Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nový Polygon 2.0: Co kompletně nová verze projektu přinese a jak bude fungovat?

Publikováno
Nový Polygon 2.0: Co kompletně nová verze projektu přinese a jak bude fungovat?
Zdroj: cryptoslate.com

Společnost Polygon Labs 12. června oznámila “Polygon 2.0”, sadu vylepšení, která se snaží vytvořit “hodnotovou vrstvu” (tzv. Value Layer) internetu. Ta podle společnosti umožní uživatelům “vytvářet, vyměňovat a programovat hodnoty”. Co to vlastně znamená? Pojďme se na zásadní “překopání” celého Polygonu podívat blíže!

Polygon Labs ve svém vyjádření zmiňuje: “Internet demokratizoval přístup k informacím a hodnotová vrstva (Value Layer) demokratizuje přístup ke globální ekonomice. Umožňuje decentralizované financování, digitální vlastnictví, nové mechanismy koordinace a mnoho dalšího.”

Polygon 2.0 má být sítí vzájemně propojených blockchainů poháněných technologií ZK (zero knowledge), což je kryptografická technika, která umožňuje jedné straně, nazývané “prover” (prokazatel), prokázat dispozici informací straně druhé, známé jako “verifier” (ověřovatel), aniž by samotnou informaci jakkoliv prozradila.

Polygon Labs dále dodává: “Síť může podporovat prakticky neomezený počet blockchainů a interakce mezi nimi mohou probíhat bezpečně a okamžitě, bez dalších bezpečnostních prvků či prvků vyžadujících určitou míru důvěry. Nabízí neomezeneou škálovatelnost a jednotnou likviditu.”

V čem tedy vlastně spočívá myšlenka Polygon 2.0?

Základní myšlenka Polygon 2.0 je “vdechnout” kryptoměnovým sítím stejnou úroveň škálovatelnosti a interoperability, jakou disponuje dnešní internet. Polygon ve svém oznámení tvrdí, že je internet (jak jej nyní známe) skvělým místem pro získávání informací a snadno škálovatelným konceptem – když jeden server nestíhá, jednoduše se zátěž rozdělí na dva.

U blockchainů to takto jednoduché není. Jistě, rozdělení transakcí na více digitálních účetních knih možné je, ale rychlost jejich vypořádání a komunikace mezi jednotlivými sítěmi navzájem celý systém činí rychle téměř nepoužitelným, alespoň v reálném světě, ve skutečných tradičních finančních procesech.

To chce Polygon změnit – chce rozvést to, co už částečně přineslo Ethereum. Chce povznést prostředí disponující snadnou tvorbou nových hodnot (dle zakladatelů je nejlepším příkladem samotné Ethereum) na úroveň škálovatelnosti a interoperability dnešního internetu. Hodnotami je tedy myšleno prakticky vše, co Ethereum a jiné kryptoměnové ekosystémy přinášejí – DeFi, digitální vlastnictví skrze NFT či dokonce soukromou digitální identitu. Silnou stránkou všech těchto nových možností je “předání moci do rukou lidem”, tedy zmizení nepotřebných a nákladných prostředníků.

Polygon již přes rok pracoval na tom, aby vytvořil unikátní protokol zajišťující snadnou komunikaci mezi více blockchainy fungujícími ve druhé vrstvě (L2), tedy další vrstvě nad samotným Ethereem. Tyto blockchainy kromě nejrůznějších škálovacích vychytávek budou používat i již silně známé důkazy s nulovou znalostí (ZK – Zero-knowledge Proofs), na jejichž principu stojí i ZK Rollupy, jedno z nejmodernějších řešení škálovatelnosti na úrovni poznání.

Čtěte také: Co jsou to tzv. ZK Rollups a jak ve světě kryptoměn pomáhají řešit problémy se škálovatelností?
Čtěte také: Co jsou to tzv. ZK Rollups a jak ve světě kryptoměn pomáhají řešit problémy se škálovatelností?

Polygon 2.0 z hlediska projektu nezahrnuje jen změny v základní infrastruktuře, ale i v tokenomice mince MATIC a v governance aspektech projektu. To mimo jiné na Twitteru zmiňuje Ryan Wyatt, prezident Polygon Labs.

Polygon Labs budou v průběhu nadcházejících měsíců publikovat další informace ohledně tohoto upgradu. Cena Polygonu (MATIC) se za poslední týden propadla o více než 20 %, mimo jiné kvůli tomu, že SEC označila MATIC jako cenný papír na což reagovala společnost Robinhood, která přestala podporovat MATIC a další dvě kryptoměny.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Píšu o světě kryptoměn a NFT, vystudoval jsem bakalářský obor Anglický jazyk pro manažerskou praxi na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a název mé bakalářská práce byl: Analýza využití NFT v marketingových strategiích ve vybraných českých fotbalových klubech (psáno v AJ).

O kryptoměnách vím už od roku 2011 a v té době jsem u sebe doma na stolním počítači zkoušel vytěžit své první bitcoiny. Bohužel jsem o to brzy ztratil zájem a svět kryptoměn mě znovu pohltil až na konci roku 2016. Od té doby se v oblasti kryptoměn pohybuji aktivně až dodnes.

Jsem spoluzakladatelem služby icecaps.finance specializující se na profesionální správu digitálních aktiv a bývalý šéfredaktor celé kryptoměnové sekce zde na Finexu. Byť ve vedení kryptoměnových článků již nepůsobím, Finexu vděčím za dlouholeté cenné zkušenosti a získané znalosti nejen ve světě kryptoměn, ale i ve finančnictví obecně. I nyní se však k některým tématům týkajících se digitálních aktiv stále vyjadřuji a přispívám tak svou troškou do mlýna.

Investici do kryptoměn považuji za potenciálně vysoce ziskovou, avšak silně rizikovou příležitost. Ve světě digitálních aktiv vidím obrovský technologický potenciál, zároveň však na jeho nynější stav pohlížím jako na divoký západ, v němž se nováček snadno ztratí. I z toho důvodu považuji vzdělávání široké veřejnosti za podstatné, proto jsem se rozhodl pro spolupráci s Finexem a věřím, že čtenářům mé články stále předávají mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎