Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ekonomika Česka může spadnout do hluboké recese, varuje ratingová agentura Moody’s

Publikováno
Ekonomika Česka může spadnout do hluboké recese, varuje ratingová agentura Moody’s
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na varování ratingové agentury Moody’s ohledně možné hluboké recese. Moody’s ve své nové zprávě zveřejnila výhled pro tuzemskou ekonomiku. Pojďme se podívat na aktuální data, zajímavé informace a trendy, které obsahuje tato zpráva.

Jak odhadují růst české ekonomiky Česká národní banka (ČNB) a Česká bankovní asociace (ČBA)? V závěru se dočtete více.

Česku hrozí hluboká recese – Odhad budoucího HDP také snížen

Ratingová agentura snížila výhled České republiky ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. To by mohlo vést k přidělování plynu a uvrhnout ekonomiku země do hluboké recese s negativními důsledky pro trend růstu i zhoršit rozpočtové ukazatele. Agentura zároveň potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni Aa3. Dlouhodobé a závažné přerušení dodávek plynu z Ruska by mělo podstatný negativní dopad na trend růstu a rozpočtové ukazatele České republiky.

Agentura poukazuje na vysokou závislost České republiky na dodávkách plynu z Ruska v kombinaci s omezenými možnostmi jejich náhrady v blízkém časovém horizontu. V případě úplného a dlouhodobého přerušení dodávek ruského plynu v blízké budoucnosti by v České republice hrozilo jeho plošné přidělování. To by uvrhlo ekonomiku země do hluboké recese.

Poznámka

Pokud by agentura v budoucnu zhoršila i samotný rating Česka, znamenalo by to, že si Česko bude půjčovat za vyšší úrok.

Agentura Moody’s už revidovala svou prognózu růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 2,3 % pro letošní rok a na 1 % pro rok 2023. Dřívější prognóza z 9. února, tedy před počátkem ruské invaze na Ukrajinu, počítala s růstem 3,5 % pro rok 2022 a 3,2 % pro rok 2023.

Také Fitch snížila odhad budoucího výkonu HDP

Ratingová agentura, Fitch Ratings už v květnu zhoršila výhled tuzemské ekonomiky. Výhled zrevidovala ze stabilního na negativní. Fitch sice potvrdila dosavadní hodnocení ČR stupněm AA-, avšak výhled zhoršila. Rating bude snížen, pokud odstřižení od ruského plynu a jeho následky vyvolají recesi, rychlou inflaci a projeví se nepříznivými dopady na ukazatele fiskální kondice. Rating bude zhoršen také v případě, že se vládě nepodaří ozdravit veřejné finance.

Ke svému květnovému rozhodnutí Fitch dospěla na základě snížení očekávaného hospodářského růstu ČR, silných inflačních tlaků a vzestupu rizik souvisejících se závislostí na ruských energiích. Utlumení dopadů inflace a náklady na pomoc Ukrajině podle agentury významně zatíží fiskální výdajová opatření.

Poznámka

Moody’s, Fitch a Standard & Poor’s jsou 3 nejdůležitější ratingové agentury.

Závěr – Jak odhadují růst české ekonomiky Česká národní banka (ČNB) a Česká bankovní asociace (ČBA)? 

ČNB ve čtvrtek odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok zlepšila na 2,3 % z 0,8 %, což uváděla v předchozí květnové prognóze. Pro příští rok očekává růst HDP o 1,1 %, dosud to bylo 3,6 %.

ČBA v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 2,4 %. V předchozí květnové prognóze počítala letos s růstem hrubého domácího produktu o 1,8 %. Důvodem je zejména příznivější vývoj v první polovině roku, zatímco pro druhou polovinu roku bankéři čekají přechod do mírné recese. Asociace o tom informovala na online tiskové konferenci. 

TIP: Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 3,6 % – Jaký bude další vývoj?
TIP: Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 3,6 % – Jaký bude další vývoj?
Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele. Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎