Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Kryptoměnové burzy jistě používáte, bez nich by obchodování s kryptoměnami moc dobře nefungovalo. Slyšeli jste už ale o jejich tokenech? Tak třeba jedna z největších burz, Binance, má svůj token BNB.
K čemu jsou ale tokeny dobré? Není to jen další zbytečný způsob využití kryptoměn?
Tokeny krypotměnových burz fungují jako takzvané utility tokeny, neboli užitkové tokeny. Mají totiž určité funkce a platíme s nimi za nějaké služby či produkty. Stejně tak však plní i roli security tokenů (security od významu akciových papírů, ne bezpečnosti), které držíme, protože spekulujeme na nárůst jejich hodnoty.
Tokeny slouží především k vybudování loajality obchodníků k dané burze, její propagaci a účasti držitelů tokenů na některých rozhodování firmy. Další funkcí tokenů burz může být i snížení transakčního poplatku, což je pravděpodobně i jejich hlavní výhoda. Podívejme se pro představu na to, na kolik vás poplatky na jednotlivých burzách přijdou.
Na burzách Bittrex a Coinbase Pro je poplatek za transakci 0,25 %. Na Poloniexu a Bitfinexu 0,2 %. Ještě o něco níž jde Binance, kde je poplatek 0,1 %. Pozor ale, pokud však vlastníte jejich tokeny (BNB) a používáte je k placení poplatků, snížíte je ještě o polovinu. Při pravidelných obchodech a větších částkách je to znatelný rozdíl, který ve své kryptoměnové peněžence určitě pocítíte.
U tohoto tokenu, který spustila Binance, se teď na chvíli zastavíme.
BNB má kromě již zmíněného snížení poplatků ještě několik zajímavých vlastností a funkcí. Všechny jeho funkce můžete najít zde.
Dále je to jeden z mála coinů, který již má skutečné a praktické využití a je jasně patrné, odkud pramení jeho hodnota. Připomeňme si, že burza Binance se spustila v roce 2017 a za pouhý rok získala více jak 10 milionů uživatelů. Za rok 2018 binance vydělala půl miliardy dolarů, což je slušně raketový nárůst, nemyslíte?
Jak bude růst Binance pokračovat, můžeme očekávat i zhodnocení BNB, který z ceny 0.11 USD při ICO dosáhl 12. ledna 2018 až na 24.90 USD, tedy 226 násobek. Tento token se samozřejmě nevyhnul bear marketu roku 2018 a cena spadla, avšak ne tak drasticky, jako u jiných kryptoměn. Bylo to “pouze” o nějakých 75 %.
Dalším z faktorů, které ovlivňují cenu BNB je fakt, že Binance každé tři měsíce některé tokeny nakoupí zpět a spálí. Toto průběžné snižování dostupného množství coinů by z původních 200 milionů mělo v budoucnosti udělat 100 milionů a tak teoreticky ještě posílit jeho cenu.
Počet BNB není však jediné, co bude v budoucnu jinak, bohužel se změní i sleva za transakční poplatky a to ve čtyřech vlnách vždy po roce, kdy se nejdříve sníží na 25 %, poté na 12,5 %, následně na 6,25 % a nakonec sleva skončí úplně. I tak ale traderům nabízí slušné možnosti a využití alespoň prvních několik let.
Pro srovnání popíšeme vlastnosti ještě dalších pár vybraných tokenů, abychom vám byli schopni přiblížit, zda-li se vyplatí je používat, případně do nich investovat.
V lednu roku 2018 byl vytvořen Huobi Token na burze Huobi, díky kterému můžete také snížit transakční poplatky. Kámen úrazu je však v tom, že pro získání slevy musíte každý měsíc zaplatit částku od 120 HT za snížení poplatku o 10 % až po 12 000 HT za 50 %. Cena HT je v době psaní článku 1,23 USD.
Ve srovnání s BNB, kde máte z transakčního poplatku okamžitě slevu 50 % a to do té doby, dokud coiny držíte (v dostatečné výši, abyste mohli uhradit zbylou polovinu poplatku za transakci), je HT dost nevýhodné.
Jiný a také velmi zajímavý model zvolil burza ABCC s tokenem AT, který běží klasicky na blockchainu etherea jako ERC-20 Token.
Jeho držitelé mohou kromě hlasování o změnách na burze dostávat pravidelnou denní odměnu (jako se vyplácí dividendy akcionářům).
ABCC rozděluje 80 % ze svého zisku v podobě USDT, BTC a ETH mezi držitele tokenu ABCC. Výše odměny záleží na počtu AT. Jsou to tedy takové “akcie” této burzy, a právě v tomto případě token ideálně skloubil svoji utility i security funkci. Více informací o rozdělování odměn jsme popsali v recenzi burzy ABCC.
Pro srovnání burzovních tokenů s “klasickými” coiny je třeba si uvědomit, že zatímco v případě ostatních coinů po ohlášení ICO často dlouho čekáme na výsledek jejich ve whitepaperu načrtnutého projektu a doufáme, že to nakonec bude fungovat (a není to podvod), v případě burzovních tokenů je za projektem síla dané burzy a často už mají od začátku praktické využití (ale samozřejmě i zde je třeba být ostražití, nejedna burza už dopadla špatně).
Pozor si také dejte na až podezřele výhodné tokeny, jako byl například nechvalně známý BitConnect.
V současné chvíli čelíme bear marketu a trading volume na burzách není tak objemný, jako tomu bylo koncem roku 2017. Tokeny kryptoměnových burz stejně jako celý trh utrpěly ztrátu, avšak můžeme sázet na to, že jakmile se trh otočí, vzroste objem obchodů na burzách a s nimi poroste i cena jejich tokenů. Samozřejmě ale nezapomeňte mít své portfolio rozložené i v jiných projektech.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.