Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trest za úspěch aneb éra veleúspěšného čínského byznysmena Jacka Ma končí – byrokracie, ohromné pokuty, nucené rozebírání podniku úřady

Trest za úspěch aneb éra veleúspěšného čínského byznysmena Jacka Ma končí – byrokracie, ohromné pokuty, nucené rozebírání podniku úřady
Zdroj: tuoitreplus.com

Jack Ma byl jedním z vůbec nejúspěšnějších čínských byznysmenů, který je prý ve světě známější než čínský politik Si Ťin-pching. Podařilo se mu vybudovat skutečné byznysové impérium a svou silnou pozici by si pravděpodobně držel i nadále, pokud by se neznelíbil čínským úřadům… Teď se naopak zdá, jakoby se pomalu vytrácel a svět na něj zapomínal. Kdo přesně je, jak si vedl a jak nakonec dopadl? Pojďme se na to podívat pěkně z blízka.

Kdo je Jack Ma?

Ještě před rokem byl Jack Ma nejbohatším mužem Číny a šestadvacátým nejbohatším člověkem na světě. Vytvořil největší čínskou technologickou společnost Alibaba a The Ant Group, což byla největší světová fintech společnost.

Byznysová říše Jacka Ma díky těmto firmám dosáhla statusu supervelmoci soukromého sektoru – už jen samotná Alibaba měla větší hodnotu než kterákoli americká společnost, s výjimkou trojice z FAANG akciíApple, Amazon a Google.

Jak je možné, že takto úspěšné impérium padne k zemi?

Zrušený vstup na burzu Ant Group

nejvetsi-ipo-v-historii-podle-velikost-ant-group-alibaba-jack-ma
Největší IPO v historii dle velikosti. Zdroj: Forbes.com

ant-group-logo

První krok k pádu impéria představoval na poslední chvíli zrušený vstup na burzu společnosti Ant Group. Přitom mělo jít o dosud největší IPO v historii s hodnotou 37 miliard dolarů. Mimochodem 3. největší IPO bylo opět Jackovo – Alibaba.

A proč se velkolepý vstup na burzu nezdařil? Příčinou je projev Jacka Ma z 24. října minulého roku na Bund Summitu v Šanghaji. Během něj totiž zkritizoval celý finanční i regulační systém v Číně a většinu státních bank nazval “zastavárnami”.

Taková slova si Peking nenechal líbit. Několik týdnů po projevu byly pozastaveny úpisy akcií na Hongkonské i Šanghajské burze a začaly se připravovat regulace cílené právě proti Ant Group. Peking tak začal impérium čínského miliardáře pomalu kousek po kousku rozebírat pod zástěrkou potírání monopolu.

Co bylo s Ant Group dál – zrušením IPO to ani zdaleka nekončí!

Po zrušeném IPO začaly čínské úřady Ant Group v podstatě likvidovat. Byla zahájena restrukturalizace společnosti. Centrální banka Ant Group nařídila, aby zformovala samostatnou finanční holdingovou společnost, která by podléhala kapitálovým požadavkům, které platí pro banky.

Tento krok pak otevřel dveře velkým státním bankám a dalším typům státem kontrolovaným subjektům, aby ve firmě nakupovaly a měly nad ní tedy určitou kontrolu.

Vláda začala mít také dohled nad jedním z nejcennějších aktiv společnosti – nad daty o miliardách spotřebitelských transakcí, které společnost zpracovává. Právě ta přitom byla základem konkurenční výhody Ant Group nad technologicky méně propracovaným tradičním bankovním sektorem. A to se Pekingu vůbec nelíbilo. Situaci se proto rozhodl “napravit” po svém – Ant Group byl dle slov centrální banky donucen prolomit informační monopol.

Další krok: Likvidování fondu Ant Group peněžního fondu

Vyvoj-hodnoty-fondu-and-group-Ant-Group-money-market-fund
Vývoj hodnoty fondu Ant Group Money Market Fund. Zdroj: Forbes.com

Příběh tohoto fondu je jedním z největších úspěchů, které má Jack Ma na svém kontě. Fond společnosti se totiž za pouhé čtyři roky dokázal stát největším fondem na světě a překonat americké giganty, jako je například Fidelity či JP Morgan.

Ant Group tento fond vytvořila tím, že vyzvala čínské spotřebitele, aby si na účty u společnosti převedli svou finanční rezervu.

Růst fondu ovšem zastavila čínská vláda. Kvůli jejím zásahům se tak v prvním čtvrtletí letošního roku fond scvrkl o 18 %, ze svého vrcholu pak padl o necelých 50 %.

Hněv Pekingu dopadl i na Alibabu

Čínské protimonopolní sankce se nevyhnuly ani vlajkové lodi Jacka Ma, kterou je společnost Alibaba. Na tu byla uvalena rekordní sankce ve výši 2,8 miliard dolarů (zhruba 60 miliard korun).

Pokuta Alibabě byla udělena za zneužívání dominantního postavení. Šlo o dosud nejvyšší pokutu, která kdy byla v Číně udělena jediné společnosti.

Všimněte si propadu akcií Alibaby od října loňského roku.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Alibaba! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poslední kapka pro Ant Group – Huarong

Zdroj: assets.bwbx.io

Regulační orgány schválily rozhodnutí, že Ant Group zahájí provoz nové finanční společnosti, která pohltí nejziskovější část Ant Group, jíž jsou spotřebitelské úvěry.

Ant Group vlastní portfolio ve výši 155 miliard amerických dolarů v nesplacených půjčkách. Právě tento krok je ústředním bodem celé restrukturalizace úvěrového podnikání Ant Gropu. Ta aktuálně bude vlastnit pouze 50 % nově vytvořené společnosti.

Aby toho nebylo málo, tak Ant Group musí dokonce zaplatit 625 milionů dolarů za podíl ve svém vlastním podnikání. Zbylá polovina je rozdána mezi několik nových partnerů.

Možná nejpikantnější na celé této “operaci” je odpověď na otázku, kdo získává hlavní křeslo v zasedací místnosti nově vzniklé společnosti. Zasedne do něj totiž Huarong Asset Management. Což je společnost, která byla vytvořena jako jedna z takzvaných “bad banks” v 90. letech.

Proč je špatná? Ve stručnosti banka vytvořila kulturu masivní a systematické korupce. Společnost se tak stala příkladem podvodu a nekompetentnosti. V letošním roce Huarong málem dohnal bankrot. Společnost má totiž dluh ve výši 22 miliard dolarů! Aby toho nebylo málo, tak generální ředitel společnosti byl letos v lednu popraven za úplatky, chamtivost a další hříchy.

Přivedení Huarongu do nového podniku odštěpeného od společnosti Jacka Ma tak dokazuje krutý smysl pro humor čínské vlády. Některá média sice tuto zprávu vylíčila jako “zelenou pro Jacka Ma”, faktem ale je, že je to spíše pohrdání osobností Jacka Ma ze strany Pekingu. Protože co jiného může znamenat vynucené navázání tak úspěšného podnikatele na zkrachovalý, zkorumpovaný a pomalý finanční vrak?

Rozebírání impéria Jacka Ma pokračuje: Peking si brousí zuby i na elitní univerzitu

Aby toho nebylo málo, tak v dubnu byl Jack Ma odvolán z funkce prezidenta Hupanské univerzityelitní obchodní školy, kterou založil v roce 2015. Univerzita si kladla velmi ambiciózní a inovativní plány. Jejím cílem bylo vytvořit vzdělávací program, který bude mít úplně nový a jedinečný přístup k obchodnímu vzdělávání – studijní program měl ambice vytvořit jednu z nejmocnějších obchodních sítí v zemi.

Být přijat na tuto univerzitu ovšem nebylo jen tak. Je třeba projít náročným půlročním výběrovým řízením, uchazeč musí vést startup, který má obrat minimálně 4,5 milionu dolarů, má zaplacené daně za více než tři roky a alespoň 30 zaměstnanců. Koncept tak skvěle odpovídá čínským snahám přeskočit pomalejší přístup k obchodnímu vzdělávání v Americe. Nejblíže je Hupanské univerzitě americká Harvard Business School.

Poznámka

Ma měl ale ještě velkolepější plány, do kterých mu ovšem výrazně zasáhly čínské úřady…

Kromě odvolání Jacka Ma z funkce byla totiž Hupanská univerzita také donucena pozastavit nové zápisy studentů. Pro záchranu univerzity je tedy nezbytné, aby ji Jack Ma zcela opustil. Ve skutečnosti ji ovšem právě toto odstřihnutí může ve výsledku dost uškodit – celá škola je totiž žádaná právě kvůli osobnosti Jacka Ma, ne kvůli vzdělávacímu programu jako takovému (který navíc nyní může být silně ohrožen).

Závěrem

Jack Ma byl jednou z vůbec nejvýznamnějších osobností byznysu, a to nejen v Číně. Ta má ale bohužel k demokracii daleko, a tak jsme kvůli “nešťastnému” projevu Jacka Ma svědky postupného rozebírání jednoho z vůbec největších byznysových impérií moderního světa. Jak se ale říká, naděje umírá poslední a třeba se přeci jen Jack Ma postaví zpátky na nohy. Zatím to ale vypadá, že Peking má jiné plány…

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.