Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Ekonomika Česka může spadnout do hluboké recese, varuje ratingová agentura Moody's

Ekonomika Česka může spadnout do hluboké recese, varuje ratingová agentura Moody's

Ekonomika Česka může spadnout do hluboké recese, varuje ratingová agentura Moody's
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na varování ratingové agentury Moody's ohledně možné hluboké recese. Moody's ve své nové zprávě zveřejnila výhled pro tuzemskou ekonomiku. Pojďme se podívat na aktuální data, zajímavé informace a trendy, které obsahuje tato zpráva.

Jak odhadují růst české ekonomiky Česká národní banka (ČNB) a Česká bankovní asociace (ČBA)? V závěru se dočtete více.

Česku hrozí hluboká recese – Odhad budoucího HDP také snížen

Ratingová agentura snížila výhled České republiky ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. To by mohlo vést k přidělování plynu a uvrhnout ekonomiku země do hluboké recese s negativními důsledky pro trend růstu i zhoršit rozpočtové ukazatele. Agentura zároveň potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni Aa3. Dlouhodobé a závažné přerušení dodávek plynu z Ruska by mělo podstatný negativní dopad na trend růstu a rozpočtové ukazatele České republiky.

Agentura poukazuje na vysokou závislost České republiky na dodávkách plynu z Ruska v kombinaci s omezenými možnostmi jejich náhrady v blízkém časovém horizontu. V případě úplného a dlouhodobého přerušení dodávek ruského plynu v blízké budoucnosti by v České republice hrozilo jeho plošné přidělování. To by uvrhlo ekonomiku země do hluboké recese.

Agentura Moody's už revidovala svou prognózu růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 2,3 % pro letošní rok a na 1 % pro rok 2023. Dřívější prognóza z 9. února, tedy před počátkem ruské invaze na Ukrajinu, počítala s růstem 3,5 % pro rok 2022 a 3,2 % pro rok 2023.

Také Fitch snížila odhad budoucího výkonu HDP

Ratingová agentura, Fitch Ratings už v květnu zhoršila výhled tuzemské ekonomiky. Výhled zrevidovala ze stabilního na negativní. Fitch sice potvrdila dosavadní hodnocení ČR stupněm AA-, avšak výhled zhoršila. Rating bude snížen, pokud odstřižení od ruského plynu a jeho následky vyvolají recesi, rychlou inflaci a projeví se nepříznivými dopady na ukazatele fiskální kondice. Rating bude zhoršen také v případě, že se vládě nepodaří ozdravit veřejné finance.

Ke svému květnovému rozhodnutí Fitch dospěla na základě snížení očekávaného hospodářského růstu ČR, silných inflačních tlaků a vzestupu rizik souvisejících se závislostí na ruských energiích. Utlumení dopadů inflace a náklady na pomoc Ukrajině podle agentury významně zatíží fiskální výdajová opatření.

Závěr – Jak odhadují růst české ekonomiky Česká národní banka (ČNB) a Česká bankovní asociace (ČBA)? 

ČNB ve čtvrtek odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok zlepšila na 2,3 % z 0,8 %, což uváděla v předchozí květnové prognóze. Pro příští rok očekává růst HDP o 1,1 %, dosud to bylo 3,6 %.

ČBA v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 2,4 %. V předchozí květnové prognóze počítala letos s růstem hrubého domácího produktu o 1,8 %. Důvodem je zejména příznivější vývoj v první polovině roku, zatímco pro druhou polovinu roku bankéři čekají přechod do mírné recese. Asociace o tom informovala na online tiskové konferenci. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo