Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed už sazby letos nesníží, navzdory tlaku Trumpa

Fed už sazby letos nesníží, navzdory tlaku Trumpa

Úrokové sazby se v USA už letos podle všeho měnit nebudou. Pohled Fedu na americkou ekonomiku je optimistický a další snížení sazeb se tak očekává až v příštím roce. Donald Trump však tento týden opět Fed zkritizoval a označil sazby za příliš vysoké.

Americká centrální banka (Fed) včera zveřejnila záznam z posledního jednání měnového výboru. To se konalo na konci října a Fed tehdy snížil úrokové sazby (letos již potřetí) do pásma 1,50 % – 1,75 %.

sazby_fedu
Úrokové sazby Fedu od roku 2017. Zdroj: TradingEconomics

Díky optimistickému komentáři měl záznam z jednání pozitivní vliv na trhy. Další snížení sazeb na zasedání výboru v prosinci se tak jeví jako velmi nepravděpodobné. Očekávat ho lze nejdříve na začátku příštího roku.

Nic na tom zřejmě nezmění ani schůzka šéfa Fedu Jerome Powella a prezidenta Donalda Trumpa ze začátku týdne. Trump podle agentury Reuters znovu silně kritizoval úrokové sazby Fedu, které jsou podle něj příliš vysoké a škodí americkému průmyslu a hospodářskému růstu.

Zástupci Fedu “přání” prezidenta nijak zásadně nekomentovali, na Trumpova slova ale na forexovém trhu reagoval svým oslabením dolar.

Dobré signály z ekonomiky

Zápis z jednání výboru ukázal, že guvernéři Fedu pohlíží na vývoj americké ekonomiky pozitivně. Podle agentury Reuters vidí rizika v podobě obchodní války s Čínou a geopolitického vývoje jako slabší než dříve.

Stejně optimisticky se o ekonomice USA vyjadřoval v uplynulých týdnech Powell. Vedle toho americký trh nemovitostí vykazuje oživení – počet zahájených staveb v říjnu začal opět růst, poté co v září zaznamenal pokles.

Pochyby ohledně Číny

Nejistotu na trzích ovšem včera způsobily komentáře Trumpa o stavu obchodních jednání s Čínou. Americký prezident uvedl, že Čína ještě neudělala kroky, které by chtěl. Mezi investory zavládly pochybnosti, zda se ještě v letošním roce dokončí první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou.

Burzovní index Dow Jones v reakci na Trumpova slova oslabil o 0,4 %. Podobný pokles zaznamenaly také akciové indexy S&P 500 (-0,4 %) a Nasdaq (-0,5 %).

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.