Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Prodávají vám akcie, ale sami jsou ve ztrátě - Velká analýza burzovních společností

Prodávají vám akcie, ale sami jsou ve ztrátě - Velká analýza burzovních společností

Prodávají vám akcie, ale sami jsou ve ztrátě - Velká analýza burzovních společností
Zdroj: Depositphotos.com

Každý člověk, který se nějakým způsobem snaží na finančních trzích zhodnocovat své peníze, potřebuje k této činnosti investiční instrumenty. Ovšem málokdo se již zamyslí nad tím, jak jsou na tom společnosti, které tyto finanční instrumenty poskytují? V tomto článku nahlédneme trochu za oponu investování a podíváme se na stav akcií společností, díky kterým můžeme na finančních trzích působit. Možná budete následujícími řádky překvapeni.

Každá z následujících společností se nějakým způsobem podílí na tom, že drobní investoři mají možnost vstoupit na finanční trhy a tam zhodnocovat svůj kapitál. Jak si za malou chvíli ukážeme, ani těmto společnostem se nevyhnul letošní propad akcií. Charakteristické pro níže uvedené společnosti je také to, že z pohledu technické analýzy u nich v minulosti došlo k retestům supportních zón, což může být v současném medvědím trhu problém. Pokud je support již jednou testovaný, ztrácí totiž svou podpůrnou schopnost.

Retesty supportních zón mohou spustit lavinu výprodejů u společností provozujících finanční instrumenty.

Testy supportů jsou na cenových grafech vyznačeny žlutým kruhem a sami můžete zhodnotit, jak ošklivý pád by to mohl být, pokud se situace na akciových trzích neuklidní. Zároveň u všech níže uvedených společností letošní propad smazal dva roky růstu a jejich akcie se tak obchodují na před Covidových hodnotách. Pojďme si nejprve tyto společnosti představit a následně zhodnotit jejich technickou a fundamentální situaci.

1) Moody's Corporation

Tato společnost byla založena již v roce 1909 a specializovala se na tvorbu statistik týkajících se akcií, dluhopisů a ratingu. V roce 2007 došlo k rozdělení společnosti na dvě divize.

  • Moody's Investors Service – Zveřejňuje úvěrové ratingy a poskytuje služby hodnocení různých dluhových obligací pro korporátní nebo finanční instituce a vládní obligace, jakož i strukturované finanční cenné papíry.
  • Moody's Analytics – Vyvíjí řadu produktů a služeb, které podporují aktivity řízení rizik institucionálních účastníků finančních trhů. Také nabízí datové a analytické produkty jako je úvěrový výzkum, kvantitativní kreditní skóre a další analytické nástroje.

Tržní kapitalizace Moody's Corporation činní 43,2 miliardy USD a celkový dluh společnosti je 8,3 miliardy dolarů. Společnost je z 81 % vlastněna institucemi a pouze 5 % tvoří drobní investoři. Moody's očekává pokles svých tržeb v letošním roce o 500 milionů dolarů. Růst dividend je v posledních 10 letech stálý a v současné době Moody's vyplácí dividendu 2,8 USD za akcii.

Akcie Moody's se obchodují pod výraznou rezistencí, tvořenou nejvýraznějším volume od roku 2019. Trh se nachází před supportní zónou, která jak bylo výše avizováno, byla již v minulosti testována. Pokud tento support trh nepodrží, může cena akcií této společnosti klesnout až na hodnotu 125 USD.

Měsíční akciový graf společnosti Moody's Corporation
Měsíční akciový graf společnosti Moody's Corporation
Zdroj: tradingview.com

2) CME Group

Tato společnost provozuje celosvětovou síť pro obchodování s futures a opcemi na futures kontrakty od roku 2007. Nabízí futures a opční produkty založené na úrokových sazbách, akciových indexech, devizách, zemědělských komoditách, energii a kovech, stejně jako produkty s pevným výnosem. Společnost také zajišťuje vypořádání fyzických obchodů na futures trzích.

Tržby CME jsou od roku 2019 stabilní a podle výhledů by se tato situace neměla v následujících dvou letech změnit. Společnost eviduje tržby okolo 5 miliard USD. Tržní kapitalizace činí 61,8 miliardy dolarů s tím, že zadluženost je velmi nízká, na hodnotě 4 miliardy USD. CME vyplácí kvartálně dividendu v současné hodnotě 1 dolar za akcii.

Letošní akciový výprodej postihl i tuto společnost, což stálo její akcie téměř 35 % jejich hodnoty. V tomto případě je velmi složité analyzovat, jakým způsobem se akcie CME Group budou v budoucnu pohybovat. Dvě nejbližší supportní zóny jsou trhem již testovány, což může způsobit pád akcií až na 100 USD.

Měsíční akciový graf společnosti CME Group
Měsíční akciový graf společnosti CME Group
Zdroj: tradingview.com

3) Intercontinental Exchange

Intercontinental Exchange se svými dceřinými společnostmi, provozuje regulované burzy, clearingová střediska a kotační místa pro komoditní a finanční trhy, trhy s pevným výnosem a akciové trhy. Také provozuje tržiště pro kotování, obchodování a zúčtování řady derivátových kontraktů a finančních cenných papírů. Společnost Intercontinental Exchange byla založena v roce 2000 a sídlí v Atlantě ve státě Georgia.

Roční tržby této společnosti od roku 2017 vykazují mírný nárůst, který má v letošním roce pokračovat. Očekávají se tržby 7,4 miliardy USD, což je růst zhruba o 250 milionů dolarů. Ovšem v tomto případě celkový dluh společnosti tvoří téměř polovinu tržní kapitalizace, která činní 50 miliard USD a dluh 18 miliard. Společnost je z 90 % vlastněna institucemi a pouhých 10 % tvoří drobní investoři. Dividenda je vyplácena kvartálně s poslední oznámenou hodnotou 0,38 USD.

I akcie Intercontinental Exchange se mohou potýkat s problémem retestovaných supportních zón. Stabilní růst akcií od roku 2009 byl přerušen pouze technickou korekcí začátkem roku 2020 a současným propadem, který činní téměř 36 %. Vzhledem k snížené hodnotě podpůrné zóny na ceně 80 USD, je možná pád akcií až na hodnotu 55 USD.

Měsíční akciový graf společnosti Intercontinental Exchange
Měsíční akciový graf společnosti Intercontinental Exchange
Zdroj: tradingview.com

4) S&P Global

Poskytuje úvěrové ratingy, benchmarky, analýzy a řešení pracovních postupů na globálních kapitálových, komoditních trzích. Společnost je rozdělena celkem na šest divizí z nichž nejznámější pro investory je divize Divize S&P Dow Jones Indices, v jejímž rámci jsou provozovány akciové indexy.

S&P Global má historii datovanou od roku 1888, kdy James H. McGraw koupil American Journal of Railway Appliances.

Od roku 2016 se akcie S&P Global obchodují v rostoucím trendu, na jehož spodní hranu se trh nezadržitelně blíží. Akcie letos odepsaly již 42 % své hodnoty, což by se při reakci na rostoucí trendovou čáru mohlo změnit. I zde historie nabídla retest supportní zóny, který se odehrál v roce 2020. V případě pokoření této ceny je obtížné predikovat, kam by akcie tohoto poskytovatele indexů mohly klesnout.

Společnost S&P Global v letošním roce očekává skokový nárůst tržeb z hodnoty 8,3 miliardy na 12 miliard dolarů, s předpokladem pokračování i v roce 2023 k hranici 13 miliard USD. Podíl v této společnosti je rozdělen mezi instituce a spekulanty v poměru 90/10. Tržní kapitalizace činní 95,6 miliardy dolarů a celkový dluh je 11,55 miliardy USD. Společnost proplácí investorům kvartální dividendu hodnotě 0,85 USD.

Měsíční akciový graf společnosti S&P Global
Měsíční akciový graf společnosti S&P Global
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Letošní akciový výprodej se dotkl i společností, které mají přímí vliv na investiční činnost milionů lidí. I přes trápení s akciemi jsou výhledy výše uvedených společností pozitivní, co se týče jejich budoucích tržeb. Z pohledu technické analýzy se mohu akcie potýkat s historickými retesty supportních zón, které mohu podpořit případný pokles jejich hodnoty. Vzhledem k velikosti těchto společností ovšem asi není na místě očekávat nějaké výraznější akciové propady. Pokud by k nim ovšem došlo, může to mít vliv na investiční činnost milionů lidí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo