Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 akcií, které před koncem roku 2022 nabízejí velmi zajímavou investiční příležitost

Publikováno
5 akcií, které před koncem roku 2022 nabízejí velmi zajímavou investiční příležitost
Zdroj: depositphotos.com

Letošní rok byl pro akcie a investory náročný. Tři americké hlavní akciové indexy sklouzly do medvědího teritoria (pokles o více než 20 % oproti nedávnému maximu) a o moc lépe na tom nebyly ani evropské akcie, alespoň s výjimkou těch britských. Ty se letos (zatím) jako jediné nedostaly alespoň do oblasti korekce – pokles o více než 10 %.

Například index Nasdaq 100 je od začátku ledna stále ještě o 27 % níže navzdory růstu o více než 8 % v minulém týdnu (k 15. 11. 2022). Tyto časy však nebudou trvat věčně. Býčí trhy nakonec vystřídají trhy medvědí a zatím vždy v historii trvaly výrazně déle než ty medvědí.

Nevíme, kdy k tomuto přechodu dojde. Ale i tak je dobré s ním počítat. Zvláště když tolik společností se solidními dlouhodobými vyhlídkami zaznamenalo prudký pokles ocenění a některé společnosti charakterizují solidní katalyzátory růstu. Proto se s blížícím se koncem roku 2022 podívejme na pět akcií, o jejichž koupi můžete před příchodem nového roku zauvažovat. Tyto společnosti mají na to, aby se z dlouhodobého hlediska staly velkými vítězi.

1. Amazon

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Amazon je lídrem na dvou trzích, které v tomto desetiletí porostou dvouciferným tempem: V oblasti e-commerce a cloud computingu. Tyto obory podnikání pomohly Amazonu v průběhu času dosáhnout zisku v řádech miliard dolarů.

Dnešní vyšší inflace a další potíže, jako jsou problémy s dodavatelským řetězcem, však na Amazon doléhají. V důsledku toho Amazon vykázal pokles provozních příjmů. A volný peněžní tok se překlopil do záporu. To je z krátkodobého hlediska bolestivé i proto se akcie Amazon v letošním roce propadly o více než 40 %.

Dobrou zprávou je, že dlouhodobý výhled zůstává jasný. Amazon má na trhu pozici a finanční zdroje, které mu umožní přečkat toto období. Tržby společnosti stále rostou a předplatitelé jejího členského programu Prime utrácejí v ekosystému Amazon stále více peněz. Amazon také zlepšuje svou nákladovou strukturu. To bude v budoucnu výhodou. Dnes se akcie Amazonu obchodují za nejlevnější cenu v poměru k tržbám za posledních šest let. Nejlepší nabídka v letošní sváteční sezóně tak může být na akcie Amazon.

2. Teladoc Health

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TDOC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Teladoc Health se letos propadly o 64 %. Lídr v oblasti telemedicíny zklamal investory dvěma miliardovými nepeněžními náklady na snížení hodnoty goodwillu. To prohloubilo obavy investorů z nedostatečné ziskovosti společnosti. Nejtěžší časy má však Teladoc pravděpodobně za sebou. Ve třetím čtvrtletí společnost snížila čistou ztrátu, přičemž tržby a počet online vyšetření nadále rostly dvouciferným tempem. Navíc se společnost nechala slyšet, že velikost transakcí je dnes asi o 50 % větší než průměrná transakce před rokem.

Podniky poškozené dnešním ekonomickým prostředím i omezení způsobené koronavirem si vzaly více času, než se očekávalo, a tak se Teladocu nepodařilo dosáhnout na krátkodobé cíle. Jedná se však o dočasné problémy. A až se situace zlepší, akcie společnosti by měly prodělat zřejmé oživení. I za současného stavu se pak společnosti daří čtvrtletně zvyšovat počet uživatelů v USA i příjmy na jednoho člena.

V současné době se akcie společnosti Teladoc obchodují za 2,3násobek tržeb. To je podle tohoto ukazatele téměř nejnižší hodnota v jejich historii. Vzhledem k vyhlídkám na růst se zdá, že je vhodná doba začít o akciích Teladoc uvažovat.

3. Vertex Pharmaceuticals

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií Vertex Pharmaceuticals za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Vertex Pharmaceuticals za posledních 12 měsíců

Vertex Pharmaceuticals je jedním z letošních vítězů akciového trhu. Akcie společnosti si polepšily o 36 %. Růstový příběh společnosti však možná teprve začíná, farmaceutický gigant se totiž nachází v důležitém přechodovém bodě. Tato biotechnologická společnost je již pevnou jedničkou na trhu léčby cystické fibrózy (CF). Portfolio léků na CF přináší ročně miliardy dolarů příjmů a zisku. Vertex se však chystá expandovat do další významné oblasti léčby.

Tento měsíc společnost a její partnerská společnost CRISPR Therapeutics předloží regulačním orgánům v USA, Evropě a Velké Británii svůj kandidátský přípravek na léčbu krevních poruch beta talasemie a srpkovité anémie. Pokud vše půjde hladce, mohl by být přípravek uveden na trh v blízké budoucnosti. Akcie Vertex tedy mají před sebou jasný katalyzátor.

V přípravné fázi jsou také další potenciálně velké produkty, jako jsou kandidáti na léčbu cukrovky 1. typu. Takže za několik let bude Vertex stále lídrem v oblasti CF – ale může si také vydobýt významné příležitosti k příjmům i na jiných trzích. Proto je dobré se na tohoto inovativního biotechnologického hráče zaměřit.

4. Costco

Načítání
Načítání
Kupte si akcie COST Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Costco letos překonaly výkonnost trhu. Stále však ztratily přibližně 7 %. To znamená, že jsou ve vztahu k odhadům budoucích zisků méně drahé než na začátku roku. Jaký je další důvod, proč si nyní koupit Costco? Dnešní ekonomické potíže vlastně hrají ve prospěch Costca. To proto, že společnost prodává zboží ve velkém a za velmi nízké ceny. Vzhledem k tomu, že si zákazníci budou v letošní sváteční sezóně hlídat své rozpočty, mohou upřednostnit nákupy na místě, jako je Costco – a využít výhod členství.

Za nakupování v Costco se platí roční poplatek. Proto je pro vás výhodné nakupovat co nejvíce právě tam. Kromě problematických ekonomických časů hraje tento roční poplatek klíčovou roli v úspěchu společnosti. Je to proto, že členské poplatky představují pro společnost opakované příjmy a přispívají ke zvyšování marží. Nejsou zatíženy velkými náklady spojenými se skutečným zbožím – jako je například doprava a skladování.

Nejvyšší cenová úroveň členství Costco – členství Executive za 120 dolarů ročně – se navíc těší stále větší oblibě a již nyní tvoří téměř 72 % celkových tržeb ze všech členství. To je velmi povzbudivé znamení pro budoucnost společnosti Costco.

5. Carnival

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CCL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Carnival je pravděpodobně nejrizikovější sázkou na tomto seznamu. Pokud vám však nevadí určité riziko, je to dobrá akcie, kterou můžete zvážit. Pandemie zdrtila společnost Carnival tím, že zastavila provozování výletních plaveb. V důsledku toho se propadl zisk společnosti a nabobtnal dluh. Carnival se s těmito problémy potýká dodnes. Některé světlé momenty nám však dávají důvod věřit v dlouhodobý úspěch společnosti.

V poslední zprávě o výsledcích hospodaření se zisk Carnival před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací (EBITDA) poprvé od obnovení plavby jejích lodí dostal do kladných čísel. Tržby se oproti předchozímu čtvrtletí zvýšily o 80 %. A objemy rezervací vzrostly nad úroveň roku 2019. Společnost rovněž podniká kroky ke snížení nákladů a zvýšení příjmů. Jedním z těchto kroků je vyřazení malých lodí z flotily a jejich nahrazení většími a efektivnějšími loděmi.

V současné době se akcie Carnival obchodují za 1,6násobek tržeb. To je přibližně polovina trojnásobku před pandemií. Situace společnosti v oblasti příjmů je samozřejmě v mnohém jiná než tehdy. Pokud však Carnival dosáhne pokroku, přiblíží se opět ziskovosti a sníží zadlužení, mohly by její akcie z dnešních úrovní výrazně stoupnout.

Líbil se vám tento článek?
18
5

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎