Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Pojišťovna Allianz v problémech – půjčky za 4,2 miliardy USD táhnou její akcie k zemi

Pojišťovna Allianz v problémech - půjčky za 4,2 miliardy USD táhnou její akcie k zemi

Pojišťovna Allianz v problémech - půjčky za 4,2 miliardy USD táhnou její akcie k zemi
Zdroj: mapy.cz

Tato německá pojišťovací společnost nebude na období pandemie vzpomínat vůbec v dobrém. V tomto období totiž zkrachovalo několik jejích hedgeových fondů a společnost si musela vzít půjčku ve výši 4,2 miliardy USD, aby vůbec dokázala vyrovnat alespoň některá rizika spojená s tímto druhem podnikání. Co na tyto trable říká technická analýza a proč jsou na společnost uvalovány další žaloby? To se dočtete v tomto článku.

Akciový graf společnosti Allianz
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost Allianz čelí mnoha soudním sporům ohledně kolapsu jejích hedgeových fondů se sídlem na Floridě. Finanční balík peněz, který byl jejími investory poskytnut ve výši 4,2 miliard USD, je pouze malou záplatou. Společnost čeká v blízké budoucnosti mnoho soudních sporů jak s věřiteli hedgeových fondů, tak s regulačními orgány. Ke stavu současné situace se vyjádřil finanční ředitel Allianz Giulio Terzariol.

Giulio Terzariol: "Stále probíhají rozhovory se zbývajícími žalobci." Také jsme v rozhovorech s ministerstvem spravedlnosti USA a tento rozhovor je velmi konstruktivní."

Celá tato situace je zvláštní především tím, že ony hedgeové fondy byly navrženy na takové situace, které měly ochránit kapitál investorů i v případě zhroucení finančního trhu. K tomu ani dojít nemuselo a drtivé ztráty z počátku pandemie zajistily jejich pád. Jedním z hlavních věřitelů společnosti Allianz je New Yorský Blue Cross & Blue Shield, který tímto krachem přišel o miliardy dolarů, které nyní požaduje vyplatit.

Žaloby obviňují společnost Allianz především z toho, že se vzdala stanoveného investičního mandátu a ochrany proti rizikům poklesu svých fondů. Přitom se jedná o běžnou praxi, kdy jsou vlastníkem fondu poskytovány finanční náhrady v případech silných finančních ztrát, což společnost Allianz v době úpadku prvního fondu s názvem Alpha neudělala.

I vinou tohoto krachu společnost Allianz vykázala ztrátu za čtvrté čtvrtletí 292 milionů eur. Společnost také navrhla zpětný odkup akcií o hodnotě 1 miliardy EUR a jako kompenzaci investorům, navýšení roční dividendy o 12,5 % na 10,8 eur za akcii. Společnost bude u nastávajících soudních jednáních poukazovat na to, že investoři do jejích fondů jsou sofistikovaní investoři, kteří si záměrně vybírají vysoce rizikové soukromé fondy a profitují z jejich uzavření.

Technická analýza

Krach hedgeových fondů si vybral svojí daň i na akciích Allianz. Akcie společnosti začátkem roku 2020 reagovaly na tuto událost poklesem o téměř 50 % své hodnoty. Ovšem záhy se z tohoto propadu oklepaly a nadále se obchodují v rostoucím trendovém kanále.

Měsíční akciový graf společnosti Allianz
Měsíční akciový graf společnosti Allianz
Zdroj: tradingview.com

V případě dalšího akciového propadu, který by mohl souviset s právě začínajícím řešením soudních sporů, jsou z technického pohledu tři zásadní supportní zóny, které by mohly sloužit jako podpory pro růst akcií. První support se nachází na ceně 190 USD, případně druhý support se nachází o 20 USD níže, na hodnotě 170 USD. Pokud by akcie společnosti Allianz klesly pod hodnotu 150 USD za akcii, bylo by zapotřebí přemýšlet i o dlouhodobém poklesu a jejich cestě k nižším hodnotám.

Případný negativní scénář mírní generální ředitel Oliver Baete, který sdělil novinářům, že management vidí významný dopad na kompenzace z debaklu hedgeových fondů. Management také usiloval o to, aby přesvědčil investory, že společnost je dostatečně silná, aby unesla dodatečné právní a regulační náklady. Společnost odhaduje dodatečné náklady na soudní řízení a vyplacení věřitelů ve výši 5,8 miliardy EUR. Allianz prozatím nemá vyčleněné rezervy na úhradu těchto nákladů.

Závěr

Dlouhodobý rostoucí trend akcií společnosti Allianz byl narušen v roce 2020, kdy společnosti zkrachovaly některé její hedgeové fondy. Akcie společnosti se za uplynulé dva roky z tohoto propadu sice vzpamatovaly, ovšem společnost nyní stojí před dalším milníkem, což jsou soudní řízení se žalobci a regulačními orgány. Akcie v současné době sice reagují téměř 10% výprodejem, ale nejedná se o žádný dramatický pokles. Pro následující akciový vývoj bude důležitá reakce především majoritních akcionářů, kteří budou muset počítat s dodatečnými náklady ve výši 5,8 miliardy EUR.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo