Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pražská burza v roce 2023 solidně rostla, přestože ji poškodila vládní rozhodnutí!

Pražská burza zažila skvělý rok 2023 a překonala hlavní evropské trhy. Politické zásahy a nové daně však představují výzvu do budoucna.

Publikováno
Pražská burza v roce 2023 solidně rostla, přestože ji poškodila vládní rozhodnutí!
Zdroj: Pse.cz

Rok 2023 na pražské burze nebyl vůbec špatný. Hlavní index dosáhl zhodnocení 17,67 %. Pražská burza je přitom z velké části tvořena dividendovými tituly. Výše dividend je tedy pro investory důležitá.

Pokud se započítá dividenda za rok 2023, dosáhlo zhodnocení 28,11 %. Uvažujeme-li tuto výkonnost, byla naše burza lepší než hlavní německá burza DAX (19,07%) i francouzská burza CAC (14,38%).

Vývoj indexu PX v roce 2023

A mohlo by být ještě lépe, pokud by se do všeho nemíchali vládnoucí politici. Snaha o zavedení windfall tax, tzn. daň z neočekávaných zisků skončila propadákem, který odnesli především čeští akcionáři. Je to pouze další z mnoha důkazů, že snahy radikálně omezovat příjmy soukromého sektoru uškodí.

Windfall tax měla fungovat jako 60% daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně v letech 2023-2025 a průměrem základů daně za poslední 4 roky (tj. 2018-2021) navýšeným o 20 %. Daň měly zaplatit energetické firmy s tržbami vyššími než 2 miliardy a finanční instituce, jejichž roční úrokový výnos překročil 6 miliard. Vzhledem k tomu, že pořadí tří nejobchodovanějších emisí za rok 2023 je: ČEZ (65,4 mld. Kč), KB (25,9 mld. Kč) a Erste (18,2 mld. Kč), windfall tax poznamenala prakticky celý index.

Banky na stát vyzrály, ČEZ musí platit

Stát původně plánoval, že letos od šestice tuzemských bank vybere 33 miliard korun. Banky měly podnikání ulehčeno vysokými úrokovými sazbami. Avšak banky se dokázaly s předstihem připravit. Šest bank vydělalo za třetí čtvrtletí dohromady 57,1 miliard. Před rokem to bylo 58,4 miliard. Vzhledem k tomu, že na závěr roku ČNB už nebude úrokovat povinné bankovní rezervy, které mají banky složeny u ČNB, výsledek za čtvrté čtvrtletí může být nižší.

Stát u bank ostrouhal a bude rád, pokud místo 33 miliard vybere alespoň miliardu.

Samozřejmě banky snížily svůj zisk, například tak, že vyplácely rekordní zhodnocení pro spořicí účty. Evropské banky velmi otálely se zvyšováním úroků. České banky naopak v konkurenčním boji úroky na spořicích účtech zvyšovaly a u hypotečních úvěrů snižovaly. Nebyl důvod vydělávat víc. Ani akcionáři nemusí být zklamaní, protože, pokud by se banky neuchýlily k tomuto kroku, zisk by skončil v černé díře zvané český rozpočet.

ČEZ byl v daleko horší situaci, protože jeho majoritním vlastníkem je stát, musel jít příkladem a nechat si celý zisk zdanit. I tak byl v roce 2023 velmi ziskový. Daň z neočekávaných zisků však znatelně zatížila zisk v roce 2023. ČEZ bude muset za tři čtvrtletí zaplatit navíc 21 miliard. Do konce roku to bude ještě o trochu více.

Generální ředitel Daniel Beneš uvedl, že společně se všemi daněmi a dividendou státu odvede do státní pokladny něco mezi 118 až 125 miliard korun.

To je astronomická suma, ale i tak je to jen polovina schodku státního rozpočtu. Problémy veřejných financí jsou obrovské.

Vítězem pražské burzy je Erste těsně před ČEZem

Bankovní skupina Erste se stala nejvýkonnější akcií v pražském indexu. Erste posílila o 25,82 % a vykazuje rekordní výsledky hospodaření. I přesto, že se windfall tax aplikuje i v sousedním Rakousku, Erste plánuje zvýšit vyplácenou dividendu.

Kurzu Erste pomohly mj. vlastní odkupy akcií. Banka Erste nakoupila vlastních akcií za 270 milionů Eur (tedy něco okolo 6,7 miliard korun). K prvnímu místu Erste pomohla i slábnoucí koruna, jelikož její referenční cena je v eurech na vídeňské burze. Za rok česká koruna ztratila vůči euru 60 haléřů.

Vývoj ceny akci Erste v roce 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RBAG Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Na druhém místě se umístil polostátní ČEZ s ročním růstem 24,48 %. Avšak ČEZ vyplatil tento rok historickou dividendu. Za jednu akcii investor obdržel 145 korun hrubého dividendového zisku. Tedy i se započtenou dividendou se nejvíce vyplatilo držet právě tuto akcii.

Vývoj ceny akci ČEZ v roce 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Avšak mohlo být ještě lépe, anebo hůře, kdyby stát vyjasnil, jaký plán má s celou firmou. Spekuluje se, že se plánuje podnik rozdělit. Jedním z důvodů má být i dostavba Dukovan, avšak začátek této stavby se neustále oddaluje.

Navíc dodnes není jasno, jak bude celá stavba financována. Je mimochodem velká škoda, že stát místo zbytečné windfall tax, nezvýšil dividendu a nenechal si část zisku na dostavbu Dukovan. Státní zásahy a špatná komunikace ze strany státu silně poškozuje minoritní akcionáře.

Dobrý rok pro bankovní sektor

I pro akcionáře Monety byl rok dobrý. Banka posílila o 23,16 %. Moneta přitom chce vyplatit svým akcionářům 80 % čistého zisku. Můžeme se tedy dočkat dividendy na úrovní srovnatelné s rokem 2022 (8 korun).

Vývoj akcií Moneta za rok 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Za Monetou se umístila pojišťovna VIG s ročním ziskem 19,71 %. VIG by měl i nadále pokračovat v pozvolném, ale jistém růstu. Období vysokých sazeb umožňuje pojišťovnám lépe alokovat svůj obrovský kapitál. Stejně tak se pojišťovny díky silnému power pricingu lépe vyrovnávají se silnou inflací.

Kofola také zakončila rok se ziskem 13,11 % Komerční banka si přispala 10,61 % a nástupce Avastu Gen Digital si připsal skromnější 6,25 %.

Ztrátové akcie na pražské burze

Největším propadákem byly akcie Pilulky. Ta odepsala za rok 2023 62,15 %. Investoři od této akcie utíkají z důvodu nepovedené firemní expanze.

Vedení firmy není schopno pád akcií zastavit a jejich komunikace včetně nákupu 100 akcií generálním ředitelem Martinem Kasou působil víc než bizarně. Nákup v hodnotě 21 000 korun se nedá považovat za první krůček přikupování. Pod prodejním tlakem byly i akcie Photon Energie -31,70 %, Philip Morris -6,58 % a Colt – 3,8 %.

Vývoj ceny akcie Pilulky v roce 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Pilulka Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Pesimistický výhled na rok 2024

Prvním argumentem pro pesimismus je samotná historie pražské burzy. Ta zatím nedokázala dvakrát po sobě silně růst. Po silném růstu vždy přišel negativní rok. To se může zopakovat i letos.

Budoucnost ČEZu je nejasná. Politici neprokázali, že by měli jasnou vizi, jak firmu rozdělit. Cena elektřiny na burze klesá z důvodu snižování průmyslové výroby v Evropě. Stejně tak je bankovní sektor závislý na celkové ekonomické náladě. A ta je nyní na bodu mrazu.

Banky tak mohou doufat, že nezačne recese a s ní i zvyšování položky nesplacených dluhů. Česká burza pak může doufat, že si firmy udrží vysoké dividendy. Což je jediný důvod, proč na pražské burze akcie kupovat.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎