Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

KONEC Arboletu: Podvod, letadlo nebo projekt, který nevyšel?

KONEC Arboletu: Podvod, letadlo nebo projekt, který nevyšel?
webové stránky arbolet.net
Webové stránky arbolet.net

Představte si komunitu, která se snaží o vytvoření soběstačného ekonomického systému. Nezávislou komunitu, která se zcela obejde bez pomoci infrastruktury států a úřadů.

Komunitu, která stojí a funguje hlavně z investic jejích členů a na ziskových aktivitách zakladatelů. Prostě dle jejich vlastních slov nejlepší, nejzapálenější, nejinteligentěnjší, nejnezávislejší, nejpokrokovější a asi bychom mohli pokračovat dál a dál.

Tato komunita má už dost současného bankovního, byrokratického a politického světa se všemi jejich institucemi, kterým lidé přestávají věřit. Nový svět, který nebude stát na těchto institucích chce přeci každý, nebo alespoň většina. To je dokonalý svět podle Arboletu. Ale co je Arbolet? Čtěte dál.

Poznámka

POZOR – AKTUALIZOVÁNO 2020: Projekt Arbolet před koncem roku 2019 ukončil svoji činnost!

arbolet konec vyjádření
Oficiální vyjádření vedení na stránkách Arbolet

Je to smutné, ale Arbolet byl po pěti letech svého působení uzavřen.

Oficiálním uvedeným důvodem je: “skutečnost, že se projekt nepodařilo udržet na takových výnosech, aby jej bylo možné nadále provozovat.

I přes nesčetný počet upozornění na to, že se jedná o netransparentní projekt s nejistou budoucností, do Arboletu lidé posílali své peníze s vidinou jejich zhodnocení, které bylo přinejmenším podezřelé, na což jsme upozorňovali i v našem článku.

Bohužel se však proroctví naplnila a Arbolet letěl k zemi.

Co se stane s penězmi uživatelů Arboletu?

To nikdo neví. Sám Arbolet ve svém vyjádření (viz obrázek výše) tvrdí, že “vyvíjí veškeré úsilí, aby došlo k minimalizaci veškerých ztrát, a to jak projektu jako celku, tak i všech jeho členů.”

Nic ale není jisté.

Arbolet také dodává: “V tuto chvíli jsme schopni se 100% jistotou garantovat, že veškeré vklady členů budou vráceny ve fixované korunové výši, tj. vklady budou přepočteny k okamžiku jejich připsání na účet Projektu Arbolet na české koruny a v té výši budou každému vkladateli vráceny.”

To samo o sobě zavání velkým průšvihem nehledě na to, že peníze by lidem měly být vypláceny po částech v následujících 22 (!) měsících.

Doufáme, že se vše vyřeší ku prospěchu všech jeho uživatelů, ale obáváme se, že to tak nedopadne. Ať už byl Arbolet od svého počátku jen podvod, nebo to všechno jeho autoři mysleli dobře, bohužel už se nic víc nedozvíme.

Budeme rádi, když nám napíšete svoji zkušenost s Arboletem do komentářů pod článkem.

.

Článek níže (recenze Arboletu) byl zachován v původním znění a stejně tak i diskuze níže.

Obsah recenze Arboletu

Poznámka

Aktualizováno 2019: Tuto recenzi jsme v únoru 2019 rozšířili a pečlivě aktualizovali. Jedná se o poměrně kontroverzní téma, ke kterému jsme dlouho a hluboce hledali všechny možné informace. V tomto článku tedy naleznete kompletní shrnutí všech dostupných informací. Máte-li další informace či zkušenosti, které by v článku měly zaznít, určitě nám je napište níže do komentářů. ⤵️ Děkujeme.

Co je to Arbolet?

Arbolet je jeden vizionářský kryptoměnový projekt. Je to prostě, dle jejich vyjádření, “banda lidí, která se rozhodla vytvořit prostředí pro nadcházející finanční revoluci”. Arbolet je projekt řízen skupinou lidí, která se o bitcoin údajně zajímá již od roku 2011 a počínaje rokem 2015 spustili webové stránky s optimalizovaným uživatelským rozhraním.

Není nám zcela jasné, zda má tato komunita vzbuzovat zvědavost anebo nahánět strach. Ještě větší otázky v nás vzbuzuje fakt, že za projektem stojí Češi. Nebo alespoň podle jejich slov. Kdo za projektem reálně stojí totiž nikdo neví. Jisté je jen to, že firma Arbolet Corp sídlí v Panamě. Kdo ji však reálně vede se asi nikdy nedozvíme.

Arbolet nabízí několik funkcí. Těmi hlavními jsou bezesporu kryptoměnová peněženka, směnárna a možnost pro investici, tzv. podílové vrstvy.

Kromě toho nabízí také “aplikace” vyvinuté ve vlastní dílně, jako je například diskuzní fórum, zpravodajství, kvízy, anebo MDB, díky kterému mohou uživatelé Arboletu sledovat filmy. Podívejme se na některé jejich aplikace blíže.

Kryptoměnová peněženka Arbolet

Arbolet vyvinul a také provozuje českou internetovou peněženku aKč. Dále pak pěněženku aBTC, aEUR, aUSD, aGBP či aPLN, vždy pro určitý trh. K peněženkám vám však bohužel Arbolet neposkytne žádné privátní klíče, jelikož, dle slov zástupců projektu, lidé stejně netuší, co to je.

Jak to tak ale vypadá, jejich internetové peněženky fungují dobře. Více méně bez problémů funguje i zasílání peněz z Arboletu na běžný bankovní účet a naopak. Níže v komentářích pod tímto článkem se ale našlo několik lidí, kteří s těmito transakcemi měli problémy.

Poznámka

TIP: Pokud to s kryptoměnami myslíte vážně a nejste jen začátečník s 0.0001 BTC, rozhodně doporučujeme koupi hardwarové peněženky. Pouze s nimi máte své kryptoměny maximálně v bezpečí. Pozor! Máte-li kryptoměny na peněžence Arboletu, nejste jejich vlastníky – nevlastníte privátní klíče k daným bitcoinům.

Je důležité si uvědomit, že kryptoměny = peníze a na peníze by měl být člověk opatrný. Proto k tomu tak přistupujte a mějte svoje kryptoměny v bezpečí.

Podílové vrstvy

vydělávání arboletUživatelé Arboletu mají také možnost podílet se na aktivitách společnosti Arbolet Corp. v rámci podílových vrstev. Zkrátka dle jejich slov uživatelmi vložené finanční prostředky použijí na své další aktivity a tím je zhodnotí.

Podílové vrstvy se liší podle měny, ve které chcete investovat. Jiné zisky získávají uživatelé, kteří investují v Kč a jiné zisky mohou očekávat investoři v BTC. Investice jsou rozdělené na různé vrstvy, přičemž u každé je možné očekávat jiné zhodnocení a jiné podmínky. Podmínkami se rozumí např. možnost zhodnocené prostředky používat či vybrat si je na svůj účet.

Důležité je zmínit, že úrok je u podílových vrstev uváděn ročně, připisuje se ale postupně. Pro 6% úrok se tedy bude připisovat cca 0.000011 % každou minutu.

Podílové vrstvy u korunové peněženky

Korunové investice jsou poměrně složité na pochopení. Kromě nulté vrstvy existuje ještě dalších pět, které se od sebe liší svými podmínkami. Všimněte si, že u každé vrstvy jsou uvedené dvě různé procentní sazby. Vyšší sazby může uživatel dosáhnout tak, že splní určité questy. Jako questy Arbolet uvádí mj. přečtení určitého počtu článků, strávení určitého času na stránce, nebo vyplnění určitých kvízů.

  • 0. vrstva – V nulté vrstvě, což je vlastně peněženka samotná, se zůstatek nijak nezhodnocuje. Plní pouze funkci vkladovou a výběrovou, přičemž výběr z této vrstvy můžete uskutečnit okamžitě.
  • 1. vrstva – V první vrstvě se jedná o investice, kde je zhodnocení až 1,5-3 % ročně, přičemž převod z této vrstvy na nulovou vrstvu trvá 1 den a s úrokem lze manipulovat kdykoli.
  • 2. vrstva – U druhé vrstvy jde také o investici, kde je však zhodnocení až 3-6 % ročně. Nevýhodou je, že doba převodu investice na nulovou vrstvu je 7 dní a s úrokem lze manipulovat jen jednou za 3 dny.
  • 3. vrstva – V třetí vrstvě se jedná už o investice, kde je zhodnocení až 4,5-9 % za rok, přičemž s výstupem (zhodnocením) je možno manipulovat jednou za 7 dní. Investovanou částku dostaneme zpět až po 30 dnech po požádání. Min. vklad do této vrstvy je 10 000 Kč.
  • 4. vrstva – nabízené zhodnocení je 6,3-12,6 % ročně, přičemž převod z této vrstvy na nultou vrstvu trvá 6 měsíců a s úrokem lze manipulovat až po 30 dnech (!). Min. vklad je 30 000 Kč.
  • 5. vrstva – nabízí roční zhodnocení ve výši 8,5-21% úrok je možno vybrat nebo reinvestovat jednou za 30 dní a investovanou částku investor dostane zpět až po 1 roce (!!!) po požádání. Minimální vklad do této vrstvy je 100 000 Kč.

Podílové vrstvy u bitcoinové peněženky

  • 0. vrstva – V nulté vrstvě, což je vlastně peněženka samotná, se zůstatek nijak nezhodnocuje. Plní pouze funkci vkladovou a výběrovou, přičemž výběr z této vrstvy můžete uskutečnit okamžitě.
  • 1. vrstva – V první vrstvě se jedná už o investice, kde je zhodnocení 6 % ročně. Převod z této vrstvy na nulovou vrstvu (tedy výběr) trvá 1 měsíc (!) a se získaným úrokem lze manipulovat až po jednom týdnu.
  • 2. vrstva – U druhé vrstvy jde také o investici, kde je však zhodnocení 10 % ročně. Nevýhodou je, že doba převodu na nulovou vrstvu je 1 rok (!!!) a s úrokem lze manipulovat až po jednom měsíci.
Poznámka

Pozor: Dominik Stroukal, ekonom a kryptoměnový nadšenec na naši otázku na to, co si o Arboletu myslí, odpověděl: “[…] I když si odmyslím, že je nanejvýš podezřelé slibovat 10% výnos ročně, anonymní vlastnictví a typicky pyramidové schéma ‘vrstev’, tak dělá Arbolet Bitcoinu tu nejhorší možnou službu už tím, jak učí uživatele špatně používat své peníze.

Znovu upozorňujeme na to, že pokud své peníze vložíte do kterékoli z vrstev vyšších než 0, nebudete s nimi po nějakou dobu moci nijak hýbat. U zmiňované 5. vrstvy se vám peníze sice zhodnocují (až 18,6 % ročně) ale od chvíle, kdy si svoji investovanou částku budete chtít vybrat, budete muset čekat 1 rok, než ji uvidíte. A v tuto dobu se vám peníze samozřejmě nezúročují.

Jak Arbolet zhodnocení zajišťuje?

Dle jejich vlastních slov Arbolet pracuje na mnoha projektech s tím, že projekty s krátkodobým výnosem spadají spíše k nižším vrstvám a středně, až dlouhodobé aktivity umožnují zajišťovat zhodnocení ve vyšších podílových vrstvách (3.,4., 5.). U některých aktivit se prý zhodnocení nemusí projevovat přímo zásadním navýšením kapitálu, ale např. celkovým dopadem v kryptoměnové osvětě, což má pro Arbolet také svou cenu.

Mezi tyto projekty se řadí např.:

  • Arbitráže se stablecoiny. Přestože je hodnota stablecoinů dlouhodobě stabilní, na trzích dochází k momentům omezené likvidity v rámci jedné bruzy. K výkyvům dochází, když někdo na trhu umístí příliš velkou objednávku nebo když danou kryptoměnu přidá nová burza na svou platformu. Pomocí algoritmu, který signalizuje prodej v kurzu větším než 1 a nákup v kurzu menším než 1, dosahuje Arbolet zisku.
  • Poskytování likvidity burzách. Neboli margin funding. Jsou situace, kdy je výhodnější peníze na burze někomu krátkodobě půjčit a inkasovat jistý zisk. Tímto způsobem Arbolet prý dosahuje až dvouciferného procentiálního zúročení ročně.
  • Zisk z forků kryptoměn. Vzhledem k tomu, že Arbolet vlastní privátní klíče k bitcoinům všech uživatelů a nepodporuje forky kryptoměn, z peněz lidí tak “zajišťuje” jejich postupné zhodnocování. Sám Arbolet uvádí, že takto nabyté kryptoměny prodává na jejich nejvyšších hodnotách. Zda to je pravda, to nevíme. Důkaz nemáme. A to, zda je tento způsob morální, nebudeme dále rozebírat.
  • Invetstice do doménových jmen spojených s kryptoměnami a technologiemi. Jedná se o klasickou doménovou spekulaci. V loňském roce prý začali pro tuto oblast vyvíjet samostatný projekt TokenDomains.

Jak je vidět, pokud je toto všechno pravda, Arbolet peníze nějakým způsobem opravdu vydělává a to jak pro sebe, tak i pro své uživatele. Otázkou zůstává, zda to opravdu postačí pro zhodnocení ve výši 20 % ročně a pokrytí nákladů na provoz.

Internetový obchod A-Shop

arbolet a-shopV internetovém obchodu Arboletu můžete prodávat a nakupovat téměř vše jak za české koruny, tak za bitcoin. Nejedná se o internetový obchod provozovaný jednou společností ale spíše o takový bazar/tržiště podobný Aukru či Bazoši. Vybírat můžete z více jak 800 produktů, ať už potřebujete mobilní telefon, hračky pro dítě, krmení pro rybičky anebo pneumatiky.

To všechno na A-Shopu najdete. V zájmu prodávajícího je, aby jednal při prodeji čestně. Jestliže se prodávající vůči kupujícímu dopustí podvodu a má finanční prostředky v 1. či 2. vrstvě, se kterými sám nemůže nakládat, zákaznická podpora internetového obchodu má právo tyto peníze vzít a převést je na účet podvedeného kupujícího.

Plány Arboletu do budoucnosti

Arbolet ve svých článcích a manifestech také zveřejňuje své určité plány do budoucnosti. Jsou to tedy pouze plány, které se třeba ani neuskuteční, ale jsou vysloveny. Mezi tyto plány patří např. vydání knihy či vlastní kryptoměny aKredit. (To mi však trochu připomíná podvod BitConnect – vlastní token s možností automatického zhodnocování, který po několika letech krachl a jeho vlastníci všechny investory okradli.)

Arbolet očima expertů

Zeptali jsme se několika expertů v oblasti kryptoměn, aby nám sdělili svůj názor. Některé přinášíme níže.

“I když si odmyslím, že je nanejvýš podezřelé slibovat 10% výnos ročně, anonymní vlastnictví, typicky pyramidové schéma “vrstev”, tak dělá Arbolet Bitcoinu tu nejhorší možnou službu už tím, jak učí uživatele špatně používat své peníze.

Bitcoin vrací peníze zpět do rukou lidí. Jeho podstatou je, že nemusíme věřit žádné třetí straně. Pokud používáte Arbolet, musíte věřit jeho majiteli, nemáte své peníze u sebe, nejsou vaše. A ani nevíte, kdo to je.

Nejvíc Bitcoinů se ztratilo právě protože lidé věřili třetím stranám. Když šlo o například o veřejně známou burzu, mohli alespoň podat trestní oznámení a mít malou šanci na nápravu. U Arboletu posíláte své peníze neznámo kam.

Sečteno podtrženo, když pošlete peníze na Arbolet, je to dar neznámým lidem. Ty peníze jim dávate a jen doufáte, že je vám někdy dají zpátky. To je ještě horší, než současné banky.

Arbolet je podvodné letadlo, které učí uživatele kryptoměn tomu nejhoršímu. Schválně se zeptejte, jak dosahují oněch 10 % ročně. Umí prý nejlépe obchodovat na trhu. Proč k tomu potřebují vaše peníze za 10% úrok? Prý aby byli větší a mohli tak ovlivňovat trh. Klasická lež už od počátku všech pyramidových her. Nic nového pod sluncem.”

Dominik Stroukal, ekonom a kryptoměnový investor

K Arboletu se také vyjádřil Marek Palatinus, zakladatel prvního těžebního poolu pro Bitcoin a tvůrce známé hardware peněženky Trezor.

“Arbolet splňuje všechny znaky ponzi. Pokud něco vypadá jako kachna, kváká jako kachna a chodí jako kachna, tak co to bude…”

Marek “Slush” Palatinus, Zakladatel Slushpool

Zmínky na internetu

Na téma Arboletu se samozřejmě vyjádřilo i několik internetových stránek. Např. na blogu Paralelní Polis byl ještě před několika měsíci článek, který před projektem Arbolet varoval. Nyní se však na dané stránce nachází pouze text, který mimo jiné říká: “V posledních dnech jsme se stali terčem permanentního e-mailového a dalšího spamu ze strany příznivců a provozovatelů Arbolet.cz, kterým se samozřejmě jakákoliv negativní zmínka o jejich projektu nelíbí. […] Není v našich silách a časových možnostech na podobný spam neustále reagovat, rozhodli jsme se proto původní článek s varováním před Arboletem stáhnout.“. My jsme však původní článek našli a přikládáme jednu jeho zajímavou pasáž: “arbolet.cz působí zcela anonymně a vzhledem k povaze bitcoinu tak může kdykoli zastavit výplaty a uložené prostředky zcizit bez rizika odhalení. Na stránkách arbolet nenaleznete, kde sídlí a kdo stránky provozuje.”

Vyjádření na Arbolet od Paralelní polis
Nynější podoba článku na blogu PP.

Kromě Paralelní Polis se k této tématice oficiálně vyjádřila i česká směnárna SimpleCoin, kteří měli s Arboletem jisté problémy. V článku od SimpleCoin zaznělo mj.: “Dle veřejných informací uložených v bitcoinové síti (blockchain) arbolet.cz nashromážděné bitcoiny od zákazníků, kteří si nakoupili bitcoiny přes naši společnost udržuje ve své peněžence, nijak s nimi nepohybuje a prostředky nezhodnocuje. Proto není možné, aby dlouhodobě dostál svým slibům o zhodnocování. K vyplácení zisků s největší pravděpodobností používá vklady jiných uživatelů, a proto jsme přesvědčeni, že se jedná o podvod podle Ponzi schématu (také nazýváno letadlo). Simplecoin doporučuje všem svým zákazníkům, aby své prostředky do arbolet.cz neposílali a aby své prostředky z arbolet.cz včas vybrali, neboť riziko, že budou odcizeny je velmi vysoké.

Poznámka

Chtěli bychom upozornit na komentáře níže pod tímto článkem. Z nějakého důvodu se během pár dní vyrojilo podezřelé množství dlouhých a přehnaně optimistických názorů právě na tento projekt. Nechceme tvrdit, že všechny komentáře psala jedna a ta samá osoba, ale je to možné.

Dokonce i na dalších stránkách s ne-úplně pozitivními recenzemi se stalo plus minus to samé. Během 2 dní několik opravdu skvělých a podrobných komentářů, jinak téměř žádné. Berte tyto komentáře tedy s rezervou.

Zmínky na Facebooku

arbolet názor Krypto Josef
Vyjádření Josefa Tětka
arbolet názor patrik poláček
Komentář uživatele Patrika

Pozitivní reakce na Arbolet

Samozřejmě se nám (ať už v komentářích, nebo na email) ozvalo i několik lidí, kteří jsou s Arboletem spokojeni. Zatím díky tomuto projektu vydělávají peníze a má pro ně i další hodnotu.

Jinak spousta informací o arboletu je k nalezení i na webových stránkách Krize15. To je však web, který je Arboletem sponzorován a vypadá to, že se o něj dokonce starají ti samí lidé.

Kdy Arbolet odhalí svou tvář?

Napadlo vůbec někoho, co se stane, když jednoho dne vyletí cena za 1 BTC k hodnotě 100,000 USD? Bude ještě Arbolet existovat? Budou mít klienti Arboletu peníze pořád ve svých peněženkách? A co první a druhá podílová vrstva? Dostanete se k penězům alespoň za ten jeden měsíc či rok? Poznají konečně klienti Arboletu, kdo tito tajnůstkáři jsou nebo i nadále zůstanou skryti v pohodlném stínu anonymity?

Vzhledem k tomu, že na jejich web chodí dle nezávislých statistik něco přes 200 tisíc uživatelů měsíčně a 91 % z nich je právě z České republiky a Slovenska, mohlo by se zdát, že mají u nás i u sousedů poměrně silnou pozici.

Nesnaží se Arbolet všechny jen zmanipulovat?

Na internetu se dá najít hned několik článků, ve kterých je Arbolet vychvalován až do nebes. Jenomže tyto články jsou velmi zvláštní. Jako by byly psány horkou jehlou a jedním člověkem, alespoň dle stylu psaní, který se až nápadně podobá stylu psaní na oficiálních stránkách Arboletu. Ostatně pokud si na Google vyhledáte “Arbolet”, můžete posoudit sami.

Je asi na místě ptát se, zda tyto texty nepíše sám Arbolet. Ono by na tom nebylo nic až tak zvláštního, protože Arbolet má takový projekt, který se jmenuje Czech dream. Právě díky tomuto projektu si můžete vydělat 3000 – 5000 Kč. O čem tento projekt je, si ostatně můžete přečíst sami na jejich webových stránkách. Ale právě v rámci tohoto projektu vytváří tým Arboletu články, aby veřejnost okolo kryptoměn zmanipuloval a dostal ji tam, kde ji chce mít.

Nemůžeme se zbavit ale dojmu, že se Arbolet snaží manipulovat veřejností okolo kryptoměn, i těmi, kteří jim důvěřují. Nabízí hodně pozlátek. Ale proč? Chtějí odvést pozornost klientů od jejich financí nebo vážně věří, že se jim Czech dream podaří uskutečnit? Co si myslíte vy?

Troufám si říci, že tato arbolet recenze je první opravdu rozsáhlou recenzí Arboletu na internetu a lepší ucelené informace o tomto projektu na internetu nenajdete.

bitcoin ukazující palec nahoruCo se nám na Arboletu líbí?

  • Dělají osvětovou činnost v oblasti kryptoměn (i když ne ve všech směrech správně)
  • Provozují charitativní činnost
  • Nabízí podílové vrstvy pro zhodnocení vaší investice (které zatím fungují)
  • Mají vlastní platební bránu s možností napojení na eshop
  • Jejich bazar (a-shop) má zajímavou protekci před podvodníky
  • Zveřejňuje novinky ze světa kryptoměn

Co se nám na Arboletu nelíbí?

  • Celý projekt bychom označili jako “Too good to be true.” – Zní to až moc dobře, aby to celé byla pravda.
  • Je to každého volba, nicméně naši důvěru si tento projekt bohužel nezískal. Naprosto anonymní tým, který za tím stojí, sídlo firmy v daňovém ráji.

Závěr: Je možné arboletu věřit? Co si o Arboletu myslíme my?

My Arboletu příliš nevěříme, ale neexistují žádné reálné důkazy ani pro jednu stranu, vše jsou pouze spekulace. Určitě existuje spousta lidí, kterým Arbolet plní dobrou službu. Na druhou stranu pro investice v řádu statisíců korun bych si osobně radši vybral nějaký bezpečnější způsob.

Sídlo na Panamě a jejich velké tajnůstkaření jim rozhodně na důvěře ale nepřidává, ba spíše naopak. Kromě toho jejich systém odměn se až příliš nápadně podobá podvodům typu BitConnect či Bitcoin bank. Na to, zda je či není Arbolet dobrou investiční příležitostí si musí odpovědět asi každý sám za sebe.

Možná to vůbec není vizionářský kryptoměnový startup, který chce vytvořit ten dokonalý kryptosvět, možná je jenom to letadlo. Tak ostatně odpovídá sám Arbolet ve svých FAQ na otázku “Jste letadlo?” Odpověď začíná: “Možná ano, možná ne…” každopádně opravdovou odpověď asi vědí pouze oni sami.

Dle svých vlastních slov si všechno naplánovali do nejmenších detailů. A dále tajemně pokračují: “To by přeci nebyla žádná hra. Jak by Vás bavilo, kdyby kouzelník odhalil všechny své triky před začátkem představení?” Takhle popisují svůj záměr, sami sebe a do budoucna si věští, že otřesou “zajetými marketingovými teoriemi“.

Jaký je váš názor na Arbolet? Máte s ním nějaké zkušenosti? Podělte se s námi níže v komentářích! ⤵️

Líbil se vám tento článek?
22
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat