Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Uvažujete o investici do Amazonu? Tak tady máte 5 nejdůležitějších faktů, které odhalily nejenom hospodářské výsledky společnosti

Publikováno
Uvažujete o investici do Amazonu? Tak tady máte 5 nejdůležitějších faktů, které odhalily nejenom hospodářské výsledky společnosti
Zdroj: Thestreet.com

Amazon na konci dubna oznámil více než působivé hospodářské výsledky za Q1 2021, přesto jeho akcie reagovaly na zprávy spíše negativně. Od zveřejnění těchto informací se akcie Amazonu propadly o přibližně 5 %. Korekce růstových akcií přitom mohou být zajímavou nákupní příležitostí. Co všechno byste měli nyní o Amazonu vědět?

Tržby Amazonu v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 44 % na 108,5 miliardy dolarů. Čistý zisk společnosti za první čtvrtletí činil 8,1 miliardy dolarů, což představuje výrazný nárůst z 2,5 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí před rokem. Silné čtvrtletí tak pomohlo k nárůstu vygenerovaného zisku za posledních 12 měsíců na 26,9 miliardy dolarů.

Tyto velmi důležité metriky však možná neodhalují vše, co se pod povrchem skvělé společnosti děje – trendy, které napomáhají k dlouhodobému růstu Amazonu.

Chcete-li vhodně ocenit akcie tohoto cloudového a e-commerce giganta, možná byste se měli seznámit s 5 důležitými poznatky, které se v posledních pár týdnech objevily na veřejnosti.

Dlouhodobý vývoj ziskovosti společnosti Amazon v miliardách dolarů.
Dlouhodobý vývoj ziskovosti společnosti Amazon v miliardách dolarů. Zdroj: macrotrends.net

1. Prime Video zažívá výrazný boom

Přestože je Amazon primárně známý díky své činnosti v oblasti e-commerce a cloud computingu, investoři by neměli přehlížet rychle rostoucí službu streamování videa – Amazon Prime Video. Za posledních 12 měsíců vzrostl objem přehrávaného videa o více než 70 %.

Finanční ředitel Amazonu, Brian Olsavsky, během oznamování hospodářských výsledků uvedl, že vedení společnosti považuje Prime Video za klíčovou součást širšího členství Prime. To nabízí kromě videa i mnohem více, nicméně poznamenal, že právě video platforma přispívá ve velké míře k růstu počtu předplatitelů této prémiové služby.

2. Uživatelé Amazon Prime využívají službu více než kdykoliv v minulosti

Jedním z klíčů úspěchu podnikání Amazonu bylo vždy jeho Prime členství. Jedná se o zdroj opakujících se příjmů společnosti, která za pravidelné platby svým uživatelům nabízí řadu výhod – kromě výše zmiňovaného Prime Videa se dlouhodobě jedná především o rychlejší dopravu zásilek, která je navíc zdarma, streamování hudby a další benefity.

Předplatitelé služby Prime navíc častěji nakupují, a to ve více kategoriích, než tomu bylo před pandemií. Zvyšující se zájem o Prime Video tak vede k celkovému růstu počtu uživatelů ekosystému Amazon, jejichž počet už vyrostl na 200 milionů členů.

Poznámka

Je Amazon rozumnou investicí? Více vám může prozradit tento článek.

3. Vedení Amazonu očekává další výrazný růst společnosti

Řadu investorů na první pohled trochu překvapilo, že Amazon předpokládá na další čtvrtletí opětovný výrazný růst tržeb, a to v intervalu mezi 24–30 %. Musíme přitom brát v úvahu, že bude docházet ke srovnání s velmi silným Q2 2020, kdy mnoho spotřebitelů zůstávalo zavřeno doma a nakupovalo ve velké míře online.

Když se jeden z analytiků tázal během oznamování hospodářských výsledků finančního ředitele Amazonu, na čem je tato predikce založena, odpověděl, že zkrátka očekávají další výrazný růst napříč všemi segmenty společnosti.

Dlouhodobý vývoj tržeb společnosti Amazon v miliardách dolarů.
Dlouhodobý vývoj tržeb společnosti Amazon v miliardách dolarů. Zdroj: macrotrends.net

4. Amazon (ne)oznámil split svých akcií

Neexistuje žádný racionální důvod, proč by měl Amazon rozdělit své akcie, co se však týče štěpení akcií je jednou z nejvíce propíraných společností současnosti. Aby bylo jasno, Amazon zatím svůj záměr rozdělit akcie neoznámil. Pokud by se přeci jenom k tomuto kroku vedení společnosti rozhodlo, patrně by šlo především o nefinanční motivaci.

Proč by mohl chtít Amazon štěpit své akcie? Těžko obstojí argument, že by mohla nižší cena akcií přilákat nové akcionáře. Amazon je jako jedna z největších akciových společností na světě pod drobnohledem většiny investorů. Jednou z motivací by však mohl být případný vstup do indexu Dow Jones Industrial Average. Protože je tento index na rozdíl od indexu S&P 500 cenově vážený, nejsou do něj zahrnovány společnosti s vysokými cenami akcií. Členství v indexu Dow Jones přitom signalizuje, že je společnost součástí klubu zavedených a stabilních institucí, což může být pro Amazon velmi atraktivní.

5. Jeff Bezos prodal akcie Amazon v hodnotě 5 miliard dolarů

Zdroj: Theladders.com
Jeff-Bezos-CEO-amazonu
Jeff Bezos

Říkáte si, jestli by vás měl tento insider prodej znepokojovat? Jeff Bezos, který před týdnem prodal akcie Amazon za téměř 5 miliard dolarů, se tak pouze pomalu připravuje na odstoupení z funkce generálního ředitele.

Bezos prodal přibližně 1,5 milionu akcií za průměrnou cenu 3 350 dolarů, stále však vlastní více než 10% podíl společnosti o hodnotě 170 miliard dolarů.

Odprodej akcií je součástí jeho dlouhodobého plánu. V roce 2020 prodal akcie za 10 miliard dolarů, přičemž zisk z prodeje bude velmi pravděpodobně investován do dalších projektů.

Bezos už dříve uvedl, že ročně prodá akcie v hodnotě 1 miliardy dolarů, aby těmito finančními prostředky financoval společnost Blue Origin. Přislíbil také 10 miliard dolarů na financování fondu Bezos Earth Fund – organizace, která se zabývá bojem proti klimatické krizi. Obecně tak lze říci, že by podobný prodej akcií, neměl být skutečností, která by měla investorům vytvářet vrásky na čele.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vzhledem k několika katalyzátorům, ze kterých těží společnost jako celek, a působivým finančním výsledkům, vypadají akcie Amazon po nedávném výprodeji poměrně atraktivně. Ačkoliv je Amazon notoricky známý, určitě stojí za bližší pohled.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎