Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Aktuální vývoj rublu – Jaký bude mít vliv zmrazení devizových rezerv na jeho nejbližší vývoj a jaké další sankce byly uvaleny?

Publikováno
Aktuální vývoj rublu – Jaký bude mít vliv zmrazení devizových rezerv na jeho nejbližší vývoj a jaké další sankce byly uvaleny?
Zdroj: depositphotos.com

24. únor – den, který se zapsal do novodobých dějin Evropy.

Minulý čtvrtek, v brzkých ranních hodinách dal prezident Ruské federace, Vladimir Putin pokyn k tzv. “speciální operaci” na Ukrajině. V okamžiku, kdy první vojska vstoupila na území cizího samostatného státu, který je součástí Evropy, začala tak válka na evropském kontinentu, která v novodobých dějinách nemá obdoby.

V následujících dnech plných urputných bojů za nezávislost a samostatnost Ukrajiny, které byly a stále jsou doprovázeny agresivní rétorikou a vyhrožováním Ruské federace, začal západ jednat o sankcích a přijmul opatření, které směřují na viníky–Rusko.

Západ tak přijal dosud nejtvrdší sankce proti Rusku a další jsou na stole – Jaké to bude mít dopady na vývoj ruské ekonomiky a její měnu?

Nejprve si pojďme vysvětlit, co taková sankce vůbec znamená.

Poznámka

Sankce je chápána jako trest za porušení nějaké normy, či smlouvy. Ekonomické sankce jsou velmi často považovány za nástroj, který má v mezinárodních konfliktech roli donucovacího prostředku, který vede ke zmírnění situace nebo k vyjednávání.

Je ovšem známo, že v historii nebyly sankce nijak zvláště úspěšné. Obzvláště ty, které měly změnit zahraniční politiku daného státu. Například sankce proti Íránu, které měly změnit politický režim.

I když aktuální sankce budou mít na Rusko dopad, významně to zasáhne především ruský lid.

Aktuální seznam sankcí

Mimo vedlejší typy sankcí, jako je například uzavření vzdušného prostoru EU pro ruské aerolinie, přijaly USA, Velká Británie a Evropská unie dosud nejtvrdší sankce proti Rusku.

1. Zmrazení majetku prezidenta Vladimira Putina a jeho ministra zahraničí Sergeje Lavrova

Zahraniční aktiva prezidenta Vladimira Putina v EU, USA a Spojeném království jsou zmrazena, ale stále může do těchto jurisdikcí cestovat. Důvodem tohoto kroku je podle zveřejněného právního textu EU, uznání nezávislosti Doněcku a Luhansku, nařízení ruských ozbrojených sil vstoupit do těchto oblastí a rozsáhlá invaze na Ukrajinu.

Ruský ministr zahraničí, Sergej Lavrov je rovněž postihnut zmrazením svých aktiv. EU, Spojené království a USA mají za to, že je odpovědný a aktivně podporuje akce narušující suverenitu a nezávislost Ukrajiny.

2. Zmrazení rezerv Ruské centrální banky

Další dosud nejbolestivější sankcí je zmrazení aktiv Ruské centrální banky.

Evropská unie zakázala přímý nebo nepřímý obchod s investičními službami pro cenné papíry a nástroje peněžního trhu. Kromě toho se USA, Spojené království, Kanada a EU snaží zavést restriktivní opatření, která zabrání Ruské centrální bance rozmístit své mezinárodní rezervy způsobem, který podkopává dopad sankcí samotných.

Cílem této sankce je paralyzovat aktiva Ruské centrální banky a zabránit ruským oligarchům ve využívání jejich majetků na západních trzích.

3. Odříznutí od SWIFTu

Spojené státy, Británie, Evropa a Kanada v sobotu oznámili také zablokování přístupu některým věřitelům (bankám) k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT, který je klíčový pro mezinárodní finanční transakce.

Poznámka

SWIFT je hlavní světová mezinárodní platební síť. SWIFT neboli “Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci” je bezpečný systém zasílání zpráv, který usnadňuje rychlé přeshraniční platby a zajišťuje hladký tok mezinárodního obchodu.

Banky, které se připojí k systému SWIFT a navážou vztahy s jinými bankami, mohou k provádění plateb používat zprávy SWIFT.

Zprávy jsou bezpečné, takže platební pokyny jsou obvykle dodržovány bez otázek. To bankám umožňuje rychle zpracovávat velké objemy transakcí.

Dopady sankcí

Dnes už je jasné, že dopad sankcí bude pro Rusko významný a znepříjemní život významné části obyvatelstva Ruské federace.

Zmrazení rezerv Ruské centrální banky je krokem, který povede k ochromení ekonomiky a finanční stability Ruské federace.

Jinak řečeno, banka nebude moci nakládat s prostředky, které drží v dolarech a eurech. Důsledkem toho nebude moci provádět svoji měnovou politiku.

Petr Bartoň (hlavní ekonom investiční skupiny Natland) zmínil, že zmrazené rezervy do značné míry představují naakumulované zisky mnoha let ruského prodeje energií, zejména do Evropy.

Aktuální přibližné Devizové rezervy Ruské federace

  • 32 % v eurech (EUR)
  • přes 16 % v amerických dolarech (USD)
  • 22 % ve zlatě
  • 13 % v čínských jüanech (CNY)
  • další podíly v britských librách (GBP)

Znemožnění přístupu k těmto devizovým rezervám Ruské centrální banky by mohlo přinést i totální krach rublu.

Proč je SWIFT tak důležitý?

Vyloučení ruských bank ze SWIFT omezuje přístup země na finanční trhy po celém světě.

Ruské společnosti a jednotlivci se budou potýkat s následujícími problémy:

  • bude těžší platit za dovoz
  • bude omezeno přijímat hotovost za vývoz
  • nebude tak jednoduchý přistup k půjčkám a investicím v zámoří

Zahraniční odběratelé ruského zboží by to měli také obtížnější, což by je mohlo vést k hledání alternativních dodavatelů.

“KONEC SBERBANK” – první viditelný dopad

Česká národní banka 28. 2. zahájila kroky směřující k odejmutí povolení působit jako banka společnosti Sberbank CZ, a.s..

Stalo se tak kvůli zhoršení likviditní situace banky v souvislosti s významným odlivem vkladů. Klienti banky totiž začali od čtvrtka společnost hromadně opouštět, stahovali vklady ze svých účtů a vybírali hotovost.

V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů.

Vklady klientů ve Sberbank CZ jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 EUR na jednoho klienta (cca 2,5 mil. Kč).

Reakce Ruské centrální banky – snaha o záchranu měny

Ruská centrální banka zvýšila klíčovou sazbu na 20 %, aby odvrátila rizika znehodnocení rublu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Zvýšení sazeb Ruské centrální banky na 20 %
Zvýšení sazeb Ruské centrální banky na 20 %

Zvýšení základní úrokové sazby z 9,5 % na 20 %, je nejvíce za téměř dvacet let. Podle centrální banky je zvýšení sazeb navrženo tak, aby kompenzovalo zvýšené riziko znehodnocení rublu a inflace. Dále centrální banka a ministerstvo financí nařídili společnostem, aby prodali 80 % svých příjmů v cizí měně.

Ruský rubl se v důsledku sankcí propadá téměř o 30 %

Zdroj: tradingview.com
Reakce ruského rublu na víkendové sankce a následná korekce při zvýšení sazeb
Propad ruského rublu v reakci na víkendové sankce a jeho následná korekce při zvýšení sazeb

Sankce od víkendu těžce zasáhly rubl při pondělním otevření s dalšími restrikcemi pro Ruskou centrální banku, které měnu ještě více poškodí. Centrální banka se sice pokusila zastavit pokles více než zdvojnásobením své klíčové sazby na 20 %, ale bolest rublu v úvodních fázích tak úplně nezmizela.

Růst úrokových sazeb má za následek zdražení úvěrů a hypoték, to zpomalí investice!

Ruská centrální banka také oznámila, že uvolní 733 miliard rublů z rezerv místních bank tím, že uvolní kapitálovou rezervu vytvořenou na nezajištěné spotřebitelské úvěry a hypotéky.

Bohužel obyčejní Rusové pocítí hlavně inflaci, která dosahuje závratných výšin a hrozí hyperinflace.

Díky zmrazení dolarových rezerv Ruské centrální banky má banka výrazný problém měnu intervenovat, aby udržela hodnotu rublu. Kvůli sankcím se bance výrazně snížil objem devizových rezerv, za které může nakupovat svoji domácí měnu a měnu udržet funkční.

Uznávaný ekonom Steve Hanke z Johns Hopkins University, vypočítal aktuální inflaci v Rusku na závratných 69,4 %.

Forex brokeři pozastavili obchodování rublu

Během minulého týdne došlo u mnoha brokerů k pozastavení obchodování měnových párů s rublem. Důvodem byla eskalující situace, díky které prudce klesala likvidita ruské měny.

Zajímají vás další novinky, které se týkají aktuálního vývoje měn?

Každé pondělní vychází shrnutí toho nejdůležitějšího, co se právě na měnových trzích odehrává.

Proto nás sledujte, ať jste v obraze!

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎