Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Unikla vám Solana? Tyto známé L1 smartchainy se zatím vůbec neprobudily!

Unikla vám Solana? Tyto známé L1 smartchainy se zatím vůbec neprobudily!
Zdroj: coinmartketcap.com

V kryptoměnové komunitě v posledních týdnech a dnech nikdo nemluví o ničem jiném než o neskutečném růstu superrychlé sítě Solany (SOL), která si od začátku roku připsala zisky přes 1050 % a jen za prosinec 95 %. Někteří si přitom mysleli, že po krachu FTX a Alameda Research, největších investorů do Solany, kdy se cena za jednu minci SOL propadla až na 9 USD, je projekt odepsaný.

Solana s sebou táhne i jiné populární L1 smartchainy. Obrovské zisky si připisují zejm. mince Avalanche (AVAX) nebo Injective (INJ).

Poznámka

Layer 1 je označení pro základní síť první vrstvy, která má vlastní konsensuální mechanismus, obvykle Proof of Stake (POS) a mohou na ní vznikat decentralizované aplikace. Většině Layer 1 sítí se zároveň přezdívá “Ethereum killers”, protože jsou postavené na podobném principu jako Ethereum, avšak jelikož vznikly později, snaží se být lepší než Ethereum a poučit se z jeho nedostatků.

Některé L1 sítě ale svoji bear market akumulační zónu stále neopustily a od svých maxim jsou pořád dole někdy i 90 %. Kdy přijdou na řadu? Pojďme si odhalit 5 mincí, které za zbytkem trhu silně zaostávají. Potěší investory příští rok?

Ethereum (ETH)

Od neotřesitelné kryptoměnové dvojky Etherea asi čekali investoři lepší výkonnost. Přestože správci aktiv a fondy již podali několik žádostí o spotové ETF Etherea, trh na tento fakt, na rozdíl od Bitcoinu (BTC), nikterak významněji nereaguje.

To je s podivem, analytici totiž odhadují, že ke schválení spotového ETF Etherea jednou dojde a to i vzhledem k nikoli negativnímu postoji Komise pro kontrolu cenných papírů k této síti. Dle vyjádření se totiž zdá, že SEC kryptoměnovou dvojku na rozdíl od jiných tokenů nepovažuje za cenný papír.

Co se týče aktivity na síti, je na tom Ethereum také velmi dobře. Vysoké transakční poplatky (gas) jsou sice velkou daní pro malé obchodníky, právě díky nim se však pálí mnohem více ETH než emituje a Ethereum je tak deflačním aktivem.

I přesto všechno se ETH na grafu vůči BTC i SOL dramaticky propadá. A my se ptáme, kdy zažije tento robustní ekosystém včetně jeho rollupů pořádnou rally? Bude to po nějakém větším výplachu celého trhu na začátku příštího roku?

Zdroj: binance.com
Graf ETH vůči BTC drží od začátku roku downtrend

BNB (BNB)

Kryptoměně BNB největší burzy světa Binance se letos vůbec nedaří. Od začátku roku se zhodnotila pouze o 10 %, což je v porovnání téměř s jakoukoli jinou kryptoměnou, ale i akciovými indexy v podstatě směšné.

Na vině jsou regulační problémy Binance, kterou letos stihla rekordní pokuta ve výši 4,3 miliardy USD za nezavedení dostatečných kontrolních systémů pro zabránění praní špinavých peněz a umožnění transferu prostředků teroristickým skupinám jako ISIS, Al Káida, Hamás a jiným. V souvislosti s vyrovnáním došlo také k rezignaci generálního ředitele Changpenga “CZho” Zhaa.

Binance dále ztrácí podíl na trhu na úkor ostatních burz jako např. Bybitu. Zatímco v září 2022 dosahoval její tržní podíl 58 %, nyní je to “jen” 44 %. Na vině jsou nejen regulační problémy, ale také skutečnost, že ostatní burzy co do funkčnosti a uživatelského zážitku dříve nedostižitelnou Binance zkrátka dohání.

Zdroj: coingecko.com
Tržní podíl centralizovaných burz, září 2023

S BNB to tedy prozatím nevypadá nikterak dobře.

Fantom (FTM)

Ani Fantom se od svého dna zatím neodrazil nikterak dramaticky a k dosažení maxim mu stále chybí více než 6násobné zhodnocení. Přitom jeho ekosystém je plný zajímavých decentralizovaných aplikací, ale i meme tokenů, které jen čekají, až se na Fantom vrátí více života.

Zdroj: defillama.com
Co se týče obchodování, na Fantom se nákupní horečka zatím nepřesunula

Abychom si Fantom ve zkratce představili, jedná se o EVM kompatibilní blockchain, který stejně jako Avalanche řadí transakce formou orientovaného acyklického grafu (DAG). Jeho síť má sice jen cca 100 validátorů, v čemž zaostává za ostatními smartchainy, ale na teto údaj v dnešní době již nikdo příliš nekouká.

I v minulých krypto bull runech si Fantom vždy dával na čas a jeho rally přišla až po jeho konkurentech. Stane se tak i nyní?

Waves (WAVES)

Černým koněm z druhé stovky kryptoměnového žebříčku může být smartchain Waves. Síť má ucházející ekosystém decentralizovaných aplikací a v minulosti zažila pořádný růst. Ode dna v roce 2022 se zhodnotila přesně “jen” 2x a k dosažení maxim z minulého bull marketu by potřebovala 12násobné zhodnocení.

Vadou na kráse grafu Waves je tzv. pump and dump, který síť zažila v březnu 2022 po rozpoutání války na Ukrajině. Waves je totiž projekt ukrajinských vývojářů a tato událost vyhnala jeho cenu z ničeho na nová maxima, jen aby se vzápětí propadla zpátky postupně až na nová minima.

Jestli se Waves probudí a dostanou na dvoucifernou cenu je ve hvězdách, zdá se však, že co se týče případného směru dolů se nemá mince moc kam propadat.

Harmony (ONE)

V druhé stovce kryptoměnového žebříčku najdeme i smartchain Harmony. Odložíme-li stranou fundamentální hodnocení projektu, vypadá mince ONE čistě co se týče grafu jako nejlepší volba do příštího bull marketu.

Ode dna v roce 2022 vzrostla pouze 2x, avšak k dosažení maxim jí chybí neuvěřitelné 19násobné zhodnocení! Harmony má navíc poměrně nízkou inflaci, koukneme-li se na zhodnocení podle tržní kapitalizace, do maxim jí chybí 16násobné zhodnocení.

Proč je tedy mince ONE tak nízko? Na tuto otázku bohužel neznáme odpověď. Krom hacku mostu Horizon sloužícího k přemosťování aktiv mezi Harmony a jinými blockchainy nepostihla projekt žádná katastrofa, a tak se zdá, že rozdíl ceny z bull marketu 2021 a ceny nynější je čistě pouze otázkou nabídky a poptávky.

Dá o sobě Harmony vědět a podaří se jí zopakovat úspěch z roku 2021?

Závěrem

V dnešním článku jsme si ukázali 5 smartchainů, které zatím nedosahují takové výkonnosti jako jejich kolegové. Do užšího výběru se nedostaly např. Celo (CELO), Zilliqa (ZIL) nebo Dusk (DUSK). I tyto mince se ode dna odrazily nejméně a k dosažení maxim jim chybí nejvíce. Otázkou však zůstává, zda a případně kdy maxim dosáhnou.

Vezmeme-li v úvahu 4leté cykly Bitcoinu, které nám v roce 2009, 2013, 2017 i 2021 jasně určily příchod bull marketu a také altcoinové sezóny, zjistíme, že bull market ještě zdaleka neměl nastat a růst je značně urychlen díky humbuku kolem chystaného spotového ETF Bitcoinu. Na trhu se tedy děje něco, co tu ještě nebylo.

Při investování a obchodování kryptoměn je tedy nutné být obezřetný, zvážit možná rizika a počítat i s negativními scénáři. Nenechejte se zlákat strachem a chamtivostí, že vám něco unikne, příležitosti pro býky i medvědy zde budou vždy.

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.