Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čistý zisk ČEZ klesl o 43 %. Může za to daň z neočekávaných zisků?

Publikováno
Čistý zisk ČEZ klesl o 43 %. Může za to daň z neočekávaných zisků?
Zdroj: Depositphotos.com

Energetická skupina ČEZ za tři čtvrtletí vydělala 29,8 miliardy Kč. Čistý zisk meziročně klesl o 43 %. Hlavní příčinou poklesu zisku je nově zavedená daň z neočekávaných zisků. Ta zvedla náklady o 21 mld. Kč. Hrubý provozní zisk (EBITDA) i přes vysoké tržní ceny komodit stoupl o 6 % na 95 miliard Kč. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek společnost zveřejnila.

Skupina ČEZ potvrdila celoroční výhled hospodaření, který za celý rok 2023 počítá s očištěným ziskem 33 až 37 mld. Kč. Celoroční výhled EBITDA zvýšila firma na 115 až 120 mld. Kč. Dříve uváděla 105 až 115 mld. Kč.

“Výsledky hospodaření za první tři čtvrtletí reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích. Po schválení rekordní dividendy 145 korun na akcii a s ohledem na mimořádná zdanění tržeb a zisků energetických firem předpokládáme, že skupina ČEZ letos na dividendách, daních ze zisků a na odvodech z nadměrných tržeb výroby odvede českému státu 118 až 125 miliard korun,” uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Co mělo největší vliv na výsledky hospodaření?

Na výsledcích hospodaření a na jejich meziročním srovnání se určitě podepsalo několik faktorů. Výnosy jsou ovlivněny extrémními výkyvy cen komodit a taky zavedenými odvody z nadměrných tržeb výroby. Ty zatím pro společnost znamenaly náklady 8,7 mld. Kč. Daň z neočekávaných zisků pak činila 21 mld. Kč. Podle finančního ředitele ČEZ Martina Nováka by na těchto odvodech měla firma odvést za celý rok kolem 37 až 45 mld. Kč.

Vývoj akcií ČEZu za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Klesá spotřeba elektřiny

Během roku postupně klesá výroba elektřiny z emisních uhelných a paroplynových zdrojů, ta se meziročně snížila o 18 %. Důvodem je pokles tržních cen elektřiny a vývoj cen emisních povolenek a zemního plynu.

Podíl výroby z uhlí tak činí jen 28 %. Pro srovnání na začátku 90. let činil kolem 80 %. Meziročně o 1 % klesla produkce elektřiny z jaderných zdrojů kvůli plánované odstávce obou elektráren. Naopak vlivem příznivých klimatických podmínek o 7 % vzrostla výroba z obnovitelných zdrojů.

Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ Distribuce meziročně klesla o 4 %. Pokles je zaznamenán rovněž u velkých podniků, a to o 3 %, domácnosti o 5 % a u malých podniků byla nižší o 6 %. Důvod je omezení spotřeby kvůli vysokým cenám a taky vlivem teplého počasí.

ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží okolo 70 % akcií. Skupina zaznamenala v loňské roce rekordní zisk 78,4 mld. Kč. Letos vyplatily dividendy v hodnotě 145 Kč za akcii. Stát z toho dostal 54 mld. Kč.

 

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎