Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Porostou ještě akcie Nvidie, nebo už je čas na prodej?

Akcie Nvidia je svým prudkým růstem v poslední době dobře známá. Otázkou spíš je, jestli se do ní ještě vyplatí investovat. Pojďme se na to podívat.

Publikováno
Porostou ještě akcie Nvidie, nebo už je čas na prodej?
Zdroj: depositphotos.com

Dlouhodobé investování do technologických firem na akciovém trhu se ukázalo jako lukrativní strategie – například cena akcií Nvidia vzrostla za posledních deset let o ohromujících 20 000 %, což ukazuje schopnost skvělých titulů tvořit bohatství.

Jako významný hráč v polovodičovém průmyslu si Nvidia upevnila svou pozici dominantní síly v odvětví umělé inteligence (AI), která by měla být významným motorem i budoucího růstu.

Pevné základy a slušné ocenění

Společnost Nvidia, proslulá svými špičkovými grafickými procesory (GPU), stojí v čele boomu umělé inteligence. Její grafické procesory, které jsou klíčové pro hraní videoher, se staly nepostradatelnými také pro trénování a spouštění složitých algoritmů velkých jazykových modelů a dalších aplikací umělé inteligence.

Nedávné finanční výsledky společnosti jsou impozantní – ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostly tržby o 265 % na 22,1 miliardy dolarů a zisk se prudce zvýšil o 769 % na 12,3 miliardy dolarů, což podtrhuje její robustní podnikání.

Tyto výsledky akcii také pomohly ke strmému růstu a je otázkou, jestli jí příští výsledky opět posunou výš.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidida

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Úspěch Nvidie lze přičíst její vlastní platformě CUDA, programovacímu a softwarovému ekosystému určenému k optimalizaci výkonu jejího hardwaru. Konkurenti se sice mohou vyrovnat výkonnosti surového hardwaru , ale CUDA poskytuje konkurenční výhodu, která pomáhá zajistit pozici Nvidie na trhu.

Navzdory silným fundamentálním ukazatelům se akcie Nvidie obchodují s násobkem ceny vůči forwardovému zisku (P/E) ve výši 37, což je jen mírně nad průměrem Nasdaq 100 ve výši 29.

Při srovnání s konkurenčními společnostmi v oblasti polovodičů, jako je Advanced Micro Devices (AMD) s forward P/E ve výši 43 a skromnějším růstem tržeb o 2 % na 5,47 miliardy dolarů v posledním čtvrtletí, se však akcie Nvidia jeví jako relativně podhodnocené.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidida

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Potenciální rizika a výhled

Společnost si kolem své technologie GPU vytvořila impozantní konkurenční příkop a rozšiřuje svůj záběr prostřednictvím softwaru a čipů na zakázku pro různorodou klientelu.

Rostoucí závislost společnosti na odvětví umělé inteligence však představuje potenciální riziko.

Segment datových center, který je silně závislý na prodeji GPU pro umělou inteligenci, nyní představuje 83 % celkových tržeb, zatímco herní segment, který kdysi tvořil jádro podnikání společnosti, se na tržbách podílí pouhými 2,8 miliardy dolarů, tedy zhruba 12,5 %.

Navzdory těmto výzvám zůstávají vyhlídky společnosti Nvidia v příštích třech letech slibné díky působivému tempu růstu a přiměřenému ocenění.

Technologická zdatnost společnosti v oblasti návrhu GPU by mohla otevřít cestu k expanzi do dalších rozvíjejících se odvětví, jako je automobilový průmysl a virtuální realita, což by mohlo vyřešit její současné problémy s diverzifikací.

Investoři, kteří o Nvidii uvažují, však musí pečlivě zvážit krátkodobá rizika oproti dlouhodobému potenciálu. Pokud odvětví umělé inteligence nesplní svá vysoká očekávání, mohlo by to mít na akcie Nvidie v krátkodobém horizontu výrazně negativní dopad.

Nicméně technologické prvenství společnosti a její strategická pozice na trhu by jí měly umožnit i nadále dosahovat nadprůměrných výsledků v dlouhodobém horizontu, pokud se bude i nadále s úspěchem orientovat ve vyvíjejícím se prostředí umělé inteligence a účinně diverzifikovat své zdroje příjmů.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.