Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pojišťovna Allianz v problémech – půjčky za 4,2 miliardy USD táhnou její akcie k zemi

Publikováno
Pojišťovna Allianz v problémech – půjčky za 4,2 miliardy USD táhnou její akcie k zemi
Zdroj: mapy.cz

Tato německá pojišťovací společnost nebude na období pandemie vzpomínat vůbec v dobrém. V tomto období totiž zkrachovalo několik jejích hedgeových fondů a společnost si musela vzít půjčku ve výši 4,2 miliardy USD, aby vůbec dokázala vyrovnat alespoň některá rizika spojená s tímto druhem podnikání. Co na tyto trable říká technická analýza a proč jsou na společnost uvalovány další žaloby? To se dočtete v tomto článku.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Allianz Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Allianz čelí mnoha soudním sporům ohledně kolapsu jejích hedgeových fondů se sídlem na Floridě. Finanční balík peněz, který byl jejími investory poskytnut ve výši 4,2 miliard USD, je pouze malou záplatou. Společnost čeká v blízké budoucnosti mnoho soudních sporů jak s věřiteli hedgeových fondů, tak s regulačními orgány. Ke stavu současné situace se vyjádřil finanční ředitel Allianz Giulio Terzariol.

Giulio Terzariol: “Stále probíhají rozhovory se zbývajícími žalobci.” Také jsme v rozhovorech s ministerstvem spravedlnosti USA a tento rozhovor je velmi konstruktivní.”

Celá tato situace je zvláštní především tím, že ony hedgeové fondy byly navrženy na takové situace, které měly ochránit kapitál investorů i v případě zhroucení finančního trhu. K tomu ani dojít nemuselo a drtivé ztráty z počátku pandemie zajistily jejich pád. Jedním z hlavních věřitelů společnosti Allianz je New Yorský Blue Cross & Blue Shield, který tímto krachem přišel o miliardy dolarů, které nyní požaduje vyplatit.

Žaloby obviňují společnost Allianz především z toho, že se vzdala stanoveného investičního mandátu a ochrany proti rizikům poklesu svých fondů. Přitom se jedná o běžnou praxi, kdy jsou vlastníkem fondu poskytovány finanční náhrady v případech silných finančních ztrát, což společnost Allianz v době úpadku prvního fondu s názvem Alpha neudělala.

I vinou tohoto krachu společnost Allianz vykázala ztrátu za čtvrté čtvrtletí 292 milionů eur. Společnost také navrhla zpětný odkup akcií o hodnotě 1 miliardy EUR a jako kompenzaci investorům, navýšení roční dividendy o 12,5 % na 10,8 eur za akcii. Společnost bude u nastávajících soudních jednáních poukazovat na to, že investoři do jejích fondů jsou sofistikovaní investoři, kteří si záměrně vybírají vysoce rizikové soukromé fondy a profitují z jejich uzavření.

Technická analýza

Krach hedgeových fondů si vybral svojí daň i na akciích Allianz. Akcie společnosti začátkem roku 2020 reagovaly na tuto událost poklesem o téměř 50 % své hodnoty. Ovšem záhy se z tohoto propadu oklepaly a nadále se obchodují v rostoucím trendovém kanále.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Allianz
Měsíční akciový graf společnosti Allianz

V případě dalšího akciového propadu, který by mohl souviset s právě začínajícím řešením soudních sporů, jsou z technického pohledu tři zásadní supportní zóny, které by mohly sloužit jako podpory pro růst akcií. První support se nachází na ceně 190 USD, případně druhý support se nachází o 20 USD níže, na hodnotě 170 USD. Pokud by akcie společnosti Allianz klesly pod hodnotu 150 USD za akcii, bylo by zapotřebí přemýšlet i o dlouhodobém poklesu a jejich cestě k nižším hodnotám.

Případný negativní scénář mírní generální ředitel Oliver Baete, který sdělil novinářům, že management vidí významný dopad na kompenzace z debaklu hedgeových fondů. Management také usiloval o to, aby přesvědčil investory, že společnost je dostatečně silná, aby unesla dodatečné právní a regulační náklady. Společnost odhaduje dodatečné náklady na soudní řízení a vyplacení věřitelů ve výši 5,8 miliardy EUR. Allianz prozatím nemá vyčleněné rezervy na úhradu těchto nákladů.

Závěr

Dlouhodobý rostoucí trend akcií společnosti Allianz byl narušen v roce 2020, kdy společnosti zkrachovaly některé její hedgeové fondy. Akcie společnosti se za uplynulé dva roky z tohoto propadu sice vzpamatovaly, ovšem společnost nyní stojí před dalším milníkem, což jsou soudní řízení se žalobci a regulačními orgány. Akcie v současné době sice reagují téměř 10% výprodejem, ale nejedná se o žádný dramatický pokles. Pro následující akciový vývoj bude důležitá reakce především majoritních akcionářů, kteří budou muset počítat s dodatečnými náklady ve výši 5,8 miliardy EUR.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.