Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Portfolio do každého počasí podle Ray Dalia

Publikováno
Portfolio do každého počasí podle Ray Dalia
Zdroj: depositphotos.com

Investora Raye Dalia není potřeba představovat. Ray Dalio je úspěšný investor a zakladatel hedge fondu Bridgewater a jeden z nejbohatších lidí na planetě. Ray Dalio patří společně s Warrenem Buffettem a Charliem Mungerem k lidem nejdéle se pohybujícím na světových trzích. To je dnes nesmírně vzácné, a tak můžeme získat mnoho z jeho bohaté zkušenosti, a to nejenom co se obecných aspektů týče, ale také konkrétní strategie.

Poznámka

Přečtěte si více o filosofii investování Ray Dalia: Jak se rozhodovat na finančních trzích i v životě podle Dalia?

Světová ekonomika se nachází v situaci, která má mnoho společného s ekonomickou situací na konci sedmdesátých a začátkem osmdesátých let v USA. Americkou ekonomiku začala sužovat velká inflace. Do čela Fedu byl dosazen Paul Volcker, který měl jediný cíl, a to zkrotit velkou inflaci. Jeho metodou léčby bylo skokové zvýšení úrokových sazeb. Díky skokovému zvednutí sazeb z 11,2 % v roce 1979 na 20 % v červnu 1981 se spustila recese, která inflaci zastavila. Abychom si uvědomili sílu tohoto kroku, stačí se podívat na současné Rusko. Ruská centrální banka při zahájení invaze na Ukrajinu zvedla úrokové sazby taktéž na 20 %. Volckerovo opatření bylo radikální a srovnatelné právě s válečným stavem.

Podobnost však končí v tom, že nyní Fed sice zvedá sazby, ale velmi opatrně, a hlavně na mnohem nižší úrovni než ve Volckerově době. Nyní se mluví o stropu okolo 3 % pro americký dolar. Další odlišnost je v tom, že Volcker si mohl tento krok dovolit, protože státní zadlužení bylo velmi malé. Po zvednutí úrokových sazeb zadlužení USA dramaticky stouplo. To si dnes nemůžeme dovolit. Ale je tu ještě jeden důvod proč mluvit o Volckerově době a Ray Daliovi a jeho portfoliu do každého počasí.

Existuje ideální portfolio?

Je to právě zkušenost se zvednutím sazeb, která donutila Ray Dalia si položit otázku: “Jaké by bylo ideální portfolio, které by bylo vhodné do každé situace?” Zásah Fedu v osmdesátých letech úplně proměnil ekonomickou situaci. Z velké inflace jsme se dostali do deflace, z hospodářského růstu do recese. Dalio se tedy snažil najít ideální portfolio, které by odolalo všem změnám a rozhodnutím Fedu. To je důvod, proč bychom se měli jeho portfoliem zabývat.

Světovou ekonomiku čeká turbulentní období a možná se dočkáme i recese. Propad trhů zažíváme prakticky od začátku roku, tudíž otázka, zda existuje portfolio do každého počasí, je urgentní.

Klíčem k úspěchu je samozřejmě diverzifikace portfolia. Nejedná se o to, že přidáme do našeho portfolia další nové položky, například nové akcie, ale o systematický nákup různých druhů aktiv, které nejsou mezi sebou vázány. Pokud budeme do svého portfolia přidávat aktiva, která jsou mezi sebou vázána, tak jejich množství nesnižuje riziko. Umění investora je najít aktiva, která nejsou vzájemně provázaná.

Čtyři druhy situací a čtyři druhy finančních aktiv

Dalio rozlišuje čtyři možné indikátory: růst a pokles inflace, hospodářský růst a pokles. Díky těmto indikátorům je možné následně rozlišit čtyři možné situace.

  1. Inflační boom – Inflační boom nastává, když roste inflace a zároveň dochází i k hospodářskému růstu. Historicky jsme toto období zažívali v letech 2002 až 2008.
  1. Desinflační boom – Jedná se o situace, kdy ekonomika hospodářsky roste, ale inflace klesá.
  1. Krize desinflace – Toto období je charakterizováno poklesem růstu a inflace současně. Světová ekonomika si touto periodou procházela v letech 1990 až 2002.
  1. Stagflace – O této periodě se často mluví s vyhlídkami na budoucnost. Jedná se o případ, kdy klesá HDP, ale inflace roste.

Následně Dalio přiřadil různá aktiva pro danou periodu na základě ekonomických pouček. Když inflace klesá, tak klesají úrokové sazby, avšak cena obligací stoupá. Když inflace roste, tak s ní rostou především “reálná” aktiva. Mezi tato aktiva patří zlato, nerostné suroviny nebo nemovitosti. Když inflace roste, klesají ceny dluhopisů.

Co se týče akcií, tak ty jsou především citlivé víc na hospodářský růst než na inflaci. Samozřejmě v současné době, kdy je inflace rekordní, je potřeba brát tento princip s rezervou. Velký růst inflace v krátkém čase může u některých firem vyvolat platební neschopnost a s ní i krach. Pokud je však inflace v rozumném pásmu, tak platí, že pokud je silný hospodářský růst, cena akcií roste. Z výše uvedeného vyplývá, že v době velké inflace a hospodářského růstu se vyplatí mít především akcie z rozvojových trhů, protože mnoho firem z rozvojových zemí se zabývá těžbou a zpracováním nerostných surovin. Cílem našeho článku není popsat jednotlivá finanční aktiva při různých ekonomických situacích, ale snažit se najít portfolio do každého počasí. Pro úplnost doplňme přehledně, jaká aktiva jsou vhodná pro dané období.

  1. Pro inflační boom jsou vhodná následující aktiva: akcie rozvíjejících se trhů, zlato, nemovitosti, obligace rozvojových zemí a státní dluhopisy indexované na inflaci.
  2. Pro dezinflační boom jsou vhodná aktiva jako státní dluhopisy rozvinutých zemí s fixní úrokovou sazbou, akcie velkých společností především z rozvinutých zemí.
  3. Pro krizi dezinflace je dobré mít v portfoliu tato aktiva: dluhopisy a zlato.
  4. Pro období stagflace se vyplatí mít v portfoliu dluhopisy indexované na inflaci, státní dluhopisy rozvojových zemí, nerostné suroviny a zlato.

Daliovou hlavní myšlenkou je, že díky rovnoměrnému rozložení našeho portfolia (tedy 25 % pro každou situaci) jsme ochránění vůči všem možnostem vývoje na trhu. Jedna čtvrtina našeho portfolia bude vždy výrazně růst než ostatní části. V dobách stagflace naše investice budou zachraňovat státní dluhopisy z rozvojových zemí nebo zlato. Když se trhy budou nacházet v inflačním boomu, čtvrtina portfolia zaměřeného na inflaci bude růst.

Jinak řečeno, pro každou roční sezonu mám část portfolia, která zrovna bude růst. Portfolio tak nebude dosahovat maximálního zisku vzhledem k současným podmínkám na trhu, ale snížím tak volatilitu celého portfolia z dlouhodobého hlediska. Nákupní síla a výše investice tak bude ochráněna, a to i přes turbulence a nepřízně trhů.

Portfolio do každého počasí je tak vhodné především pro lidi, kteří vnímají investování jako tvoření úspor s co nejmenším možným rizikem. Taktéž je vhodné pro lidi, kteří se přibližují důchodovému věku, kdy si nemohou dovolit velké riziko investic do akcií, kde by mohli přijít o velkou část úspor z důvodu burzovního krachu. To je hlavní myšlenka portfolia do každého počasí. Jak konkrétně si zorganizovat svoje portfolio?

Konkrétní rozložení portfolia

Výhoda Daliova portfolia do každého počasí je, že obsahuje přesný návod na rozložení portfolia. Rozložení aktiv je následující:

  • 40 % dlouhodobé dluhopisy
  • 30 % akcie
  • 15 % střednědobé dluhopisy
  • 7,5 % zlato
  • 7,5 % investice do surovin

V současnosti díky rozšíření ETF je velmi snadné nakupovat různé druhy finančních aktiv za relativně malé částky a s malými poplatky. Díky tomu si každý může udělat a spravovat portfolio do každého počasí. Které ETF zvolit? Náš výběr je velmi orientační. Současná nabídka ETF je značně rozmanitá a každý investor si může zvolit z více možností. Výběr není nutné zachovávat, jde o to pouze respektovat danou skupinu aktiv. Naše příklady níže berte tedy pouze jako inspiraci, nikoliv doporučení.

Pro dlouhodobé dluhopisy je vhodné ETF iShares 20+ Year Treasury bond ETF. Pro nákup akcií jsou vhodné ETF jako Lyxor MSCI World UCITS ETF – Dist nebo Vanguard Total stock Market ETF. Pro střednědobé dluhopisy si můžete vybrat z Lyxor Core iBoxx $ Treasuries 7-10 Y nebo Vanguard Interim-Term Treasury Inv. Nákup zlata se dá vyřešit skrze ETF SPDR Gold Shares. Nákup komodit lze realizovat pomocí iShares S&P GSCI Commodity-Indexed Trust anebo Lyxor Commodities ThomosonReuters. Samozřejmě nejlepší si je vybrat vlastní ETF s ohledem na to, jestli chceme investovat v dolarech či eurech.

Vyvažování portfolia

Důležitou věcí pří správě portfolia do každého počasí se je naučit portfolio vyvažovat, tzn. jednou za čas s ohledem na růst či pokles aktiv se v portfoliu vrátit k původnímu rozložení, aby 40 % připadlo na dlouhodobé dluhopisy, 30 % na akcie, 15 % na střednědobé dluhopisy, 7,5 % na zlato, 7,5 % na investice do surovin. Portfolio není nutné vyvažovat každý den anebo týden. Podle Dalia je ideální jednou za čtvrt roku nebo půl roku.

Avšak vyvažování portfolia je absolutní nutnost a záleží na tom úspěch nebo neúspěch vaší investice. Právě vyvažování je velmi důležité na sebekázeň.

Může se stát, že například zlatu se začne posledního půl roku dařit. Investor tak bude v pokušení zlato neprodat a právě naopak se rozhodne, že zlato přikoupí. Díky tomu se poruší rovnováha v portfoliu a může se stát, že zlato zabere čtvrtinu v portfoliu. Následně pak vstoupíme do ekonomického cyklu, který zlatu nepřeje, a naše portfolio do každého počasí nebude na změnu cyklu dobře připraveno. Tak jako u všech investic je sebekázeň klíčová pro úspěch či neúspěch.

Kritika portfolia do každého počasí

Samozřejmě, že v knihách anebo na stránkách Ray Dalia je jeho portfolio vychvalováno, ale to neznamená, že toto portfolio nemá chybu.

První otázkou je role zlata jako ochránce a bezpečného přístavu v době inflace. Ray Dalio často ukazuje výkonnost svého portfolio od roku 1975. Avšak právě odstoupení od zlatého standardu způsobilo raketový vzrůst cen zlata. Dobrých výsledků portfolio dosáhlo právě díky obrovskému nárůstu cen zlata v osmdesátých letech. Tento problém lze vidět i dnes. V době, kdy máme v USA největší inflaci za posledních třicet let, tak cena zlata prakticky stagnuje a pohybuje se v pásmu 1800 až 1900 dolarů za unci.

Investicí do zlata svoje peníze zatím před inflací neochráníme. To je problém, protože zlato nevytváří hodnotu jako akcie, ale mělo by mít hlavně ochrannou funkci. Proč je tomu tak?

Těžko říct, proč dnes cena zlata stagnuje, když naopak v době války, inflace a růstu cen energií by měla být cena zlata nad 2000 dolarů. Často se mluví o manipulacích s cenou zlata.

Možná však jde o to, že zlatu vyrostl konkurent v podobě kryptoměn. Mladí lidé chtějí spíš ochránit svoje úspory nákupem kryptoměn než archaickým zlatem, proto dnes možná nefunguje zlato jako bezpečný přístav. V každém případě, pokud zlato neroste v době inflace, tak portfolio do každého počasí bude dosahovat nižší výkonnosti v době vysoké inflace.

Druhou věcí, na kterou můžeme poukázat v portfoliu do každého počasí, je velké zastoupení dluhopisů. To by sice historicky mělo zaručit nízkou volatilitu a stabilitu investic, avšak dnes máme neobvyklou situaci. Vyspělé ekonomiky měly, a v současnosti ještě mají, záporné úrokové sazby. Jelikož roste inflace, tak se nyní začínají úrokové sazby zvedat. Nikdo si dnes netroufá odhadovat, do jaké výšky se úrokové sazby podívají. To je právě nejhorší možná doba pro nákup dluhopisů. Jelikož je pravděpodobné, že v dalších měsících státy vydají dluhopisy s vyšší úrokovou sazbou, tak ty čerstvě nakoupené s nízkým úrokem velmi rychle ztratí na své ceně. Nakupovat dluhopisy by se mělo v době, kdy je aspoň možná částečná stabilita úrokových sazeb.

Závěr: Dobrá příležitost pro začátečníky

Portfolio do každého počasí je velmi vhodné pro začátečníky. Začínající investor se může dobře obeznámit s nákupy a prodeji ETF a s tím, jak to na burze chodí. Hlavně portfolio do každého počasí prověří nejdůležitější dovednost na burzovních trzích, a to sebekázeň i trpělivost. Pro investora je důležité se naučit držet se svého investičního plánu navzdory emocím. Jelikož se jedná o velmi defenzivní portfolio, začátečník neriskuje velkou ztrátu.

V každém případě studium portfolia do každého počasí nám otvírá dveře k tomu, jak se naučit dlouhodobě spravovat naše investice.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎