Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Velká predikce kryptoměn na rok 2020 – Půjdou konečně nahoru?

Velká predikce kryptoměn na rok 2020 – Půjdou konečně nahoru?

Díky kryptoměnám se spousta lidí po celém světě zařadila mezi milionáře a někteří dokonce i mezi miliardáře. A to vše i během pár měsíců. A další se mezi ně zařadí co nevidět.

Často je však na veřejnosti slyšet názor, že na investování do kryptoměn už je pozdě. Že bublina splaskla. Že na kryptoměny je prostě lepší nesahat.

Podívejte se ale jen na minulý rok. Kdo si bitcoin koupil 1. 1. 2019 a na konci roku ho prodal, zhodnotil svoji investici o 93 %. I to je nádherné číslo!

Samozřejmě, Bitcoin od svého začátku před deseti lety, kdy se prodával za zlomky dolarů, zajistil ranným investorům astronomické zhodnocení v řádu statisíců procent. To však neznamená (jak si mnozí myslí), že už nemá prostor pro další růst.

Poznámka

V tomto článku naleznete největší aktuální shrnutí všech dostupných informací o kryptoměnovém trhu a to jak pozitivní, tak i negativní. Jaký si z toho uděláte názor je čistě na vás.

Dejte nám i vy vědět v komentářích pod článkem, co si o budoucnosti kryptoměn myslíte. Děkujeme!

Obsah článku predikce pro kryptoměny na rok 2020

predikce bitcoin milion kč
Jedna z predikcí vývoje ceny bitcoinu

Predikce vývoje se samozřejmě různí a to od úplného krachu kryptoměnového trhu až po další tisíciprocentní nárůsty cen. Dalo by se říct, že co člověk, to názor.

Ale jsou na tom kryptoměny opravdu tak špatně, jak někteří tvrdí? Nebo nás opravdu čeká hranice 1 000 000 dolarů (23 milionů Kč), pro kterou si cena Bitcoinu pomalu, ale jistě šplhá?

Jaká je tedy predikce vývoje Bitcoinu?

Pojďme se podívat na pár faktů a říct si, jak to vlastně je a může být.

zklamání z predikce kryptoměn

Pesimistické vyhlídky na budoucnost

My Bitcoinu věříme a vidíme, jak se stále posouvá a zlepšuje. Samozřejmě, že bychom zde mohli vypsat desítky důvodů, které náš názor podporují. Nejdříve si ale představme názory lidí, kteří stojí takříkajíc na druhé strany barikády.

Bývalý Bitcoin developer Mike Hearn

Mike Hearn
Mike Hearn

Mezi skeptiky, kteří věští konec Bitcoinu, patří například developer Mike Hearn, bývalý vedoucí vývojář v Googlu a více než 5 let vývjář software Bitcoinu.

Ve svém shrnujícím článku The resolution of the Bitcoin experiment (zdroj) zmiňuje několik věcí, které za dobu práce na Bitcoinu zjistil.

O co se jedná?

Podle Mikových slov je Bitcoin kontrolován pouze malou hrstkou velkých hráčů z Číny. Jeho bloky se již brzy naplní a nebude možné provádět transakce. Světové kryptoměnové konference nikam toto odvětví neposouvají a samotní vývojáři pracující na Bitcoinu nemají žádnou vizi a motají se v kruhu.

Mike také dodává, že všichni majitelé bitcoinů jsou pouze spekulanti, kteří ho reálně nijak nevyužívají.

velikost bitcoin bloku graf
Velikost průměrného bloku roste a dle Mika již brzy narazí na svá maxima

Bitcoin tedy zákonitě dle Hearna započal svojí cestu na “spirále smrti” a již brzy musí selhat, spadnout, skončit.

Jenže je tu malý háček.

Článek, z kterého jsme posbírali všechny názory zmíněné výše je z roku 2016. A pokud jsem se dnes správně podíval na kalendář, je rok 2020. Bitcoin stále funguje a je ještě větší a spolehlivější než kdykoli dříve.

Možná se Mike prostě spletl. Nebo ne?

Názory dalších ekonomů a expertů

Existují i další pesimistické názory znalých osob ze světa financí? Samozřejmě, pojďme se na ně podívat!

  • Tendayi Kapfidze: “Bitcoin je jen pyramidové schéma, kde vyděláváte pouze na lidech, kteří nastupují po vás.” (Zdroj)
  • Mark Dow: “Bitcoin umírá a již není cesty zpět.” (Zdroj)
  • Jim Rogers: “Všechny kryptoměny zmizí.” (Zdroj)
  • Ken Griffin: “Nemám jediného portfolio manažera, který by mi řekl, že bychom měli koupit krypto. To množství humbuku a počet investorů, kteří byli tímto humbukem dobiti, je nešťastný.” (Zdroj)
  • Robert Schiller: “Bitcoin považuji za pozoruhodný společenský jev. Je to epidemie nadšení … je to spekulativní bublina. To ale neznamená, že půjde na nulu. Spekulativní bubliny se opakují. V roce 2013 jsme měli v Bitcoinu bublinu a vypadalo to, že se to stalo – klesla z 1 000 na 200 – ale teď se podívejte, vrací se.” (Zdroj)

Samozřejmě, kupování bitcoinu pro jeho rostoucí cenu je čistá spekulace, to nelze rozporovat. V roce 2018 jeho cena klesla o 80 %. To je také prostý fakt a proti tomu nelze nic říct.

Kromě toho ale skeptici vůči Bitcoinu nepřináší žádné pádné argumenty. Nebo jsme alespoň žádné nenašli.

Prý Bitcoin skončí – dobře, pokud je to váš názor, nemůžeme vám ho brát. Dokážete ale říct, proč by se to mělo stát?

My naopak vidíme pouze vlastnosti a výsledky Bitcoinu. Nesporná fakta. A všechny z nich jeho úspěch podporují! Co třeba jeho dlouhodobě neustále rostoucí hodnota?

dlouhodobý vývoj ceny bitcoinu
Dlouhodobý vývoj ceny bitcoinu

Jak jsme zmiňovali v jednom z našich článků, snad všechny ukazatele směřují vzhůru. Připomeňme si v rychlosti, o jaké ukazatele se jedná:

  • Hashrate (výkon těžařů) celé sítě i v posledních dnech neustále dosahuje nových maxim. (Zdroj)
  • Počet uskutečněných transakcí za rok 2019 přesáhl i své historické maximum z roku 2017, stejně jako objem těchto transakcí vyjádřený v dolarech a objem obchodů na futures a kryptoměnových burzách. (Zdroj)
  • Počet existujících bitcoinových adres s alespoň 1, 0.1 i 0.01 BTC stále roste. (Zdroj)
  • Počet Bitcoinových automatů po celém světě za poslední 3 roky vyrostl o více než 500 %.
  • Stále více a více podniků a společností přijímají bitcoiny a další kryptoměny jako metodu platby.
  • Koupit a obchodovat s bitcoiny nikdy nebolo snazší než teď – a to jak pro malé, tak i pro profesionální investory.
  • Fed (Federální rezervní systém Spojených států) neustále pouští nové peníze do oběhu, stejně jako další centrální banky po celém světě.
rostoucí hashrate sítě Bitcoinu
Hashrate (výkon těžařů) za rok 2019 vyrostl na trojnásobek. Těžaři investují do své techniky miliardy dolarů – že by věděli něco, co my nevíme?

Nezdá se nám, na rozdíl od ekonomů výše, že by Bitcoin umíral. Spíše naopak.

Poznámka

Máte nějaké ukazatele, které naopak dokazují úpadek Bitcoinu? Rádi se na ně podíváme, pošlete nám je do komentářů níže!

Optimistický pohled Deutsche Bank

Často se říká, že Bitcoin přinese smrt bankám, protože díky němu může “každý být svou vlastní bankou”. S Bitcoinem nepotřebujeme prostředníky.

Lze tedy předpokládat, že právě banky budou proti Bitcoinu a dalším kryptoměnám bojovat, aby uchránily svoje místo na zemi.

Německá banka Deutsche Bank, která je zároveň i jednou z největších na světě, ale vydala na konci minulého roku svůj výzkum s názvem Imagine 2030.

Ten pojednává o tom, jak se bude finanční trh a ekonomika vyvíjet od roku 2020 do roku 2030. A na jakou cestu kryptoměny podle Deutsche Bank v této dekádě vydají?

Konec fiat měn a hledání alternativ

Podle předpovědi Deutsche Bank se blíží dominance fiat měn ke svému konci. Největší slabinou je pro ně jejich hodnota, která stojí pouze na důvěře ve vládu a její schopnosti. Tu však snižuje inflace a stále větší státní dluhy.

Právě proto se nad fiat měnami stahují mračna a pokud se nic nezmění, nebude je možné dále udržet na výsluní. Bod zlomu by mohl přijít již v roce 2020, kdy odpor k fiat měnám přeroste až ke zvýšené poptávce po těch alternativách měnách, kterými jsou například zlato nebo kryptoměny.

Kryptoměny získávají stále více pozornosti

V další části se výzkum zaobírá přímo kryptoměnami, a to zprvu především tím, že v posledním roce se jim povedlo dostat do povědomí mnoha institucí. Jedním z hráčů, kteří rozvířili vody i na politickém poli je Libra od Facebooku.

Ta se během letošního roku dala do křížku nejen s americkým Senátem a mnoha vládními regulátory, ale i Evropskou centrální bankou. Libra by totiž se svými 2 biliony uživatelů mohla změnit dosavadní metody placení a vložit jim tak do rukou digitální měny pro nákup zboží a služeb.

I když jednání o Libře nejsou vedena v pozitivním slova smyslu, přivedla tak do politiky důležitá témata. Do diskuze se začaly zapojovat i další instituce, které vhodily do ringu i otázku, zda jsou fiat měny schopné obstát v dnešní době a zda by se s kryptoměnami nemělo počítat i do budoucna. Přesně takové otázky posouvají kryptoměny blíže k širší akceptaci.

Nahradí “vládní kryptoměny” běžné fiat měny?

Jedním ze zajímavých bodů výzkumu je i zmínka o tom, že k akceptaci napomáhají i samotné státy. Klíčovými zeměmi pro budoucnost kryptoměn jsou Čína a Indie. A hlavní výhodou je právě fakt, že se jedná o dva nejlidnatější státy světa.

I když momentálně jsou v obou zemích digitální měny zakázané, nemusí tomu tak být navždy. Například čínský prezident Si Ťin-pching v říjnu vydal prohlášení, že blockchain je důležitou složkou v inovacích a kryptoměny mohou být alternativou k fiat měnám.

Právě proto čínská centrální banka již nějakou dobu pracuje na vydání své vlastní kryptoměny a je jen otázkou času, kdy dojde k jejímu zařazení. Stejným směrem se posouvá i Indie a připravuje se vydat svou vlastní oficiální kryptoměnu, jejímž regulátorem bude Rezervní banka Indie (RBI). Tyto kroky by mohly i ostatní země k akceptaci kryptoměn popostrčit.

Předpověď Deutsche Bank o potenciálních uživatelích kryptoměn do roku 2030
Předpověď Deutsche Bank o potenciálních uživatelích kryptoměn do roku 2030 (zdroj: Deutsche Bank Research)

Graf výše porovnává rychlost nárůstu počtu uživatelů internetu a počtu blockchainových adres. Ani internet po pár letech neměl miliardy připojených uživatelů. Ale jak je to dnes? Kdo z nás si život úplně bez internetu dokáže představit?

kryptoměny vs internet

Kryptoměny jsou jako internet

V predikci na minulý rok jste si mohli přečíst porovnání těchto dvou fenoménů. Bitcoinu a internetu. Konkrétně jsme porovnávali cenu kryptoměn a cenu akcií společností podnikajících na internetu.

Pamatujete si, jak toto porovnání končilo?

Cena akcií známého internetového obchodu Amazon v roce 1999 vzrostla na více než patnáctinásobek. Poté v “bear marketu” znovu spadla – o 94 %. Tato bublina však v nynějším pohledu neznamenala vůbec nic, protože nyní je cena akcií Amazon 1 870 dolarů. To je další patnáctinásobek ceny, kterou akcie měly právě na “vrcholu minulé bubliny” v roce 1999.

Celý kryptoměnový trh je dnes stejně velký, jako jedna pětina akcií Amazonu. Stejně velký, jako pětina akcií Applu a méně než polovina Facebooku. Ano, zatím kryptoměny nezasahují stejné masy lidí jako právě tyto firmy, to je ale budoucnost, která dost možná přijde.

Možná si říkáte.. Vždyť kryptoměny jsou úplně jiné než internet! Jsou složité a nikdo kromě pár programátorů je nechápe a neumí používat.

Ale vzpomínáte si ještě, jak hořké byly začátky dnes již úplně běžného internetu?

Pamatujete, jak jste nemohli telefonovat, aby fungoval internet? Slyšíte ještě to odpudivé chrčení, při kterém se vám vzrušením ježily vlasy? Jeden obrázek se stahoval i hodiny… A jak je to dnes? Internet má každý v kapse svých kalhot. ;-)

Ano, kryptoměny prošly spekulativní bublinou která praskla a jejich cenu srazila dolů. Proč by jejich ceny nemohly znovu svoje maxima překonat? Ostatně děje se to pořád.

růst uživatelů kryptoměn (predikce)
Růst uživatelů kryptoměn mezi lety 2013 a 2018 v porovnání s růstem internetu 1990 – 1995

Chris McCanc ve své studii (zdroj) uvádí i graf (viz výše), který ukazuje podobnost kryptoměn a internetu. Minimálně co se týče rychlosti příbytku nových uživatelů. Dále také uvádí:

Při pohledu na data jasně vidíme, že použití kryptoměn má podstatně více možností a měřitelné přijetí uživatelem, než se nyní domníváme.

Tržní cyklus, neboli znovu bude dobře

Když se podíváme do historie, Bitcoin podobných nárůstů a poklesů zažil již několik. Podívejte se na obrázek.

porovnani 4 bublin
Porovnání 4 proběhlých bublin z roku 2018.

Výše je jasně vidět, jak tyto “bubliny” u Bitcoinu probíhají. V roce 2011 vystoupala cena do závratných výšin – na tisíce procent své původní ceny. Z tohoto vrcholu ale také velmi rychle spadla.

Jenže 2 roky poté, v roce 2013, cena vystoupala ještě výš. Bohužel však zase pekně rychle klesla.

Co se stalo další rok po tom? Jistě, nový nárůst ceny, který ty předchozí svou velikostí poněkud zahambuje.

Rok 2017, to samé v bledě modrém.

Podle našeho názoru není správné se ptát jestli kryptoměny zase porostou. Správná otázka je: kdy.

bitcoin predikce bull cykly
Označení předchozích bull-marketů u Bitcoinu. Jsme právě na začátku dalšího z nich?

Své tomu přidávají zejména halving, model stock-to-flow a klasický tržní cyklus.

K těmto tématům se pro nás na video vyjádřili i kryptoměnoví obchodníci a nadšeneci Andrej Kalvoda a Jakub Kraľovanský. Podívejte se videa níže.

Video od Blockspace

Krásné video pro náš článek zpracoval Andrej Kalvoda (Blockspace) – děkujeme.

Video od Jakuba

I analytik Jakub Kraľovanský pro nás zpracoval video predikci kryptoměn na rok 2020. Ve videu se také vyjadřuje o halvingu, který nás letos čeká a nemine.

Kromě toho ale mluví i o altcoinech a menších kryptoměnách.

Děkujeme.

Závěr – JAKÁ JE BUDOUCNOST KRYPTOMĚN A BITCOINU?

Ano, kupování bitcoinů pouze z toho důvodu, že očekáváme růst jeho ceny, je čistá spekulace.

V případě, že nás zasáhne hospodářská krize, by cena bitcoinu pravděpodobně měla klesat. S tím souhlasí i vážený developer a bitcoinový evangelista Andreas Antonopoulos. Navíc krize dle analytiků je na spadnutí – už asi 5 let… Ale to je právě ono.

Čím více se křičí, že krize přijde, tím pravděpodobněji nepřijde. A opravdu přijít nemusí, rozhodně ne v následujících měsících.

Kromě zmíněné krize ale osobně nevidím důvod pro dlouhodobější pokles ceny bitcoinů. Právě naopak.

Mimochodem, jak zmiňuje investor a analytik Tuur Demeester, rok 2029 bude prvním rokem, kdy se očekává, že největší část disponibilního příjmu budou mít mileniálové – a předběhnou tak generaci X a baby boomery.

V tu dobu budou nejstarší mileniálové ve svých 40 letech a budou to právě oni, kdo začne kontrolovat správu velkých fondů. Velká část těchto peněz je momentálně spravána lidmi staršími 55 let, kteří jsou k Bitcoinu velmi skeptičtí právě pro jeho digitální povahu.

Mileniálové ale s technologiemi vyrostli a tento problém s nimi nemají. Ani s Bitcoinem.

Naše predikce kryptoměn na rok 2020

Naše loňská predikce se ve své podstatě ukázala jako pravdivá, ač trochu rychlost růstu podcenila. Na konci roku jsme předpovídali cenu BTC okolo 5 800 dolarů (což v dobu predikce znamenalo růst o zhruba 65 %).

Ve skutečnosti se cena ale přes rok dostala až na, v tu dobu nepředstavitelnou, hodnotu 14 000 dolarů a rok zakončila na ceně 7 200 dolarů.

Jak to vidíme v roce 2020?

predikce bitcoin 2020
Námi předpokládaný vývoj kurzu BTC v roce 2020

Je třeba zmínit, že nejsme profesionální analytici a jedná se pouze o náš osobní názor.

Co si o vývoji kryptoměn v roce 2020 myslíte vy?

Poznámka

Jaký je váš předpokládaný vývoj bitcoinu? Jaká je budoucnost kryptoměn? Dejte nám vědět níže v komentářích! ⤵️

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
40
5

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (18 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Roman

Dobrý večer

Mám dotaz
Od jaké částky se musí kupující např. Bitcoinu, ověřovat s doklady ?
Musí se u vás provést registrace ? Pokud ano, tak kde prosím ? Nikde nevidím vytvořit účet.

Děkuji za odpověd

Redakce Finex

Dobrý den, Romane. Každá směnárna má pravidla pro ověření na stavená jinak. Někdy je třeba se ověřit ihned před první provedenou transakcí, jiny až po dosažení určitého obratu. To většinou bývá někde mezi 5 000 a 25 000 Kč. Na naší kryptoměnové směnárně Finex.cz se registrovat nemusíte.

Martin

Dobrý den zajímá mě vaše predikce pokud do ní zahrneme i současný koronavirus od té doby co se šíří jde hodnota brutálně dolů můžete mi prosím říct kam až se mužem dostat?

Redakce Finex

Martine, na Vaši otázku neexistuje žádná odpověď a kdokoli, kdo Vám něco řekne – lže buď jen vám, nebo lže i sám sobě. :-) Opravdu nikdo na světě nikdy neví, jak až hluboko se může dostat cena při poklesu, ale ani jak vysoko při růstu. Existují nějaké pravděpodobnosti, ale i 90% pravděpodobnost je málo na to, takové věci “s jistotou” tvrdit. Každopádně dnešní situace (viz tento článek) skutečně překvapila nejednoho obchodníka. My na to ale máme jednu odpověď: keep hodling.

Garry

Skvělý článek, obsáhlé shrnutí, plně ozdrojované. Tak by to mělo vypadat, děkuji moc za takový článek.

lnd

jen teda nevim, kdo by chtel btc platit rohliky? hadam, ze pro hard money se jiste najde lepsi vyuziti…ale kdo ma dnes tu potrebu, je tu spousta kreditek, kde se da s prevodem btc/fiat platit prakticky v kazdem obchode…co tam mate dal?;)

Filip

Tipuji, že vam je přes 50 let a pred 20 lety jste ani netušil, že by se dalo všude platit platební kartou. S kryptem je to stejné. Jen si prostě nedokážete budoucnost pořádně představit. Co tam máte dál?

Petr

Mno, já se na podzim vsadil, že do konce března BTC dosáhne $28,000. Ale cena se tak stabilizovala, že už trochu pochybuju. Každopádně do konce roku by $50,000 mělo klapnout, když sto, tak jenom dobře…

shift

Jinak co do množství jednotek to problém nebude. Současný Bitcoin jde dělit na 1/100 000 000 dílky a kdyby to nestačilo, stačí prostě upravit software.

Eda Eda

Mám takový teoretický dotaz. Co kdyby najednou všichni na světě začali používat bitcoin pro placení, je to vůbec možné? Vždyť by ho bylo potřeba tolik, že by to ani nešlo ne? A taky, kdo by potvrzoval ty transakce?

shift

Možné to je i není. Současný stav by to neumožňoval s ohledem na omezené množství transakcí za sekundu. Jenže Bitcoin a vše kolem se velmi rychle a neustále vyvíjí. Takže obrovské množství transakcí které budou velmi rychlé a levné řeší takzvaná druhá vrstva nebo taky Lighting Network na které se intenzivně pracuje a přinese spoustu dalsích možností jako napojení dalších kryptoměn přes tuto vrstvu. V reálu se budou možnosti sítě rozvíjet úměrně rostoucímu zájmu a reálným požadavkům a novým technologiím. Třeba pokrok v kvantových počítačích bude nutno zohlednit ale v principu to problém není.

Redakce Finex

Díky za komentář Shitfe. Jen bych ještě přidal odkaz na video od Kicoma, kde Lightning Network vysvětluje. LN také již dávno funguje a i když nějaké své mouchy má, prakticky už na “rychlé platby pro všechny” brzy bude ready úplně. ;-)

Vojtěch, Finex.cz

Jana

Nice work lidi, pěkné zjednodušené shrnutí. Pro začátečníky v kryptoměnách super.

germanec

Super článek, děkuji za něj, krásně to shrnuje nejen mé názory..

Miloslav

Tak panove Germanec a autore tohoto clanku, predne bych chtel rici ze clanek je pekny a dobre se cte. Je videt ze autor se v tom pohybuje. Jenze to je mozna vse. Osobne bych to nevidel tak ruzove jako vy. Za ty vase digitalni meny si proste ten svuj rohlik nekoupim. Tak nevidim vyuziti. K cemu penize ktere nikdo nechce. Souhlasim s vami ze pro spekulace je to dobre, ale k tomu je i spousta dalsich instrumentu. No jednoduse – me jste nepresvedcili o vyuziti kryptomen. Ale treba se pletu. Budu rad kdyz se budu plest, technologicky je to jiste zajimave. Tesim se co se stane v nasledujicich letech – ale mozna uz se toho nedoziji. Preji hezky zbytek dne.

Petr

Pro přeshraniční platby to je bezkonkurenční. Pro mě osobně je to uchovatel hodnoty. Na utrácení je tu centrálně řízená měna. Co zbyde, tak převedu do bitcoinu. Velká výhoda je predvidatelnost do budoucna. O úspory ve státní měně může člověk kdykoli přijít. Obrovský usecase je v automatizaci řízení procesů. To s normální měnou prostě nejde.

Petr

Najdete si video na youtube: Žraloci sobě: Představa, že bitcoin jsou peníze, je mylná

Petr

Koukněte na rozhovor s Andrejem Cabajem https://youtu.be/Y8wFtLFsh68