Pro investory na akciových trzích byl rok 2019 bezesporu úspěšný. Ceny akcií rostly v USA i Evropě i proto, že jim svojí politikou centrální banky dost pomohly. Uplynulý rok byl zároveň dosti volatilní, ceny akcií kolísaly v závislosti na vývoji vztahů USA a Číny nebo vývoji jednání o brexitu.
Rok 2019 přinesl nejen prolamování nových rekordů, ale rovněž třeba suverénně největší IPO v historii. Vše důležité, co se loni na trzích odehrálo, připomenou následující řádky tohoto článku.
Ve Spojených státech zažily akcie vynikající rok, a to navzdory nejistotě kolem obchodních vztahů USA a Číny. Americkým akciím svědčila politika centrální banky Fedu, která loni třikrát snížila úrokové sazby až do pásma 1,50 % – 1,75 %.
Na druhou stranu, nejistota kolem obchodních vztahů USA a Číny se projevovala na trzích značnou volatilitou. Ke konci roku již ale převládal optimismus nad vyjednávanou obchodní dohodou obou zemí – americký prezident Donald Trump pak na sklonku roku oznámil, že 15. ledna podepíše výsledek první fáze jednání. To pomohlo americkým akciovým trhům završit rok na vysokých hodnotách.
Řada indexů a titulů dosáhla nových maxim. Burzovní index S&P 500 za minulý rok stoupl o 28,9 %, index Nasdaq dokonce ještě více o 35,2 %. Jak uvádí CNN, pro indexy se jednalo o druhý nejlepší rok celého desetiletí, ještě lepší byl jen rok 2013. Třetí nejlepší rok dekády zaznamenal slavný index Dow Jones, když loni vzrostl o 22,3 %.
Za růstem všech indexů stojí hlavně jeden společný jmenovatel – velké technologické firmy.
Nelze začít jinde než u Applu. Cena akcií vzrostla loni o 89 %, což byl nejlepší výsledek výrobce iPhonů od roku 2009. Nutno ale dodat, že zde funguje efekt srovnávací základny – akcie Applu byly na začátku roku 2019 velmi nízko.
Mnoha dalším firmám šplhaly ceny akcií na nová maxima, další z gigantů Microsoft se může pochlubit růstem o 54 %. Tržní kapitalizace obou technologických firem se rovněž během roku přehouply přes hodnotu 1 miliardy dolarů. Dále zmiňme z indexu Dow Jones třeba akcie Visa (růst o 44 %), JP Morgan Chase (43 %) nebo United Technologies (41%).
Zcela nejlepším titulem z indexu S&P 500 (tedy z 500 nejvýznamnějších veřejně obchodovaných společností v USA) byla technologická společnost Advanced Micro Devices (AMD). Cena jejich akcií stoupla o 147 %. Jde o hardwarovou firmu, která vyvíjí procesory a je velkým konkurentem známějšího Intelu.
I když akcie Applu zažily zcela mimořádný rok, společnost byla sesazena z pozice nejhodnotnější firmy světa. Důvodem bylo IPO saúdskoarabské firmy Saudi Aramco.
Ropná společnost se prakticky ihned po vstupu na burzu v prosinci stala nejcennější veřejně obchodovanou firmou na světě a na okamžik její kapitalizace překonala neuvěřitelné 2 miliardy dolarů (asi 46 miliard Kč).
Tím předstihla Apple téměř dvojnásobně. Zájem investorů z USA a Evropy byl ale malý, o akcie Aramka panuje největší zájem jen v Saúdské Arábii a okolí.
Na burzu v uplynulém roce vstoupily také třeba alternativní dopravci Uber a Lyft, kterým se ale moc nedařilo a ke konci roku se obchodují pod upisovacími cenami. Jiný příběh napsal výrobce rostlinného masa Beyond Meat, který dosáhl od květnového IPO skvělého růstu cen akcií o téměř 300 %.
Kladný vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou, a zároveň šance na hladší odchod Británie z EU, ovlivnily na závěr roku evropské akciové trhy. I ty mají za sebou skvělý rok, byť stejně jako v USA dosti kolísavý.
Panevropský index STOXX 600 zaznamenal růst o 23 %, což byl nejlepší výsledek od finanční krize v roce 2009. Frankfurtský index DAX stoupl v roce 2019 také o 23 %, pařížský index CAC o 27 % a londýnský index FTSE 100 o 12 %, když se na něm podepsala hlavně nejistota kolem brexitu.
Z méně exponovaných trhů zmiňme index burzy v Aténách, který loni přidal 43 %. Vedl si tak nejlépe v celé Evropě. Pomohla mu situace v zemi, kdy se po letech strádaní zdá, že řecká ekonomika je konečně na dobré cestě.
Pražská burza má za sebou také jeden z nejlepších roků desetiletí. Alespoň co se týče růstu cen akcií – index PX stoupl o 12,76 %.
Z hlediska likvidity to ale dobrý rok nebyl, když pokračoval dlouhodobý trend poklesu zájmu investorů o pražský parket. Objem obchodů (akcií i dluhopisů) klesl na 120 miliard Kč (meziročně méně o 22,5 miliardy Kč), což je nejméně od roku 1994.
Ze všech titulů byl největším úspěchem na pražské burze bezesporu Avast. Akcie této technologické firmy vzrostly o skoro 72 %. Avastu byl navíc těsně před Vánoci zařazen do indexu STOXX 600. O 64 % stouply akcie CETV, které ale po prodeji společnosti zřejmě v tomto roce na burze skončí.
Až s velkým odstupem skončily na třetím místě akcie TMR (růst 28 %). V plusu byly také cenné papíry VIG (23 %), Monety (17 %), Erste (15 %), Philip Morris (9 %) a Stock (1 %).
Červená čísla však zaznamenaly akcie Kofola (-1 %), Komerční banka (-2 %), O2 (-3 %), ČEZ (-5 %) a PFNONWOVENS (-13 %).
Přečtěte si recenzi brokera RoboMarkets, který nabízí velice zajímavé podmínky pro obchodování akcií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.