Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

BlackRock aktualizoval žádost o ETF Bitcoinu, odhalil ticker a upustil od in-kind mechanismu

BlackRock pozměnil svou žádost o spotové ETF. Přistoupí SEC na změnu a dojde ke schválení? iShares Bitcoin Trust už má i ticker

Publikováno
BlackRock aktualizoval žádost o ETF Bitcoinu, odhalil ticker a upustil od in-kind mechanismu
Zdroj: moneycontrol.com

Cena Bitcoinu (BTC) za posledních šest měsíců vzrostla o neuvěřitelných 40 %, což lze přičíst rychlému růstu počtu žádostí o spotové burzovně obchodované fondy (ETF). Nejblíž ke schválení, zdá se, má iShares Bitcoin Trust správce aktiv BlackRock.

V pondělí 18. prosince podala společnost americké Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC) pozměňovací návrh ke své formulářové žádosti typu S-1 . V návrhu mimo jiné poprvé uvádí ticker, který plánuje pro svůj fond používat –⁠ $IBIT. To by mohl být náznak optimismu BlackRocku.

Hlavní změnou je ale mechanismus vydávání a vyplácení podílů v nově vzniklém fondu. V návrhu ze začátku prosince uvádí žadatel, že půjde o tzv. “in-kind” mechanismus, čili transakce budou v bitcoinech. Pondělní návrh ale uvádí, že odkupy podílů budou probíhat v hotovosti.

Jde zjevně o reakci na obavy SEC, s níž se zástupci BlackRocku v uplynulých týdnech opakovaně sešli a která, jak to vypadá, cash model preferuje.

BlackRock by pro své ETF stále chtěl in-kind mechanismus, protože správci aktiv nabízí vyšší flexibilitu, ale aby bylo jeho žádosti vyhověno a fond se dostal na trh, rozhodl se (snad prozatím) navrhnout hotovostní přístup, který SEC vnímá jako bezpečnější pro investory.

Možná si BlackRock uvědomuje, že má určitý náskok v závodě o první obchodovatelný fond na Bitcoin a vzdal se své preference ve prospěch brzkého schválení žádosti.

Eric Balchunas, analytik Bloomberg Intelligence, na sociální síti X uvedl, že: “Blackrock se rozhodl pro hotovost. Tím to zvadlo. Debata skončila. In-kind bude muset počkat. Jde o to, aby bylo všechno v pořádku před prázdninami. Dobré znamení.”

Ostatní firmy, které mají podanou žádost, také mění své návrhy a uchylují se k systému hotovostních odkupů. Mohlo by to znamenat, že in-kind mechanismus je hlavní nebo možná i poslední výtkou bitcoinovým ETF, kvůli níž americká Komise pro cenné papíry zatím žádnou žádost neschválila.

Analytici nyní věří, že první ETF bude schváleno již v lednu 2024, což by mohlo vést k dalšímu růstu ceny Bitcoinu. Další si ale uvědomují, že pokud ke schválení nedojde, mohlo by to odstartovat prodeje velkých objemů a s nimi spojený prudký pád ceny. V obou případech bude příští rok pro Bitcoin zajímavý a začne zostra.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.