Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Panika investorů vyvolala propad akcií. Do čeho investují mladí? | Burza s odstupem

Vyšší než očekávaná americká inflace vyvolala paniku a propad cen akcií. České akcie však rostly a zazářil především ČEZ. Do čeho momentálně nejvíce investují mladí lidé? A může se stát umělá inteligence parním strojem současné doby?

Panika investorů vyvolala propad akcií. Do čeho investují mladí? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč vyšší než očekávaná americká inflace vyvolala paniku a propad cen akcií, do čeho momentálně nejvíce investují mladí lidé a zda se stane umělá inteligence parním strojem současnosti.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Inflace v USA zklamala. Akcie reagovaly poklesem

Hlavní americké akciové indexy v týdnu ustoupily v důsledku zvýšených obav z konfliktu na Blízkém východě a některých známek přetrvávajících inflačních tlaků, které zvýšily dlouhodobé výnosy státních dluhopisů.

Akciové indexy akcií s velkou tržní kapitalizací se držely lépe než indexy malých akcií, přičemž index Russell 2000 zaznamenal ve středu největší denní pokles za téměř dva měsíce a za celý dosavadní rok se vrátil do záporných hodnot.

Růstovým akciím se také dařilo lépe než hodnotovým akciím, které byly zatíženy sektory citlivými na úrokové sazby, jako jsou realitní investiční fondy (REIT), regionální banky, bydlení a veřejné služby.

Hlavním faktorem, který ovlivnil sentiment, se zdálo být středeční ranní zveřejnění údajů ministerstva práce o indexu spotřebitelských cen (CPI), který ukázal, že celkové ceny v březnu vzrostly o 0,36 %.

To je v souladu s únorovým růstem, ale konsensus analytiků počítal s mírným poklesem oproti předchozímu měsíci.

Celková inflace se za předchozích 12 měsíců zvýšila o 3,5 %, což je největší nárůst od září loňského roku.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Amerika se nachází v “klíčovém okamžiku”, píše generální ředitel JPMorgan ve svém výročním dopise

Výroční dopis Jamieho Dimona je vždy dobrým způsobem, jak zjistit, jaká je situace na Wall Street – a letos se dlouholetý generální ředitel JPMorgan zdá být opatrný.

Ačkoli je ohromen odolností ekonomiky, vyjadřuje obavy z nadměrných vládních výdajů.

Vzhledem k nárůstu vojenských konfliktů a přechodu na ekologické iniciativy, které zvyšují výdaje, se Dimon obává, že by inflace mohla být lepkavá, a zpochybňuje pravděpodobnost všeobecně předpovídaného “měkkého přistání”.

  • Dimon se také obává, že se “rozpadá” americký sen – proto doporučuje investice do školení pracovních dovedností, aby se obsadila pracovní místa s vysokou poptávkou.
  • Pokud jde o Čínu, Dimon si myslí, že by se USA měly angažovat, ale zůstat “tvrdé” – vytvořit nezávislost v oblasti čipů a dalších zdrojů důležitých pro národní bezpečnost.

Býčí názor na umělou inteligenci:

Navzdory svému opatrnému tónu je Dimon poměrně nadšený z umělé inteligencejejí dopad přirovnává k dopadu parního stroje.

Věří, že by tato technologie mohla obohatit prakticky každou pracovní činnost, a tvrdí, že jeho banka již našla více než 400 případů využití AI.

Tento optimismus se zdá být oprávněný, protože rok 2023 byl pro JPMorgan nejlepším rokem v historii. Banka vykázala historicky nejvyšší zisk, na což pozitivně reagovaly i akcie JP Morgan.

Vývoj ceny akcií JP Morgan v loňském roce

Načítání
Načítání
Koupit akcie JPM! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Představení umělé inteligence nakonec Alphabetu přineslo výrazný růst

Přiznání problému je prvním krokem k jeho řešení – a v případě společnosti Alphabet byly kontroverze jako vygenerování George Washingtona černé pleti a jeho přirovnávání k Hitlerovi problémy, které poslaly generálního ředitele Sundara Pichaie na misi k nápravě Gemini.

Několik týdnů po bouřlivém uvedení AI modelu na trh investoři vidí nápravu – od té doby akcie Alphabet vzrostly o více než 20 %.

  • Tento týden Google na své výroční konferenci o cloud computingu představil aktualizace své sady AI nástrojů – včetně slibného obratu ve schopnostech generativní AI Gemini.
  • Jedním z největších kroků je uzemnění, které uživatelům Gemini umožňuje propojit odpovědi AI se zdroji vyhledávání Google, což zajišťuje větší přesnost a aktuálnost informací.

Čeká Alphabet další růst?

Hodnota technologického giganta se pohybuje těsně pod hranicí 2 bilionů dolarů a analytici se různí v názoru na to, co bude následovat.

Justin Post z Bank of America vidí ve schopnostech umělé inteligence od Alphabetu příslib a dodává, že by věrohodné ukázky měly být pozitivním motorem pro akcie.

Ne všichni si však jsou jisti, že akcie dokáží dohnat konkurenci v oblasti umělé inteligence – včetně Michaela Lipperta z fondu Baron Opportunity Fund, který navíc varuje, že by umělá inteligence mohla narušit hlavní zdroj příjmů Googlu – jeho vyhledávání.

Vývoj ceny akcií Alphabet od uvedení AI modelu Gemini na trh

Načítání
Načítání
Koupit akcie GOOGL! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie rovněž většinově klesaly

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 0,19 % níže. Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž klesaly.

Německý DAX ztratil 1,28 %, francouzský index CAC 40 klesl o 0,49 % a italský FTSE MIB se propadl o 0,73 %. Britský index FTSE 100 se však vymanil z klesajícího trendu a posílil o 1,07 %.

Oslabení britské libry vůči americkému dolaru pomohlo podpořit tento index, který zahrnuje mnoho nadnárodních společností, jež generují významné příjmy v zahraničí.

Výnosy francouzských, německých a italských státních dluhopisů po poklesu na začátku týdne vyskočily v důsledku zprávy, že inflace v USA v březnu zrychlila více, než se očekávalo.

Výnosy se následně z těchto maxim stáhly, protože Evropská centrální banka (ECB) udržela klíčové sazby na stejné úrovni, ale výrazně naznačila, že by je mohla brzy snížit.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Volkswagen investuje 2,5 miliardy eur do čínského výrobního závodu

Volkswagen ve čtvrtek oznámil, že plánuje investovat v Číně 2,5 miliardy eur do rozšíření svého výrobního a inovačního centra ve městě Che-fej v provincii An-chuej.

Připravuje se také výroba dvou modelů značky Volkswagen vyvíjených společně s čínským partnerem XPeng, která má být zahájena v roce 2026.

Ralf Brandstaetter, člen představenstva skupiny Volkswagen pro Čínu, uvedl, že závod v Che-fej pomůže uvést nové technologie na trh o přibližně 30 % rychleji.

Volkswagen přenechal svůj titul nejprodávanější značky automobilů v Číně místnímu výrobci elektromobilů BYD. Koncem roku 2022 ale oznámil řadu nových modelů, které mají elektrifikovat jeho portfolio v Číně v rámci boje o znovuzískání ztracených pozic.

Akcie Volkswagen by potřebovaly nějaké povzbuzení. Ačkoliv se již výrazně zotavily z listopadového ročního minima, stále v meziročním srovnání ztrácejí více než 5 %.

Historické maximum z března 2021 (306 eur), pak je stále více než dvojnásobek současné ceny.

Vývoj ceny akcií Volkswagen za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Volkswagen! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ECB naznačuje červnové snížení sazeb

ECB podle očekávání ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu na rekordní úrovni 4,0 %.

Uvedla však, že pokud by aktualizované hodnocení inflace, které má být provedeno v červnu, zvýšilo její důvěru, že inflace trvale konverguje k cíli, bylo by vhodné snížit současnou úroveň měnověpolitické restrikce.

Na otázku, zda silné údaje o inflaci v USA ovlivní vývoj její měnové politiky, odpověděla, že ECB je závislá na datech, nikoliv na Fedu, a že inflace v USA a eurozóně nejsou totéž.

Podle indexu sestavovaného společností Sentix pak důvěra investorů v eurozóně v dubnu vzrostla na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Barometr ekonomických očekávání se poprvé od ruské invaze na Ukrajinu změnil na mírně pozitivní.

V Německu průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 2,1 %, což byl druhý měsíc silného růstu v řadě, a to díky zvýšené stavební produkci. Za tři měsíce do února však byla výroba o 0,5 % nižší než v předchozím období.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky

Index PX v týdnu výrazně posiloval

Index PX si v týdnu připsal více než 2,5 % hodnoty a zakončil obchodování na nové rekordní zavírací hodnotě 1 557 bodů.

Nejvýrazněji se na jeho růstu podílely akcie ČEZ, které si připsaly v týdnu více než 6 % a snížily tak letošního ztrátu pod 10 %. Ve výrazně kladných číslech se obchodovaly i akcie Erste Group a Komerční banky, které vzrostly o více než 2, respektive 3 %.

O necelé procento posílily i akcie Moneta a jenom v mírné ztrátě zakončily týdenní obchodování akcie Philip Morris.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Kryptoměny v týdnu mírně ztratily. Mladí lidé investují do kryptoměny více než do akcií!

Největším kryptoměnám se v týdnu opět příliš nedařilo. Bitcoin v sobotu kolem 11. hodiny ztrácí v týdenní srovnání necelé procento a obchoduje se na úrovni 67 350 dolarů za minci.

Ztrátu přes 2 % si pak připsalo i Ethereum obchodované okolo úrovně 3 260 dolarů, a naopak o více než 2 % stouplo BNB a obchoduje se pouze dva dolary pod úrovní 600 dolarů.

Výrazně hůře se pak dařilo Cardanu a Solaně, které v noci z pátka na sobotu postihl výrazný propad a v týdenním srovnání ztrácí 13, respektive 15 %.

Pojďme se podívat také na jednu zajímavost.

Kryptoměny vítězí zejména u mladé generace

Generace Z se pouští do investování – a tíhne ke kryptoměnám. Podle průzkumu společnosti Policygenius investuje do kryptoměn více osob z generace Z (21 %) než do nemovitostí (20 %).

Překvapivě jsou u generace Z kryptoměny dokonce oblíbenější investicí než akcie. Celkově tak nyní vlastní nějakou kryptoměnu každý pátý člověk mladší 42 let. Proč tomu tak je?

  • Spotové ETF na bitcoin schválené Komisí pro cenné papíry a burzy přilákaly ke kryptu více investorů a od svého spuštění na začátku letošního roku vygenerovaly čistý příliv 11,9 miliardy dolarů investic.
  • V kryptoměnovém ekosystému se znovu angažují i velké značky. Například společnost Adidas sponzoruje novou sezónu seriálu Crypto: The Game, v níž se účastníci utkají o cenu, která bude vyplacena v etherech.

Co přinese blížící se halving?

Halving neboli půlení Bitcoinu vyvolává mezi investory vzrušení. Ačkoli však analytici poukazují na silnou výkonnost největší kryptoměny po předchozích půlení, někteří varují, že se potenciální nárůst po halvingu již mohl promítnout do ceny Bitcoinu.

Cenu Bitcoinu také bude ovlivňovat (ne)snížení úrokových sazeb – i proto se předpovědi jeho ceny na následujících 12 měsíců nejčastěji pohybují ve velkém rozmezí od 20 do 140 tisíc dolarů.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Zlato nadále posouvá svou rekordní cenu

Cena ropy se v poslední týdnu téměř nezměnila. Americká ropa WTI tentokrát drobně ztratila a zakončila týdenní obchodování lehce nad cenou 85,5 dolaru za barel.

O půl procento pak vystoupal globální ropný benchmark – ropa Brent, který se na závěr pátečního obchodování usadil nad cenou 90 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Zlato již třetí týden v řadě posouvá své historické maximum. To nyní činí pátečních 2 426 dolarů za unci.

Později v pátek však drahý kov z této ceny slevil a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 2 343 dolarů za unci, což znamená týdenní růst o přibližně procento. Od začátku roku si zlato připsalo přes 13 %.

Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata se obchoduje o ještě 34 dolarů výše.

Výrazně se daří v posledních týdnech i menšímu sourozenci zlata – tedy stříbru. Fyzické stříbro během týdne stouplo o více než 2,5 % a zakončilo týdenní obchodování nad cenou 28 dolarů za unci. Od začátku roku si pak stříbro připisuje dokonce 18% zisk.

Nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt stříbra se pak nyní obchoduje o 4 centy níže.

Co mě tento týden zaujalo:

Může ChatGPT zastínit Google? Cena akcií Nvidia říká ano, ale co naznačují data? Pomalu se k tomu blíží. Podle Pew Research vzrostl podíl uživatelů ChatGPT mezi Američany v únoru na 23 %, zatímco loni v červenci to bylo 18 %. Proto jako číslo týdne volíme 23.

Číslo týdne

V čele stojí mladší demografická skupina (18-29 let), u které používání vzrostlo na 43 %. V podnikové sféře navíc OpenAI zaznamenává rychlý nárůst přijetí mezi podniky.

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg provozní ředitel společnosti OpenAI, Brad Lightcap, uvedl, že počet podnikových uživatelů se zvýšil ze 150 tisíc v lednu na 600 tisíc v současnosti, a dodal, že rok 2024 bude “rokem přijetí AI”.

Lightcap také uvedl: “Dodavatelský řetězec se bude muset přizpůsobit tomu, co podle nás bude v příštích 10 letech vysoce skloňovanou a téměř exponenciální poptávkou.”

S rostoucím prodejem rostou i výdaje. OpenAI jedná s vydavateli o přístupu k obsahu pro trénink své umělé inteligence a o jeho integraci přímo do ChatGPT.

Boj o získání talentů se také přiostřuje, protože výzkumníci umělé inteligence odcházejí z velkých technologických firem a zakládají vlastní AI startupy, což vyvolává válku o talenty mezi průmyslovými giganty a posouvá medián ročních výplat AI inženýrů na 400 tisíc dolarů.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.