Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Varovné předpovědi šéfa JP Morgan: Americká ekonomika stojí na křehkých nohách, AI revolucí i hrozbou

Výroční dopis Jamieho Dimona z JPMorgan Chase je čtení na dlouhé zimní večery. Několik zajímavých bodů jsme z něj ale pro vás vyzdvihli.

Publikováno
Varovné předpovědi šéfa JP Morgan: Americká ekonomika stojí na křehkých nohách, AI revolucí i hrozbou
Zdroj: wikipedia.org

Šéf JPMorgan Chase, Jamie Dimon, ve svém výročním dopise akcionářům sepsal poměrně obsáhle svůj náhled na aktuální ekonomickou situaci v USA, trend umělé inteligence (AI), pohled na Čínu jako jednoho z největších hráčů světové ekonomiky a řadu dalších témat.

AI jako reálný přínos

Banka, kterou Dimon řídí využívá prediktivní umělou inteligenci a strojové učení už řadu let. V dopise se dokonce uvádí, že 400 různými způsoby, které přináší stále větší skutečnou obchodní hodnotu napříč oblastmi jako jsou marketing nebo risk management.

Aktuálně nejpopulárnější trend generativní AI teprve prozkoumává, ale už teď si umí představit její přínos v oblasti softwarového inženýrství, zákaznického servisu a provozu, jakož i v obecné produktivitě zaměstnanců.

Dimon v AI vidí obrovsky převratnou technologii, kterou chce začlenit do všech pracovních postupů v organizaci a tak není divu, že do ní jeho banka investuje značné prostředky.

Vzpomeňte si mimo jiné na knihtisk, parní stroj, elektřinu, výpočetní techniku a internet.

Zároveň varuje před riziky, která může rozmach umělé inteligence přinést. Za JPMorgan prohlašuje, že jsou si rizik vědomi a důsledně dodržují nejvyšší etické standardy. Připomíná i možnosti zneužití AI k podvodům a klamání lidí.

Měkké přistání americké ekonomiky nečeká

Bankéř nevylučuje, že se americká ekonomika sklouzne do recese a ve svém dopise poněkud schladil optimismus ohledně “soft landing” (měkkého přistání) – mírný růst spolu s klesající inflací a úrokovými sazbami.

Na rozdíl od obecně rozšířeného očekávání, že si silná ekonomika i přes vysoké úrokové sazby udrží mírný růst HDP, inflace zpomalí a Fed uvolní svou měnovou politiku, čímž pošle akciový trh k novým výšinám, je šéf JPMorgan skeptičtější.

Zdá se, že trhy počítají se 70% až 80% šancí na měkké přistání. Domnívám se, že šance jsou mnohem nižší.

Myslí si, že inflace dál poroste a to hned z několika důvodů:

  • pokračující fiskální výdaje,
  • remilitarizace světa,
  • restrukturalizace světového obchodu,
  • kapitálové potřeby nové zelené ekonomiky a možné budoucí vyšší náklady na energie v důsledku nedostatku potřebných investic do energetické infrastruktury.

Narůstající moc Číny

Dimon také kritizoval západní vlády i podniky, že podcenily rostoucí vliv a potenciální hrozbu Číny. Situace podle něj vyústila ve 3 zásadní problémy:

  1. Přílišné spoléhání se společností na Čínu jako na jediný článek jejich dodavatelského řetězce, což může vytvářet zranitelná místa.
  2. Spojené státy se spoléhají na potenciálního protivníka, v oblasti materiálů zásadního významu pro národní bezpečnost – mimo jiné vzácné přírodní zdroje, 5G a polovodiče, penicilin a materiály důležité pro základní léčiva.
  3. Nefér hospodářská soutěž nebo až merkantilistické chování v kritických odvětvích, mimo jiné v oblasti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie a umělé inteligence.

Všechny tyto problémy lze podle něj řešit, ale bude to trvat dlouho a bude třeba vynaložit značné úsilí.

Zdůraznil potřebu spolupráce mezi zeměmi nikoli přímo proti Číně, ale pro podporu bezpečnosti, demokracie a svobody podnikání.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎