 bodů, což znamená týdenní zisk téměř 2 %.
Z hlavních titulů pražské burzy se nejvíce dařilo akciím Komerční banky s více než 4% ziskem a akciím ČEZ, které si připsaly přes 3 %.
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2025
Cena Bitcoinu se po volatilním týdnu téměř nezměnila
Na kryptoměnovém trhu jsme sledovali velmi volatilní týden, který byl řízen rozhodnutími jediného člověka – Donalda Trumpa.
Až do středy krypto víceméně pouze oslabovalo, přičemž hned v pondělí se Bitcoin podíval dokonce pod úroveň 75 tisíc dolarů (Ethereum pod 1 500 dolarů).
Díky růstu v druhé polovině týdne se však nakonec většina hlavních kryptoměn obchodovala v kladných číslech. Bitcoin se kolem nedělní 8. hodiny ranní obchoduje za 84 700 dolarů, což znamená týdenní růst o cca 1,5 %.
Téměř beze změny se obchodovalo BNB a Cardano a Solana si připsala více než 8 % zisk.
Mezi poraženými naopak můžeme hledat druhou největší kryptoměnu Ethereum, které během týdne odepsalo dalších více než 10 % a jeho roční ztráta už narostla na více než 50 %.
Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Sledovali jsme mimořádný růst zlata a stříbra
Cena ropy se v polovině týdne propadla na 4leté minimum, když americká ropa WTI spadla až pod 56 dolarů za barel a ropa Brent pod 59 dolarů za barel.
V druhé půlce týdne však došlo k částečnému zotavení ceny a ropa tak skončila jen o něco málo níže než před týdnem.
Americká ropa WTI se usadila na úrovni 61,5 dolaru za barel a ropa Brent těsně pod úrovní 65 dolarů za barel.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Cena zlata pak po pozastavení globálních cel skokově vzrostla a stanovila v týdnu opět nové historické maximum 3 241 dolarů za unci.
Týden pak zlato zakončilo jen o 4 dolary níže, což znamená týdenní růst o téměř 7 %. Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata se pak aktuálně obchoduje o 18 dolarů výše.
Ještě razantnější zotavení jsme po propadu v předcházejícím týdnu viděli u stříbra. Po 13% ztrátě si tentokrát menší sourozenec zlata v týdenním srovnání připsal přes 9 % hodnoty.
Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 32,27 dolaru. Nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt stříbra se pak nachází o 7 centů níže.
Co mě tento týden zaujalo:
Chaos na trhu vyvolaný novou rozsáhlou celní politikou prezidenta Trumpa krátkodobě způsobil pád akcií do medvědího teritoria, přičemž index S&P 500 se za pouhé tři dny propadl o asi 10,5 %.
Tento historický výprodej posunul očekávání ohledně úrokových sazeb.
V následujícím týdnu budou hlavní makroekonomické zprávy plynout z Evropy. Ve středu se dozvíme nová inflační data z eurozóny a také Spojeného království.
Na to naváže hned ve čtvrtek ECB, která bude rozhodovat o dalším směřování úrokových sazeb.
Rostoucí aktivitu pak budeme sledovat v oblasti oznamování hospodářských výsledků.
Kalendář hospodářských výsledků v následujícím týdnu
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.