Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vesmírné akcie jako mladý obor s velkým potencionálem? Analýza 3 vybraných akcií

Publikováno
Vesmírné akcie jako mladý obor s velkým potencionálem? Analýza 3 vybraných akcií
Zdroj: depositphotos.com

Objevování neznámého je hluboce zapsáno v lidské povaze, a proto cesty do vesmíru nenechávají chladného nikoho na této planetě. Od dob “vesmírných závodů” v 60 – 70 letech, se toho na poli vesmírných toulek a výzkumu ovšem mnoho změnilo.

Hlavní proměnou prošlo především financování vesmírných projektů, které se ze státního sektoru přesunulo do sektoru soukromého. I díky tomu mohou dnes investoři podpořit vesmírný program a my se v tomto článku podíváme na ty nejzajímavější vesmírné akcie, které by mohly svojí cestu ke hvězdám brzy zahájit.

Jak už jsme si řekli, do realizace vesmírných projektů čím dál více promlouvají soukromé společnosti, které vidí v tomto odvětví především finanční potenciál. Ovšem i tak velké, především mezinárodní, projekty zůstávají v kompetencích vlád. Jedná se například o projekt teleskopu Jamese Webba nebo Mezinárodní vesmírnnou stanici (ISS). Podíl soukromého sektoru ovšem na těchto projektech roste a v roce 2021 bylo profinancováno 469 miliard USD. Podle společnosti Citigroup, se toto číslo má do roku 2040 až ztrojnásobit.

Jak si za chvilku ukážeme přímo na konkrétních případech, vesmírné akcie se nacházejí na svých minimálních cenách, kam klesly po téměř dvouletém výprodeji. I toto je důvod, proč mohou být tyto tituly zajímavé. Jedna z vesmírných/leteckých akcií, společnost Boeing, totiž svůj růst již započala, když vykázala odraz od supportní zóny a během dvou měsíců se zhodnotila o 44 %. Nyní se již pojďme podívat na ryze vesmírné akcie.

TIP: Akcie Boeing vzrostly o 44 % – Začíná z mrtvých vstání leteckých společností?
TIP: Akcie Boeing vzrostly o 44 % – Začíná z mrtvých vstání leteckých společností?

1) Virgin Galactic

Tato velmi populární společnost, která je jistě známá i neodborné veřejnosti, je společně se SpaceX Elona Muska (není veřejně obchodovaná) špičkou ve svém oboru. I přes věhlas této společnosti se její akcie obchodují v klesajícím trendu, který v letošním roce vykazuje spíše konsolidační povahu. Akcie Virgin Galactic se obchodují na svých minimech, okolo ceny 5 USD, a aby se dalo hovořit o růstovém sentimentu, musejí nejprve překonat dolů klesající trendovou čáru a ideálně i rezistenci na ceně 15 USD.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Virgin Galactic
Týdenní akciový graf společnosti Virgin Galactic

Virgin Galactic předpokládá raketový růst svých tržeb v roce 2023 a to ze současných 1,65 milionu na 17,5 milionu dolarů. Nejnovějším projektem této společnosti je výzkum mikrogravitace, na kterém spolupracuje se společností Axiom Space. Virgin Galactic ovšem nevyplácí investorům dividendy.

2) Rocket Lab USA

Tato vesmírní společnost již v letošním roce počítá s historicky nejvyššími zisky, které by se z loňských 62 milionů USD měly vyšvihnout až na 213 milionů dolarů. Struktura akcionářů je v tomto případě velmi pestrá a rovnoměrně rozložena mezi velké investiční společnosti – 29,5 %, instituce – 28,5 %, investiční fondy – 9 % a drobní investoři 9 %. Ovšem společnost nevyplácí akcionářům dividendy.

Akcie Rocket Lab USA se v letošním roce obchodují v klesajícím trendu, při kterém trh učebnicově respektoval klesající trendovou čáru. Prvním znamením měnícího se sentimentu bude proražení právě trendová čáry směrem vzhůru, případně okamžik, kdy investoři udrží cenu těchto akcií nad hodnotou supportu na ceně 8 USD.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Rocket Lab USA
Týdenní akciový graf společnosti Rocket Lab USA

3) Astra Space

Jedná se o velmi mladou společnost jejíž první veřejná nabídka akcií – IPO, se uskutečnila teprve v červnu letošního roku. Absenci jakékoliv historie v současné době kompenzuje především nízká cena jejich akcií, která se pohybuje na úrovni penny stock. První rezistence se nachází na ceně 4 USD a je zesílena o konfluencí s 23,6 % Fibonacciho retracementu.

TIP: Co jsou to penny stocks? Lze díky nim zbohatnout?
TIP: Co jsou to penny stocks? Lze díky nim zbohatnout?

I když akcie Astra Space klesají, společnost předpokládá růst svých tržeb během celého příštího roku. Hlavní oblastí příjmů by měl být prodej motorů do vesmírných raket, který by měl v roce 2023 vygenerovat tržby téměř 26 milionu USD. Ani tato společnost neproplácí akcionářům dividendy a vzhledem jejímu mládí a potřebě růstu se změna dividendové politiky v nejbližší době ani nepředpokládá.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Astra Space
Týdenní akciový graf společnosti Astra Space

Závěr

Investování do vesmírných akcií je poměrně mladou disciplínou. Tento vzrušující tržní segment bude určitě lákat především dobrodružné povahy, nicméně i přes nadšení do nového poznání by nemělo být upřednostněno před rozumným nakládáním s financemi. Vesmírné akcie se obchodují na svých minimálních cenách, což umožňuje velmi levný nákup. Výše uvedené společnosti rovněž předpokládají v příštím roce růst svých tržeb, což může být právě ten okamžik, kdy se lidstvo oprostí od svých pozemských problémů a opět pohlédne ke hvězdám.

TIP: 5 akcií, které před koncem roku 2022 nabízejí velmi zajímavou investiční příležitost
TIP: 5 akcií, které před koncem roku 2022 nabízejí velmi zajímavou investiční příležitost
Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎